18-11-2017 23:17

Ανατροπή με Αρμενάκη για τον Ηρακλή

Με μπροστάρηδες τον Απόστολο Αρμενάκη και τον Δημήτρη Εφραιμίδη ο Ηρακλής παρότι βρέθηκε να χάνει με 1-0 και 2-1 σετ κατάφερε να πάρει τη νίκη με 3-2 σετ επιστρέφοντας και πάλι στις επιτυχίες.

Η νίκη του «γηραιού» επιτεύχθηκε με βασικό πασαδόρο τον εβρίτη Γιάννη Σκαρλατίδη ο οποίος κάλυψε το κενό του τραυματία Κώστα Προύσαλη. Βοήθησε πολύ  και ο Ευγενίδης στο 4ο σετ.

Ο Αρμενάκης πήρε 27 πόντους εκ των οποίων οι 7 ήταν άσσοι. Ο Εθνικός στηρίχτηκε στον Αντρέι Ρίστιτις, είχε διαγώνιο τον Χαραλαμπίδη αλλά μετά το 3ο σετ έκανε πολλά λάθη και δε μπόρεσε να κρατήσει το σημαντικό προβάδισμα. Στο τάι μπρέικ η διαφορά έκανε το σερβις του Αρμενάκη που… διέλυσε την υποδοχή του Εθνικού. Το 4-3 έγινε 12-3 και ο Ηρακλής πήρε άλλη μια νίκη.

Mεγάλη μάχη έγινε από το 1ο σετ όπου ο Εθνικός με μπροστάρη τον Ρίστιτις προηγήθηκε 10-6 και αργότερα με δύο επιθέσεις του Χαραλαμπίδη ξέφυγε στο +6 (14-8). Κι ενώ το σετ φαινόταν να χάνεται ο Ηρακλής πέρασε στην αντεπίθεση και με σερί 3-0 από Αρμενάκη, Εφραιμίδη μείωσε σε 14-11. Στο 20-17 ο Ηρακλής έκανε νέο σερί 3-0 και ισοφάρισε 20-20. Ακολούθησε μάχη πόντο πόντο και ο «γηραιός» έφτασε σε σετ μπολ 24-23 χάρις την επίθεση του Αρμενάκη. Ο ίδιος όμως έχασε το σερβίς (24-24), ο Εφραιμίδης έβαλε και πάλι τον Ηρακλή μπροστά 25-24 και ο Αρμενάκης έκανε το 26-25. Ομως, ο μαχητικός Εθνικός ισοφάρισε με λάθος των γηπεδούχων και πήρε το σετ 28-26 από το λάθος επίθεση του Αρμενάκη και την εύστοχη επίθεση του Χαραλαμπίδη.

Σχεδόν ίδια εικόνα και στο 2ο σετ με τον Εθνικό να ξεφεύγει πάλι 11-8 με Ρίστιτς, Χαραλαμπίδη αλλά το εντυπωσιακό σερί του Φέργκιουσον έφερε σερί 4-0 και προβάδισμα για τον Ηρακλή 12-11. Ακολούθησε και πάλι μάχη πόντο πόντο μέχρι το 22-22. Ο Αρμενάκης με άσσο έκανε το 23-22 και με λάθος του Εθνικού έγινε το 24-22. Ο Βελίτσκοβιτς μείωσε 24-23 αλλά ο Εφραιμίδης έκανε το 25-23 και το 1-1 σετ.

Το ντέρμπι συνεχίστηκε με αμείωτη ένταση και στο 3ο σετ όπου οι δύο ομάδες έφτασαν στο 16-16. Οι δύο άσσοι του Ρίστιτς και ένας προσωπικός του πόντος έκαναν το 19-16 για τον Εθνικό που κράτησε τη διαφορά και με 25-20 πήρε το 3ο σετ κάνοντας το 2-1.

Μάχη έγινε και στο 4ο σετ με τις δύο ομάδες να φτάνουν πόντο πόντο στο 9-9. Η επίθεση του Φέργκιουσον και το λάθος του Εθνικού έκαναν το 11-9, ενώ με δύο ακόμα κακές επιθέσεις των φιλοξενουμένων η διαφορά έφτασε στο 14-10. Στο 16-13 ο Ηρακλής με τον Αρμενάκη στα εννιά μέτρα έκανε σερί 4-0, η διαφορά άνοιξε στο 20-13 και οδηγηθήκαμε στο τάι μπρέικ.

Το 5ο σετ κρίθηκε νωρίς καθώς στο 2-2 ο Αρμενάκης έκανε μπλοκ και επίθεση για το 4-2, ενώ στο 5-3 πήγε στο σερβίς και εν μέσω αποθέωσης έκανε σερί 7-0 για το 12-3 δίνοντας τη νίκη για την ομάδα του.

Διαιτητές: Βασιλειάδης – Γεωργιάδης