18-02-2018 21:25

Με 30αρη ο Παλέντζα ο Παμβοχαϊκός πήρε δίποντο στο Μετς

Ο Παμβοχαϊκός νίκησε 3-2 σετ τον Παναθηναϊκό και σημειώνοντας την όγδοη νίκη του στο πρωτάθλημα ανέβηκε στους 21 βαθμούς προσπερνώντας τον Εθνικό Αλεξανδρούπολης στην 9η θέση.

Ο Παναθηναϊκός πήρε έναν βαθμό, έφτασε στους 14 αλλά απέχει 6 βαθμούς από τον Εθνικό που μεταφράζεται στους -3 στα πλέι άουτ. Ο αγώνας ήταν νευρικός με πολλά λάθη και είχε πολλές εναλλαγές στο σκορ. Ο Παμβοχαϊκός κατάφερε να μπλοκάρει τον διαγώνιο του Παναθηναϊκου Μάιλς Τζόνσον ενώ στο τάι μπρέικ έκανε σερί 3-0 και προηγήθηκε 6-3 διατηρώντας τη διαφορά μέχρι το τέλος. Καθοριστικό ήταν το 3ο σετ όπου ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε 15-12 αλλά δε μπόρεσε να αξιοποιήσει το προβάδισμα.

Ο Παμβοχαϊκός πέρασε μπροστά 7-5 στο ξεκίνημα του 1ου σετ αλλά ο Μπατατζίμ μείωσε 7-6 και με το σερβίς του Σιλμπερνάγκελ έκανε σερί 5-0 και προηγήθηκε 11-7. Η απάντηση ήρθε από Παλέντζα και Δαλακούρα φέρνοντας το ματς στα ίσια (11-11). Ακολούθησαν μάχες πόντο πόντο, ο Παναθηναϊκός με το χαμένο σερβίς του Μουνίθ προηγήθηκε 18-17 και με τον Μπατατζίμ και τον Μπέλο να τελειώνουν δύσκολες κόντρα επιθέσεις έκανε το 21-18. Ο Δαλακούρας μείωσε για τον Παμβοχαϊκός 21-19 και ο Παναθηναϊκός με σερί 3-0 από τον άσσο του Δρογκάρη και τις δύο επιθέσεις του Τζόνσον έκλεισε το σετ 25-19 κάνοντας το 1-0 σετ.

Από το 2ο σετ άλλαξε η τακτική του Παμβοχαϊκού στο μπλοκ και πίεσε στο σερβίς ανακτώντας παίρνοντας διαφορά στο σκορ 9-5. Η ομάδα του Κώστα Δεληκώστα είχε πιο εύκολα τον πόντο από την επίθεση και οδήγησε τους πράσινους πάνω στο μπλοκ. Ετσι διατήρησε τη διαφορά των 2-3 πόντων και με τις επιθέσεις του Μουνίθ έκλεισε το σετ 25-22 για το 1-1 σετ.

Όπως αποδείχτηκε το 3ο σετ ήταν το κλειδί για τη νίκη του Παμβοχαϊκό κι αυτό διότι ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε 7-3 με το σερβίς και τις δύο κόντρα επιθέσεις του Τζόνσον και διατήρησε το +3 μέχρι το 15-12. Το μπλοκ του Γκλαντσόουν, ο άσσος του Ρόκα και το νέο μπλοκ του Γκλαντσόουν πάνω στον Τζόνσον έφεραν την ισοφάριση 15-15 και έσπασε το ηθικό των γηπεδούχων. Ο Παμβοχαϊκός με όπλο το μπλοκ πέρασε και μπροστά 19-18 όταν ο Ρόκα έπιασε τον Καρντόσο. Οι Δαλακούρας και Ρόκα τελείωσαν καθοριστικές κόντρα επιθέσεις, ο Παμβοχαϊκός κράτησε το προβάδισμα και με το χαμένο σερβίς του Σιλμπερνάγκελ το σετ έκλεισε 25-22 για τον Παμβοχαϊκό κάνοντας το 1-2 σετ.

