22-10-2016 21:26

Νίκη του Φοίνικα στο ντέρμπι και... ένας οικογενειακός εμφύλιος

Μετά από 2 ώρες μεγάλης μάχης, ο Φοίνικας Σύρου έκαμψε την αντίσταση της σκληροτράχηλης Κηφισιάς του σπουδαίου Γιορντάνοφ, για να πάρει τη νίκη με 3-2 σε ένα συναρπαστικό τάι μπρέικ.

Με τον Μρντακ να σταματάει στους 24 πόντους οι συριανοί πήραν τη νίκη στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος, ωστόσο στάθηκαν άτυχοι με τον Βραζιλιάνο Ρεϊνάλντο που λίγο πριν τα μισά του 1ου σετ έπαθε διάστρεμα και τη θέση του πήρε ο Εφραιμίδης. Σπουδαίος για την ομάδα του Κώστα Αρσενιάδη ο Μπόγιαν Γιορντάνοφ που ήταν μία ομάδα μόνος του στην επίθεση, σταματώντας στους 33 πόντους

Το πρώτο σετ ήταν εντυπωσιακό με τους αδελφούς Εφραιμίδη να μονομαχούν στο σερβίς. Ο Φοίνικας ξεκίνησε με προβάδισμα 7-4 από τα σερβίς του Πάρις, αλλά η απάντηση ήρθε από τον Παπαγγελόπουλο που με σερί 6-0 από τα 9μ. έδωσε στην Κηφισιά προβάδισμα 10-7.  Ο Πάρις πάλι με το σερβίς έφερε την ισοφάριση (12-12) αλλά ακολούθησε το εντυπωσιακό σερί από τον Νικήτα Εφραιμίδη που έδωσε αέρα +4 στην Κηφισιά (18-14). Η απάντηση από τον Φοίνικα ήρθε από τον Δημήτρη Εφραιμίδη που προσπέρασε 20-19. Ο τέταρτος άσος του Πάρις έδωσε προβάδισμα δύο πόντων (23-21) και ο Μρντακ με δύο επιθέσεις τέλειωσε το σετ μέσα σε αποθέωση από τους συριανούς.

Στο 2ο σετ η Κηφισιάς είχε προβάδισμα στο σκορ με τον Γιορντάνοφ, ο Φοίνικας πίεζε για την ισοφάριση ενώ στο 21-18 για τους κηφισιώτες  ο Μρντακ έχασε καθοριστική κόντρα επίθεση που έκρινε στο σετ και έτσι έγινε το 1-1.

Στο 3ο σετ το σερβίς του Σούρδι έφερε σερί 6-0 για το 13-5. Ο Φοίνικας έκανε εύκολα το 2-1 σετ, ενώ ο Αρσενιάδης έκανε αλλαγές για να ξεκουράσει τους βασικούς του.

Ο Φοίνικας προηγήθηκε 3-1 στο 4ο σετ, αλλά με 4 συνεχόμενες επιθέσεις του Γιορντάνοφ, οι φιλοξενούμενοι μετέτρεψαν το 4-3 σε 4-7. Όπως στο 1ο σετ, ο Χριστοφιδέλης έκανε δύο απανωτά μονά μπλοκ στο Μρντακ και η διαφορά πήγε στους +5 για την Κηφισιά (10-5). Ετσι ήρθε το 2-2 σετ και το τάι μπρέικ.

Στο 5ο σετ ο Φοίνικας προηγήθηκε 4-1 και 7-5 με άσσο του Μρντακ.  Με τον Γιορντάνοφ να κερδίσει δύο κόντρα επιθέσεις η Κηφισιά προσπέρασε 8-7.  Ο άσος του Εφραιμίδη ξανάβαλε μπροστά τον Φοίνικα (9-8) και με λάθος επίθεση του… άλλου Εφραιμίδη το σκορ έγινε 10-8. Με μπλοκ του Λάππα που μπήκε στο παιχνίδι στον Μρντακ η Κηφισιά ισοφάρισε και πάλι (10-10).  Το σετ έγινε ακατάλληλο για καρδιακούς με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν πόντο-πόντο μέχρι το 13-12, όπου ο Γιορντάνοφ δεν μπόρεσε να τελειώσε δύσκολη επίθεση (14-12). Ο Βούλγαρος μείωσε σε 14-13, αλλά στην τελευταία φάση ο Μρντακ με τη δεύτερη προσπάθεια τέλειωσε το ματς μέσα σε πανδαιμόνιο!
Διαιτητές: Γεωργουλέας, Μουλά Λ.

1ο σετ: 7-8, 14-16, 21-20, 25-22
2ο σετ: 5-8, 12-16, 18-21, 22-25
3ο σετ: 8-5, 16-7, 21-12, 25-16
4ο σετ: 5-8, 9-16, 11-21, 18-25
5ο σετ: 5-2, 10-8, 12-11, 15-13

*Οι πόντοι του Φοίνικα προήλθαν από 14 άσσους, 51 επιθέσεις, 6 μπλοκ και 43 λάθη αντιπάλων και της Κηφισιάς προήλθαν από 5 άσσους, 46 επιθέσεις, 15 μπλοκ και 33 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-2 (25-22, 22-25, 25-16, 18-25, 15-13) σε 127'

Α.Ο. ΦΟΙΝΙΚΑΣ (Νίκολιτς): Όβερμαν 6 (4/7 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ), Μρντακ 24 (21/51 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ), Πάρις 6 (1/4 επ, 5 άσσοι), Παπαδόπουλος 10 (7/10 επ, 3 μπλοκ), Ρεϊνάλντο (75% υπ - 50% άριστες), Σούρδι 12 (9/16 επ, 3 άσσοι, 53% υπ - 42% άριστες) / Ζήσης (λ, 65% υπ - 55% άριστες), Χήρας, Μάρκου 3 (3/5 επ, 40% υπ - 40% άριστες), Εφραιμίδης 10 (6/18 επ, 4 άσσοι, 50% υπ - 33% άριστες).

Α.Ο.Π. ΚΗΦΙΣΙΑΣ (Αρσενιάδης): Νικολάκης 4 (2/4 επ, 2 άσσοι), Χριστοφιδέλης 11 (7/15 επ, 1 άσσος, 3 μπλοκ, 53% υπ - 47% άριστες), Μουρούτης 4 (2/2 επ, 2 μπλοκ), Παπαγγελόπουλος 5 (5 μπλοκ), Πούλκο 3 (2/4 επ, 1 μπλοκ, 42% υπ - 17% άριστες), Γιορντάνοφ 33 (30/55 επ, 3 μπλοκ) / Ταμπουρατζής (λ, 31% υπ - 13% άριστες), Καρατζάς 1 (1/1 επ), Παπαδόπουλος, Λάππας, Εφραιμίδης 4 (2/10 επ, 2 άσσοι, 58% υπ - 27% άριστες).