24-02-2018 21:56

Δεύτερη νίκη για τον παθιασμένο Πανναξιακό κόντρα στους Μακεδόνες

Όπως και πριν 10 μέρες για το κύπελλο έτσι και σήμερα ο ψυχωμένος και με λιγότερα λάθη στα κρίσιμα σημεία του τάι μπρέικ Πανναξιακός «λύγισε» 3-2 τους Μακεδόνες Αξιού, οι οποίοι απέκτησαν συγκάτοικο στην δεύτερη θέση τον Άρη που νίκησε στο Μαρκόπουλο.

Οι νικήτριες που αξιοποίησαν την πολύ δυνατή έδρα τους, μπόρεσαν να γυρίσουν το ματς απο 1-2 σε 3-2, βρίσκονται σταθερά στην πέμπτη θέση, ενω είχαν κορυφαίες τις Σελμπι με 26 πόντους, Νούσια με 21. Δεν αγωνίστηκε η αρχηγός και ακραία, η Καναδέζα Κάλτερ που απουσίαζε για προσωπικούς λόγους.

Από την άλλη οι Μακεδόνες υπέστησαν την τρίτη σερί ήττα τους στο πρωτάθλημα και τέταρτη συνολικά με το ματς κυπέλλου, έδειξαν για μια ακόμη φορά ότι είχαν πολύ μεγάλο πρόβλημα στην υποδοχή και στο μπλοκ ενώ στα κρίσιμα σημεία έκαναν εύκολα λαθη. Η Χόλστ με 26 πόντους αλλά άσχημα ποσοστα στην επίθεση, και η Καραφουλίδου με 19, ξεχώρισαν από την ομάδα των Κυμίνων.

Ισορροπημένα ξεκίνησε το πρωτο σετ με τις δύο ομάδες να είναι κοντά στο σκορ 7-6. Στη συνέχεια οι γηπεδούχες πίεσαν στο σέρβις και κυρίως σημάδευαν την Χολστ που δεν μπορούσε να βγάλει καλή υποδοχή και κατάφεραν με σερί 8-3 να πάρουν προβάδισμα με 16-9.Οι νησιώτισες ηταν ασταμάτητες και με αιχμή την Μπράουν αξιοποίησαν την αδυναμία των Μακεδόνων να κάνουν μπλοκ και να βγάλουν υποδοχή και ανέβασαν την διαφορά στο +9 (21-12).

Εκεί χαλάρωσαν και έδωσαν την δυνατότητα στις Θεσσαλονικιές να βρουν ρυθμό στο σέρβις με την Δορούκα που μπήκε αλλαγή, να βελτιώσουν την υποδοχή και την επίθεση τους και να μειώσουν το σκορ στο -5 (23-18). Τελικά οι παίκτριες του Πανναξιακού με τις Ντάλτον και Νούσια βρήκαν λύσεις στην επίθεση και πήραν το σετ με 25-18 και έκαναν το 1-0.

Αλλαγή σκηνικού είχαμε στο δεύτερο σετ.Οι δυο ομάδες και πάλι ξεκίνησαν πόντο πόντο μέχρι το 9-9. Οι Μακεδόνες ανέβασαν την απόδοση τους, με καλό μπλοκ και την Χολστ να βρίσκει ρυθμό στην επίθεση πήραν αρχικά προβάδισμα 9-13. Ο Πανναξιακός αντέδρασε, ισοφάρισε με την Διώτη σε 13-13, οι Μακεδόνες με την εξαιρετική Χολστ πήραν νέο προβάδισμα με 13-17. Οι νησιώτισες με όπλο το σέρβις και με καλά τελειώματα στην επίθεση από τις Ντάλτον Νούσια έκαναν σερί 9-4πέρασαν μπροστά με 22-21.

Εκεί το τάιμ άουτ του Σκουλικάρη και η επιλογή της πασαδόρου Σπικς να πάει σε επιθέσεις πρώτου χρόνου βοήθησαν τις φιλοξενούμενες να ισοφαρίσουν σε 22-22, η Διώτη έκανε το 23-22 αλλά ένα κρίσιμο μπλοκ της Σπανού και μια διπλή μπαλιά της πασαδόρου Κουνάδη , βοήθησαν τις παίκτριες του Σκουλικάρη να πάρουν το σετ με 23-25 και να κάνουν το 1-1

Συγκλονιστικό ήταν το τέταρτο σετ με φινάλε θρίλερ.Μετά από πολλές ανατροπές στο σκορ μεταξύ των δύο ομάδων ο Πανναξιακός βρέθηκε μπροστά με 24-21 αλλά στη συνέχεια ειχαμε απίθανη ανατροπή. Συγκεκριμένα οι νησιώτισσες έχασαν τέσσερα σετ μπολ, με αποτέλεσμα οι Μακεδόνες με την Πολυνοπούλου από το σέρβις και τις Καραφουλίδου Χολστ να σκοράρουνε, κατάφεραν να φέρουν το σετ στα ίσια με 24-24.