Αποφασισμένος να πάρει τουλάχιστον έναν πόντο ο Παναθηναϊκός πάλεψε να βει διαδρόμους στην επίθεση. Είχε μικρό προβάδισμα ενός πόντο μέχρι το 14-13 αλλά ο Παμβοχαϊκός με σερί 3-0 προηγήθηκε 16-14 στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ. Ο Σιλμπερνάγκελ με τον Καρντόσο έφεραν και πάλι μπροστά τον Παναθηναϊκό 18-17, αλλά το μπλοκ του Πανταλέοντα και ο άσσος του Δρογκάρη εκτόξευσαν τη διαφορά στο 24-18. Το σετ έκλεισε 25-20 με την επίθεση του Τζόνσον.

Στο 5ο σετ ο Παμβοχαϊκός το χαμένο σερβίς του Τζόνσον, το λάθος του Σιλμπερνάγκελ και το μπλοκ του Δαλακούρα ο Παμβοχαϊκός έκανε σερί 3-0 για το 6-3. Ο Παλέντζας έχασε το σερβίς (8-10) αλλά μετά από επίθεση του Γκλαντσόουν και δύο διαδοχικά μπλοκ από Δαλακούρα, Παλέντζα σε Τζόνσον και Καρντόσο εκτόξευσαν τη διαφορά στο 13-8. Ο Παλέντζας μετά από ωραία άμυνα ανέβασε το σερί σε 4-0 για το 14-8 και ο αγώνας τελείωσε με την επίθεση του Δαλακούρα για το 15-9.

Διαιτητές: Μυλωνάκης, Φραγκάκης.

1ο σετ: 8-7, 16-14, 21-18, 25-19
2ο σετ: 4-8, 14-16, 18-21, 22-25
3ο σετ: 8-4, 16-15, 19-21, 22-25
4ο σετ: 8-7, 14-16, 21-18, 25-20
5ο σετ: 3-5, 7-10, 8-12, 09-15

*Οι πόντοι του Παναθηναϊκού προήλθαν: 8 άσσοι, 50 επιθέσεις, 12 μπλοκ, 31 λάθη αντιπάλων και του Παμβοχαϊκού προήλθαν: 3 άσσοι, 55 επιθέσεις, 13 μπλοκ, 37 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 2-3 (25-19, 22-25, 22-25, 25-20, 09-15) σε 122΄

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ανδρεόπουλος): Τζόνσον 20 π. (16/45, 3 μπλοκ, 1 άσσος), Σιλμπερνάγκελ 10 (6/13, 2 μπλοκ, 2 άσσοι), Δρογκάρης 3 (3 άσσοι), Καρντόσο 16 (14/31, 2 άσσοι, 59% υπ., 41% αρ.), Μπατατζίμ 13 (12/33, 1 μπλοκ, 61% υπ., 44% αρ.), Πανταλέων 6 (1/5, 5 μπλοκ) / Γκούζντα λ. (54% υπ., 38% αρ.), Ρουσόπουλος, Κεχαγιάς, Μπέλος 1 (1 μπλοκ), Ανδρεόπουλος 1 (1/1, 50% υπ., 33% αρ.).

ΓΑΣ ΠΑΜΒΟΧΑΪΚΟΣ (Δεληκώστας): Ούγκο Ρόκα 10π. (5/11 επ., 4 μπλοκ, 1 άσσος), Μοράλες, Γκλαντστόουν 13 (7/13, 3 μπλοκ), Μουνίθ 11 (9/18, 2 μπλοκ, 55% υπ., 29% αρ.), Παλέντζας 30 (28/58, 2 μπλοκ), Δαλακούρας 8 (6/24, 2 μπλοκ, 29% υπ., 7% αρ.) / Γκαράς (λ. - 59% υπ., 35% αρ.),