11-03-2017 18:37

Έπιασε... 16άρι ο Πανναξιακός, 3-1 τους Μακεδόνες (stats)

Αν και έχασε σετ από τους μαχητικούς Μακεδόνες ο Πανναξιακός νίκησε με 3-1 στο κλειστό της Νάξου και πανηγύρισε την 16η νίκη του στο πρωτάθλημα της Α1 Γυναικών.

Ο ΠΑΟΝ στο πρώτο σετ είχε τον έλεγχο με τους μαχητικούς Μακεδόνες –που αγωνίστηκαν χωρίς την Τοάζι- να ακολουθούν στο σκοράρισμα. Μετά το β’ τεχνικό τάιμ άουτ (16-12) η νησιωτική ομάδα δεν δυσκολεύτηκε με καλό σερβίς και επιθετικές λύσεις να φτάσει στο 25-18 με άσο της Πότοκαρ, παίρνοντας προβάδισμα στα σετ.

Στο δεύτερο σετ, οι Μακεδόνες μπήκαν πιο αποφασιστικά και κατάφεραν να προηγηθούν +4 (4-8) στο πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ. Ο άσος της Παπαδοπούλου διατήρησε μπροστά 17-18 τις φιλοξενούμενες ενώ η Ζακχαίου έφερε το σετ στα ίσα 19-19. Με τα σερβίς της Δρακουλίδου να δυσκολεύουν την υποδοχή των Μακεδόνων, οι γηπεδούχες πήραν αέρα 22-19 αλλά η ομάδα του Σκουλικάρη όχι μόνο ροκάνισε τη διαφορά αλλά έφτασε στην ισοφάριση στο 23-23. Η Φρέσκο κάρφωσε άουτ δίνοντας ευκαιρία στης φιλοξενούμενες και η Δραγουμάνου έγραψε το 23-25 για την ισοφάριση σε 1-1.

Φουριόζος ο Πανναξιακός στο τρίτο σετ δεν άφησε περιθώρια στον αντίπαλο, «έχτισε» διαφορές (14-7, 20-9) για να πάρει εκ νέου με 2-1 το προβάδισμα με 25-11 (επίθεση Ζακχαίου).

Με την ψυχολογία υπέρ του, ο ΠΑΟΝ πάτησε γκάζι (18-10) και στο τέταρτο σετ καθώς οι Μακεδόνες δεν μπορούσαν να βρουν λύσεις και έτσι μέσα σε αποθέωση στο κλειστό της Νάξου –κυρίως όταν εμφανίστηκε η αναμνηστική κούπα της 2η θέσης στο Κύπελλο Ελλάδας- οι γηπεδούχες με άσο της Δρακουλίδου έγραψαν το 25-14.

Τα σετ: 3-1 (25-18, 23-25, 25-11, 25-14)

ΠΑΝΝΑΞΙΑΚΟΣ (Ρούσης): Φρέσκο 16 (14/29 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ), Πότοκαρ 14 (10/26 επ, 2 άσσοι, 2 μπλοκ, 26% υπ - 26% άριστες), Δρακουλίδου 8 (5/6 επ, 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Οικονομίδου 16 (10/13 επ, 5 άσσοι, 1 μπλοκ), Τοτσίδου 11 (10/28 επ, 1 άσσος, 50% υπ - 50% άριστες), Ζακχαίου 10 (7/11 επ, 3 μπλοκ) / Κακουράτου (λ, 29% υπ - 13% άριστες), Μαυρομάτη (λ), Κατερίνη, Αναγνώστου, Ξαγοραράκη

ΜΑΚΕΔΟΝΕΣ (Σκουλικάρης): Πολυνοπούλου 7 (7/18 επ), Παπαδοπούλου 3 (2/17 επ, 1 άσσος, 28% υπ -22% άριστες), Δραγουμάνου 12 (9/34 επ, 2΄ασσοι, 1 μπλοκ, 40% υπ -20% άριστες), Σπανού 3 (2/4 επ, 1 μπλοκ), Σαγκάρντια 2 (1/5 επ, 1 άσσος), Καραφουλίδου 12 (11/32 επ, 1 άσσος) / Μυρίδου (λ, 50% υπ - 33% άριστες), Τσαγκαράκι (λ), Καλτσώνη.

Γιώργος Ρούσης: «Είμαστε το φαβορί και κερδίσαμε, ωστόσο χωρίς στους Μακεδόνες να αγωνίζεται η βασική ακραία δεν δικαιολογείται η εμφάνιση στο δεύτερο σετ. Θέλω μα πιστεύω ότι ήταν η κούραση και ότι ίσως το μυαλό είχε μείνει στο Final-4. Σήμερα δεν δείξαμε το πρόσωπο που έπρεπε».

Μανώλης Σκουλικάρης: «Θεωρώ ότι παίξαμε καλά για δύο σετ, αλλά αυτό δεν ήταν αρκετό. Στο πρώτο δεν μπήκαμε καλά, δεν ακολουθήσαμε την τακτική στο σερβίς και το χάσαμε εύκολα. Στο β’ βρήκαμε ρυθμό, αφού ένα πρόβλημα που έχουμε είναι ότι από την αρχή της χρονιάς έχουμε χάσει τρεις βασικές μας αθλήτριες, ισοφαρίσαμε αλλά μετά το 1-1 δεν είχαμε την ανάλογη συνέχεια, χάσαμε την συγκέντρωση μας και δίκαια γνωρίσαμε την ήττα»