08-03-2017 21:56

Επέστρεψε στις νίκες o Φοίνικας

Μετά από μια σειρά αρνητικών αποτελεσμάτων, ο Φοίνικας Σύρου επέστρεψε στις πειστικές εμφανίσεις νικώντας τον Ηρακλή Χαλκίδας με 3-0 στο πλαίσιο της 20ης αγωνιστικής στη Volley League.
Ο Ντούσκο Νίκολιτς χρησιμοποίησε τελικά τον Μίγια Μρντακ αλλά δεν επιβαρύνθηκε στην επίθεση. Το βάρος σήκωσε με επιτυχία ο Βραζιλιάνος ακραίος Ρεϊνάλντο που σημείωσε 20 πόντους και την υποδοχή ο Δημήτρης Εφραιμίδης. Ηρωική εμφάνιση και από τον Δημήτρη Ζήση που αγωνίστηκε με υψηλό πυρετό αλλά με βάση την τακτική «κρύφτηκε» από τους συμπαίκτες του. Ο Φοίνικας ανέβηκε στους 33 βαθμούς αλλά η 4η θέση θα είναι δύσκολη υπόθεση καθώς έχει να δώσει αγώνες με τον Ολυμπιακό και τον Παναθηναϊκό.

Ο Ηρακλής Χαλκίδας έκανε κακή εμφάνιση στα δύο πρώτα σετ και όταν μπήκε στον αγώνα στο 3ο σετ δε μπόρεσε να κρατήσει το προβάδισμα στο σκορ. Η ομάδα του Σπύρου Γκολίτση παρότι έχανε με 16-13, προηγήθηκε 21-19 αλλά ο Φοίνικας με καλό σερβίς και αποτελεσματικό μπλοκ τελείωσε τον αγώνα με 3-0.

Διαιτητές: Κουτσούλας - Μουλά

1ο σετ: 8-4, 16-9, 21-15, 25-19
2ο σετ: 8-4, 16-7, 21-11, 25-12
3ο σετ: 8-7, 16-13, 19-21, 25-22

* Οι πόντοι του Φοίνικα προήλθαν από 10 άσσους, 38 επιθέσεις, 7 μπλοκ και 25 λάθη αντιπάλων. Οι πόντοι του Ηρακλή Χαλκίδας προήλθαν από 1 άσσο, 33 επιθέσεις 3 μπλοκ και 14 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-0 (25-19, 25-12, 25-22) σε 79΄

ΦΟΙΝΙΚΑΣ (Νίκολιτς): Δημητριάδης 1 (άσσος), Χήρας 5 (3/6 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ), Μρντακ 12 (11/23 επ, 1 άσσος), Ρεινάλντο 20 (13/25 επ, 4 άσσοι, 3 μπλοκ 85% υπ - 46% άριστες), Εφραιμίδης 7 (6/9 επ, 1 μπλοκ, 58% υπ -42% άριστες), Τουράνιανιν 10 (5/8 επ, 3 άσσοι 2 μπλοκ)/ Ζήσης (λ, 43% υπ - 29% άριστες), Σζάρεκ, Κουμιώτης,

ΗΡΑΚΛΗΣ ΧΑΛΚΙΔΑΣ (Γκολίτσης): Τάπια 15 (15/32 επ), Κανελλος 1 (1/1 επ), Ντίνας 4 (2/7 επ, 2 μπλοκ), Κολτσιάκης 4 (4/14 επ, 50% υπ - 17% άριστες), Ρενάν 2 (0/1 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ), Κλότσκο 7 (7/12 επ, 41% υπ - 32% άριστες) / Τσαδήμας (λ, 46% υπ -23% άριστες), Σπυριούνης 1 (1/3 επ), Αδαμόπουλος 2 (2/4 επ), Γαλιώτος, Τόρες 1 (1/2 επ).