07-02-2018 14:05

ΕΣΠΑΑΑ: Περίπατος για τους Ίωνες στο Χαλάνδρι

Αξιολογείστε το άρθρο
(1 Vote)
Με φόρα και τρομερό πάθος οι Ιωνες πέρασαν νικηφόρα από το Χαλάνδρι με 0-3 κόντρα στο φιλότιμο ΠΑΚ, για την 15η αγωνιστική της Β’ εθνικής ΕΣΠΕΔΑ, και από την δεύτερη θέση της βαθμολογίας, είναι πανέτοιμες να υποδεχτούν στις 12/2, στο ντέρμπι τετράδας την ομάδα του Παπάγου που προκάλεσε αίσθηση με το εντυπωσιακό 3-0 κόντρα στον πρωτοπόρο Αστέρα Αγ. Δημητρίου.

Από την άλλη η γηπεδούχος ομάδα με την νέα ήττα που γνώρισε παρέμεινε στην προτελευταία θέση της βαθμολογίας και μέσα στο άγχος για παραμονή.

Οι παίκτριες του «αρχιτέκτονα» της φετινής μεγάλης πορείας Βασίλη Ξεροβάσιλα, πέτυχαν την ένατη νίκη στα τελευταία δέκα ματς, παίζοντας με σοβαρότητα, συγκέντρωση, λίγα λάθη, κράτησαν υποδοχή και είχαν σε μεγάλο βράδυ, τις Βλατάκη, Χάλαρη, Μπιτσάκου. Οι συγκριμένες παίκτριες δημιούργησαν ένα «διαβολικό τρίγωνο» που «σφυροκοπούσε» ασταμάτητα την υποδοχή της ομάδας του Χαλανδρίου.

Αγωνιστικά στο πρώτο σετ οι δυο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ μέχρι το 14-15 αλλα στη συνέχεια οι φιλοξενούμενες με σερί 3-8 από Χάλαρη,Βλατάκη, Μπιτσάκου προηγήθηκε με 18-23 και πήρε το σετ με 19-25 μετά από καρφί άουτ της Ιμπραχήμ.Στο δεύτερο οι Ίωνες ήταν καταιγιστικοί.

Με ξέσπασμα της Μπιτσάκου προηγήθηκαν με 5-12, η Βλατάκη ανέβασε τη διαφορά σε νταμπλ-σκορ (8-16) και στη συνέχεια Χάλαρη-Μπιτσάκου, εκτόξευσαν το σκορ στο11-24 ενώ με μπλοκ η Γρίσπου, διαμόρφωσε το τελικό 13-25.

Στο τρίτο σετ ήταν σειρά της πανύψηλης κεντρικής Γρίσπου να στήσει το δικό της «πάρτι» στο φιλέ, καθώς με πολλά μπλοκ και επιθέσεις πρώτου χρόνου, βοήθησε τις συμπαίκτριες της να ξεφύγουν στο σκορ με 3-9 και 10-18 ενώ στη συνέχεια η τριπλέτα Βλατάκη, Χάλαρη, Μπιτσάκου με συνοπτικές διαδικασίες, τελείωσε το σετ και τον αγώνα με 15-25 και 0-3.

Εκτός από τις παραπάνω, εξαιρετική εμφάνιση από τη λίμπερο Χαβιάρα που παρέδωσε σεμινάρια υποδοχής πολλές λύσεις έδωσε η κεντρική Μαλουσάρη, ώριμο και έξυπνο παιχνίδι από την σταθερή πασαδόρο Μπελεσιώτη.

Από το ΠΑΚ πάλεψαν κατά διαστήματα, οι Ιμπραχημ, Τζανάκη, Κωτούλα.

. Τα σετ 0-3 (19-25, 13-25, 15-25)

ΠΑΚ( Κατσιγιάννης): Τζανάκη, Μαρκουλή, Μαλβασόρι, Ιμπραχήμ, Κωτούλα, Γεωργιάδη(λ), Παπαδάκη, Τράκα, Κεραμάρη, Χατζώκου

Ίωνες (Ξεροβάσιλας): Μπελεσιώτη, Μπιτσάκου, Χάλαρη, Μαλουσάρη, Βλατάκη, Γρίσπου, Χαβιάρα (λ), Χαμαλίδου, Μουράτη, Πουλημένου