Η εξαιρετική Διώτη σε κρίσιμο σημείο έκανε το 25-24 για τον Πανναξιακο αλλά η Καραφουλίδου με εκπληκτικό μπλοκ στη Διώτη, ισοφάρισε σε 25-25 και η εξαιρετική Χολστ στο πιο καθοριστικό σημείο με δυο σερί πόντους, έκανε το 25-27 και έβαλε σε θέση οδηγού τους Μακεδόνες με 1-2

Διαδικαστικό ήταν το τέταρτο σετ με τον Πανναξιακό να είναι καταγαιστικός και να παίρνει πολύ μεγαλο προβαδισμα με 16-8 και 21-12. Ο προπονητής των Μακεδόνων Μανώλης Σκουλικάρης έβγαλε τις Αμερικανίδες Σπικς –Χολστ για να τους δώσει ανάσες και άφησε το σετ να τελειώσει με τις αναπληρωματικές Δορούκα και Καλτσώνη, κάτι που ο Πανναξιακός αξιοποίησε και πήρε το σετ εύκολα με 25-18 και έστειλε το ματς στο τάι μπρέικ.

Θρίλερ είχαμε στο πέμπτο σετ με τις δύο ομάδες να παλεύουν με πάθος για κάθε πόντο.Ο Πανναξιακός με την βοήθεια των φιλαθλων του και με πιο καθαρό μυαλό προηγήθηκε 8-6, οι Μακεδόνες πέρασαν μπροστά με 10-11, οι δύο ομάδες βρέθηκαν ισόπαλες με 12-12 αλλά η συνέχεια ανήκε στις γηπεδούχες.

Η Καραφουλίδου πέταξε το σέρβις στο φιλέ, η Πολυνοπούλου κάρφωσε έξω και η Μπράουν με άσο διαμόρφωσε το 15-12, «κλείδωσε» το πολύτιμο δίποντο με 3-2 για τον Πανναξιακό ο οποίος με την ψυχολογία στα ύψη θα αγωνιστεί το επόμενο Σαββατοκύριακο στην Σαντορίνη για το φαιναλ φορ του κυπέλλου.

Τα σετ: 3-2 (25-18, 23-25, 25-27, 25-18, 15-12)

*Οι πόντοι του Πανναξιακού προήλθαν από 7 άσσους, 66 επιθέσεις, 13 μπλοκ και 27 λάθη αντιπάλων και των Μακεδόνων προήλθαν από 5 άσσους, 47 επιθέσεις, 9 μπλοκ και 39 λάθη αντιπάλων.

ΠΑΝΝΑΞΙΑΚΟΣ (Παπαδόπουλος): Νούσια 16 (11/30 επ., 3 άσσοι, 2 μπλοκ, 72% υπ.), Κουνάδη 4 (2/3 επ., 2 άσσοι), Ντάλτον 26 (23/60 επ., 3 μπλοκ), Διώτη 21 (17/44 επ., 4 μπλοκ, 36% υπ.), Καλαντάτζε 8 (6/15 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Μπράουν 11 (7/16 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ) / Ιακωβίδου (λ, 60% υπ.), Κατερίνη, Μπολέτου.

ΜΑΚΕΔΟΝΕΣ (Σκουλικάρης): Νώτη 3 (3 μπλοκ, 48% υπ.), Σπικς 2 (2/4 επ.), Πολυνοπούλου 8 (5/14 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Χολστ 26 (24/71 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 42% υπ.), Σπανού, Καραφουλίδου 19 (15/43 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ) / Μυρίδου (λ, 65% υπ.), Μητακίδου, Δορούκα 3 (1/1 επ., 2 άσσοι), Καλτσώνη.

Κώστας Παπαδόπουλος (Πανναξιακός): «Πολύ σημαντική νίκη. Καταρχήν επιβεβαιώσαμε ότι η πρόκριση στο Κύπελλο δεν ήταν τυχαία. Επίσης, καταφέραμε να νικήσουμε δύο φορές, την πιο σταθερή ομάδα του πρωταθλήματος μετά τον Ολυμπιακό. Πλέον, πάμε με καλή διάθεση για το final-4 στη Σαντορίνη»..

Μανώλης Σκουλικάρης (Μακεδόνες): «Θεωρώ το πάθος μας έμεινε στο παιχνίδι Κυπέλλου. Δεν είχαμε την ανάλογη συγκέντρωση. Δίκαια χάσαμε, μπορούσαμε να μην είχαμε πάρει καν βαθμό. Πλέον, προσπαθούμε να βρούμε τον χαμένο καλό μας εαυτό».