19-03-2017 21:44

Θρύλος στον Λευκό τον Πύργο

Στο θρόνο του Κυπελλούχου Ελλάδος έμεινε ο Ολυμπιακός αφού νίκησε με 3-1 την μαχητική Κηφισιά στον τελικό του Final 4 ανδρών που διεξήχθη στο Αλεξάνδρειο της Θεσσαλονίκης.

Οι ερυθρόλευκοι κατέκτησαν το τρόπαιο για 16η φορα στην ιστορία τους, με την Κηφισιά να φτάνει στον τελικό για 3η φορά αλλά να μην τα καταφέρνει απέναντι στον Ολυμπιακό. Αυτός είναι ο δεύτερος τίτλος για τον Ολυμπιακό που έχει κατακτήσει και το Λιγκ Καπ και έχει το απόλυτο πλεονέκτημα έδρας στη μάχη του πρωταθλήματος.

Μεγάλος πρωταγωνιστής της αναμέτρησης ο Κονσταντίν Τσούπκοβιτς που το πήρε πάνω του στο φινάλε και με δύο άσσους έδωσε το τρόπαιο στον Ολυμπιακό.

Συγχαρητήρια αξίζουν και στη Κηφισιά που δυσκόλεψε περισσότερο από κάθε φορά τον Ολυμπιακό και θα μπορούσε να είχε οδηγήσει το παιχνίδι στο τάι μπρέικ όταν ήταν μπροστά με 24-22 στο τέταρτο σετ.

Ιδανικό ξεκίνημα ο Ολυμπιακός

Η Κηφισιά μόνο εύκολη αντίπαλος δεν ήταν, κάτι όμως που δε φάνηκε από την αρχή της αναμέτρησης. Ένα σερί 4-0 με τα σέρβις του Κόστα διαμόρφωσε το 3-7 και η διαφορά αυξήθηκε με ένα μπλοκ του Αγκάμεζ στον Χριστοφιδέλη και τον Σουλτανόπουλο στον πρώτο χρόνο (9-17). Στη συνέχεια ο άσσος του Τσούπκοβιτς έκανε το 11-20 για τον Ολυμπιακό, μια διαφορά που δεν μπορούσε να καλυφθεί.

Αντέδρασε η Κηφισιά

Το σκηνικό άλλαξε στο δεύτερο σετ. Η Κηφισιά ανέβασε κατακόρυφα την απόδοσή της και με άσσο του Παπαγγελόπουλου πήρε κεφάλι στο σκορ (6-4). Στη συνέχεια το μπλοκ της δυνάμωσε και δύο από αυτά διαμόρφωσαν το 12-8. Η διπλή μπαλιά του Γκούζντα έφερε το +5 για την Κηφισιά (19-14), ενώ με μια πάιπ του Χριστοφιδέλη, οδήγησε την την ομάδα των βορείων προαστίων στο σετ μπολ με 8 ευκαιρίες. Το σετ τελείωσε με πόντο του Γιορντάνοφ.

Δια χειρός Αγκάμεζ το 2-1

Ο Ολυμπιακός είχε τον έλεγχο του τρίτου σετ, στο οποίο ξεκίνησε φουριόζος (2-6, 7-11).  Η διαφορά έφτασε στους 5 πόντους μετά από άσσο του Φιλίποφ (12-17), αλλά μετά το 15-20 η Κηφισιά προσπάθησε να αντιδράσει πιέζοντας στο σερβις αρχικά με τον Γιορντάνοφ και στη συνέχεια με τον Χριστοφιδέλη. Ο άσσος του τελευταίου διαμόρφωσε το 21-23, αλλά ο Αγκάμεζ έδωσε τη λύση και το σετ τελείωσε με παράβαση στο φιλέ από το μπλοκ της Κηφισιάς.

Ανατροπή και τίτλος με τους άσσους του Τσούπκοβιτς

Το τέταρτο σετ αποτέλεσε μια μεγάλη χαμένη ευκαιρία για την Κηφισιά. Η ομάδα του Αρσενιάδη ήταν πολύ σκληρή και αδίκησε τον εαυτό της.  Είχε το πάνω χέρι συνεχώς και άντεχε την πίεση του Ολυμπιακού μέχρι το σετ μπολ (24-22). Είχε δύο ευκαιρίες να πάρει το σετ, αλλά το πρόσωπο του αγώνα ήταν ο Τσούπκοβιτς. Ο ακραίος του Ολυμπιακού πήρε την επίθεση και στη συνέχεια έκανε μπλοκ για να ισοφαρίσει. Όμως ο Σέρβος δεν σταμάτησε εκεί. Με την Κηφισιά στο 27-26 πήρε τον πόντο της ισοφάρισης και στη συνέχεια χάρισε το τρόπαιο στον ολυμπιακού με δύο συνεχόμενους άσσους!

Διαιτητές: Γεροθόδωρος, Δεληκωστίδης

1ο σετ: 4-8, 9-16, 11-21, 13-25
2ο σετ: 8-6, 16-11, 21-15, 25-19
3o σετ: 5-8, 12-16, 16-21, 22-25
4ο σετ: 7-8, 16-13, 21-19, 27-29

*Οι πόντοι της Κηφισιάς προήλθαν από5 άσσους, 58 επιθέσεις, 8 μπλοκ και 16 λάθη αντιπάλων και του Ολυμπιακού προήλθαν από 9 άσσους, 54 επιθέσεις, 13 μπλοκ και 22 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 1-3 (13-25, 25-19, 22-25, 27-29) σε 111'

ΑΟΠ ΚΗΦΙΣΙΑΣ (Αρσενιάδης) Νικολάκης, Χριστοφιδέλης 11 (9/20 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 59% υπ. – 41% άριστες), Μουρούτης 3 (1/2 επ., 2 μπλοκ), Παπαγγελόπουλος 15 (8/11 επ., 3 άσσοι, 4 μπλοκ), Πούλκο 15 (14/22 επ., 1 μπλοκ, 27% υπ. – 13% άριστες), Γιορντάνοφ 27 (26/58 επ., 1 άσσος) / Ταμπουρατζής –λ (55% υπ. – 34% άριστες), Κάπελλας –λ, Λάππας, Καρατζάς, Εφραιμίδης.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπόσκαν): Σουλτανόπουλος 11 (3/4 επ., 2 άσσοι, 6 μπλοκ), Στιβαχτής, Κοκκινάκης 2 (2/6 επ., 89% υπ. – 56% άριστες), Κόστα 8 (6/11 επ., 2 άσσοι), Αγκάμεζ 26 (22/46 επ., 4 μπλοκ), Τσούπκοβιτς 23 (18/30 επ., 4 άσσοι, 1 μπλοκ), Γκούζντα -λ (53% υπ. – 33% άριστες) / Φιλίποφ 1 (1 άσσος), Φράγκος 5 (3/14 επ., 2 μπλοκ, 69% υπ. – 31% άριστες), Ρουμελιωτάκης.

Κηφισιά - Ολυμπιακός 1-3