08-03-2017 22:15

«Γκρέμισε» τον Παναθηναϊκό με Γιορντάνοφ και Πούλκο

Ο... κακός δαίμονας του Παναθηναϊκού ξαναχτύπησε τους πράσινους. Δύο εβδομάδες μετά την πρόκριση στο Final 4 του Κυπέλλου, η Κηφισιά νίκησε ξανά τον Παναθηναϊκό και τον «γκρέμισε» από την 2η θέση της βαθμολογίας που κρατούσε από την 6η αγωνιστική του πρωταθλήματος.
Ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε 1-0 σετ, ενώ έχασε μεγάλη ευκαιρία να οδηγήσει τον αγώνα στο τάι μπρέικ όταν προηγήθηκε 21-18 και επίσης έχασε συνολικά πέντε σετ μπολ. Ομως, η Κηφισιά για άλλη μία φορά είχε υπομονή και παρότι αγωνίστηκε χωρίς τον Παπαγγελόπουλο, είχε εξαιρετικό δίδυμο κεντρικών τους Μουρούτη, Καρατζά που πήραν καθοριστικούς πόντους. Πρωταγωνιστής ήταν ο Ζλάτκο Πούλκο, ο οποίος άλλαξε την εικόνα του αγωνα στο δεύτερο σετ και μαζί με τον Μπόγιαν Γιορντάνοφ οδήγησαν την επίθεση των γηπεδούχων.

Ο Παναθηναϊκός δεν ελέγχει πλέον την 2η θέση και έχει να δώσει αγώνες με τον Ηρακλή εντός και τον Φοίνικα εκτός, ενώ η Κηφισιά έχει την Ορεστιάδα εντός και τον Ηρακλή εκτός και είναι μέσα στο παιχνίδι για την 4η θέση.

Στην αρχή του πρώτου σετ ο Παναθηναϊκός βρέθηκε στο +2 (6-8) όμως οι γηπεδούχοι απάντησαν άμεσα και με κόντρα επίθεση του Πούλκο ισοφάρισαν σε 10-10. Με πόντο του Γκονζάλες και στην συνέχεια επίθεση του Μελγαρέχο οι φιλοξενούμενοι πέρασαν μπροστά με 11-14. Ο Παναθηναϊκός με επίθεση του Τσίροβιτς προηγήθηκε με 12-16, ενώ με ένα σερί έφτασε την διαφορά +7 (13-20). Ο Παναθηναϊκός διατήρησε την διαφορά ασφαλείας και κατέκτησε το πρώτο σετ με 17-25.

Στο 2ο σετ οι φιλοξενούμενοι «έχτισαν» ένα μικρό προβάδισμα (6-8). Όμως η «απάντηση» των γηπεδούχων ήταν άμεση. Με άσσο του Ζλάτκο Πούλκο ο ΑΟΠ Κηφισιάς ισοφάρισε σε 10-10. Ο Σλοβένος με νέο άσο έδωσε «αέρα» δύο πόντων στους γηπεδούχους 12-10, αναγκάζοντας τον κόουτς Δημήτρη Ανδρεόπουλο να καλέσει τάιμ άουτ. Οι παίκτες του τριφυλλιού ανέβασαν την απόδοση τους, με άσο του Μελγαρέχο και κόντρα επίθεση του Χαραλαμπίδη πέρασαν ξανά μπροστά με 12-13. Με κερδισμένο μπλοκ άουτ από τον Μπόγιαν Γιορντάνοφ και κερδισμένο μπλοκ από τον ίδιο παίκτη η Κηφισιά προηγήθηκε με 15-13. Με μπλοκ από τους Πούλκο και Μουρούτη πάνω στον Τσίροβιτς και στη συνέχεια άουτ επίθεση από τον Γκονζάλες η Κηφισιά έφτασε στο +4 (19-15). Με επίθεση του Χριστοφιδέλη η Κηφισιά έφτασε στο 22-17 και τελικά κατέκτησε το σετ με 25-20 με μπλοκ του Καρατζά πάνω στον Γκονζάλες.

Η Κηφισιά ξεκίνησε εντυπωσιακά στο τρίτο σετ και με «αιχμή του δόρατος» τον Μπόγιαν Γιορντάνοφ προηγήθηκε με 8-4. Με δύο συνεχόμενα μπλοκ από τους Μουρούρη και Πούλκο η Κηφισιά έφτασε στο +6 (12-6). Με επίθεση του Πούλκο σε πρώτο χρόνο και άσο του Γιορντάνοφ η Κηφισιά προηγήθηκε με 19-12. Με «όπλο» το μπλοκ η Κηφισιά πήγε στο +10 (24-14) και τελικά κατέκτησε το σετ με 25-15.

Ο Παναθηναϊκός στο τέταρτο σετ ξεκίνησε δυνατά και με «όπλο» το δυνατό μπλοκ προηγήθηκε με 1-5. Οι γηπεδούχοι αντέδρασαν και μείωσαν σε 6-7 στηριζόμενοι στο καλό μπλοκ. Με επίθεση του Μπόγιαν Γιορντάνοφ το σετ ήρθε στα ίσα 10-10. Ο ίδιος παίκτης με κερδισμένο μπλοκ άουτ έδωσε προβάδισμα στους γηπεδούχους με 13-12. Με κόντρα επίθεση του Γκονζάλες οι «πράσινοι» πέρασαν μπροστά με 14-16, ενώ λίγο αργότερα με άουτ επίθεση του Βούλγαρου διαγώνιου το σκορ πήγε στο 18-21.

Με τον Δημήτρη Νικολάκη στο σερβίς ο ΑΟΠΚ μείωσε σε 20-22, με τον κόουτς Ανδρεόπουλο να καλεί τάιμ άουτ. Με κόντρα επίθεση του «Μπόμπι» η Κηφισιά έφτασε στο -1 (21-22). Μπλοκ του Χριστοφιδέλη πάνω στον Γκονζάλες διαμόρφωσε το 23-23. Ο Παναθηναϊκός έφτασε σε σετ μπολ 23-24 με επίθεση του Μελγαρέχο, όμως ο Καρατζάς με έξυπνη κίνηση πάνω στο φιλέ ισοφάρισε σε 24-24. Η Κηφισιά «έσβησε» άλλα τέσσερα σετ μπολ του Παναθηναϊκού και έφτασε σε ματς μπολ 29-28 μετά από φάση διαρκείας. Με κερδισμένο μπλοκ άουτ του Πούλκο η Κηφισιά κέρδισε το σετ με 30-28 και τη νίκη με 3-1.

Διαιτητές: Γεροθόδωρος, Ονόπας