31-05-2017 21:12

Πρεμιέρα με το δεξί για την Εθνική γυναικών

Με νίκη ξεκίνησε τις υποχρεώσεις της στα προκριματικά του Παγκοσμίου Πρωταθλήματος η Εθνική γυναικών, που επικράτησε με 3-2 της Ουγγαρία στην πρεμιέρα του Α ομίλου που διεξάγεται στην Κροατία.  Η Εθνική παρότι αντιμετώπισε προβλήματα στην υποδοχή, είχε εξαιρετικό μπλοκ που εν τέλει της έδωσε και τη νίκη.

Αποστολή ΠΣΑΤ – Αγγελική Παπαμιχαήλ

Η γαλανόλευκη, μπήκε δυνατά και πολύ συγκεντρωμένα στο πρώτο σετ κι ελέγχοντας υποδοχή μπλοκ κι επίθεση δεν άφησε χώρο στους Ούγγρους να κάνουν το παιχνίδι τους. Με τη Τζίνα Λαμπρούση στο σερβίς, η Εθνική μας κατάφερε να προηγηθεί με 4-0 κι εκμεταλλευόμενη και τα πολλά λάθη της αντιπάλου της κατόρθωσε να διατηρήσει το προβάδισμά της στο σκορ και στα δυο τεχνικά τάιμ άουτ (8-6, 16-10). Ενδεικτικό της “τρικυμίας” που είχε προκληθεί στην άμυνα των Ούγγρων αποτελεί το γεγονός ότι ο προπονητής τους πήρε στο 12-8 και το 2ο τάιμ άουτ που του αναλογούσε. Με πόντο της αρχηγού της, Στέλλας Χριστοδούλου, η Εθνική μας κατέκτησε με 25-18 το πρώτο σετ.

Με τρεις πόντους της Μερτέκη, ένα της Γιώτα και μένοντας μακριά απο τον καλό της εαυτό σε υποδοχή, σερβίς και μπλοκ, η Εθνική έφτασε να χάνει με 4-8 στο πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ του δεύτερου σετ, μη μπορώντας να βρει το ρυθμό της. Η συνέχεια ήταν καλύτερη για την γαλανόλευκη που με πίεση στο σερβίς και καλό μπλοκ απο Λαμπρούση και Χαντάβα, οδήγησε τον Ούγγρο τεχνικό να πάρει το πρώτο του τάιμ άουτ στο 8-9. Στη συνέχεια κάνοντας ένα κενό στην απόδοσή της, η Ελλάδα, έδωσε στην αντίπαλό της την ευκαιρία να ανοίξει τη ψαλίδα του σκορ στο 10-16 στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ. Τα κορίτσια του Γιώργου Ρούση πάλεψαν και κατάφεραν κα μειώσουν τη διαφορά ακόμα και στους δυο πόντους (19-21), χωρίς ωστόσο να μπορέσουν να ολοκληρώσουν τη προσπάθειά τους, με αποτέλεσμα να χάσουν το σετ με 20-25.

Μην έχοντας αφήσει πίσω τις παθογένειες του 2ου σετ, αλλά με μπροστάρη τη Μερτέκη και εκμεταλλευόμενη τα λάθη της Ουγγαρίας, η Εθνική έφτασε να προηγείται στο πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ του 3ου σετ με 8-7. Οι δυο ομάδες δεν φαίνονταν διατεθειμένες να αφήσουν το σετ να χαθεί, κυνηγώντας με πάθος κάθε πόντο, φτάνοντας στο 14-16 και 16-18 υπέρ των αντιπάλων μας. Απο το σημείο εκείνο, η Εθνική μας ομάδα, με ένα κενό στην απόδοσή της, επέτρεψε στις Ουγγαρέζες να κάνουν δικό τους και το 3ο σετ με 20-25, φτάνοντας στο 1-2 και την ανατροπή.

Παρουσιάζοντας εμφανή βελτίωση σε σερβίς, μπλοκ και υποδοχή, η γαλανόλευκη, φάνηκε να ξυπνά στο 4ο σετ, καταφέρνοντας να πάρει απο νωρίς το προβάδισμα με 3-0 και 8-5 στο πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ. Η συνέχεια ήταν ανάλογη, με το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα να διατηρεί τη διαφορά και στο 2ο τεχνικό τάιμ άουτ (16-13). Με μεγαλύτερη πίεση στο σερβίς, καλύτερη υποδοχή και καθοριστικούς πόντους στο τέλος απο Βασιλαντωνάκη και Χαντάβα (3 και 2 αντίστοιχα), η γαλανόλευκη, έφτασε με 25-21 στην κατάκτηση του σετ και την ισοφάριση σε 2-2.

Στο 5ο και καθοριστικό σετ, μίλησε η ελληνική ψυχή. Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ με 10-12, επιδεικνύοντας μεγαλύτερη ψυχραιμία στα κρίσιμα σημεία αλλά και νοοτροπία νικήτριας, ευτύχησε να φτάσει με πόντο της αρχηγού του, Στέλλας Χριστοδούλου στη κατάκτηση του σετ με 15-13 και τη νίκη με 3-2 σετ.

Οι πόντοι της Ελλάδας προήλθαν από 3 άσσους, 69 επιθέσεις 13 μπλοκ και 19 λάθη αντιπάλων. Οι πόντοι της Ουγγαρίας προήλθαν από 11 άσσους, 61 επιθέσεις, 8 μπλοκ και 23 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-2 (25-18, 20-25, 20-20, 25-21, 15-13)

ΕΛΛΑΔΑ(Ρούσης): Λαμπρούση 15 (11/15 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ), Μερτέκη 8 (7/29 επ., 1 μπλοκ, 50% υπ. – 30% άριστες), Βασιλαντωνάκη 20 (17/37 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ, 50% υπ. – 20% άριστες), Χαντάβα 16 (15/34 επ., 1 μπλοκ, 49% υπ. – 22% άριστες), Γιώτα 13 (10/19 επ., 3 μπλοκ), Χριστοδούλου 6 (3/7 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ)/ Κονόμι –λ (52% υπ. – 33% άριστες), Τσοχατζή, Νομικού 7 (6/15 επ., 1 μπλοκ, 63% υπ. – 38% άριστες), Καλανταρίδου.
ΟΥΓΓΑΡΙΑ (Σαλαμόνι): Σοκμαρί 20 (17/32 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Κοτέλ 1 (1/1 επ.), Ντεκάνι 14 (13/24 επ., 1 άσσος, 41% υπ. – 18% άριστες), Ντόμπι 12 (9/22 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Λίλιομ 11 (6/26 επ., 4 άσσοι, 1 μπλοκ, 54% υπ. – 22% άριστες), Νάγκι 5 (3/4 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ) / Κότελ Ντ. -΄(75% υπ. – 25% άριστες), Σόος 12 (10/33 επ., 2 μπλοκ), Μπλέιτσερ 1 (1 άσο), Καλοτάι 4 (2/5 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ), Πάλαγκ.