05-03-2016 21:45

«Άλωσε» τη Σύρο και απέκτησε πλεονέκτημα

Με μεγάλους πρωταγωνιστές τους Παπαγγελόπουλο, Ρουμελιωτάκη και τον... συνήθη ύποπτο Γιοβάνοβιτς η Κηφισιά νίκησε με 3-1 τον Φοίνικα στη Σύρο και απέκτησε μεγάλο πλεονέκτημα για την 2η θέση της κανονικής περιόδου.

Η ομάδα του Κώστα Αρσενιάδη ξέφυγε με 3 βαθμούς του Φοίνικα και έχει και το πλεονέκτημα στην ισοβαθμία τρεις στροφές πριν από το τέλος.

Ο Φοίνικας ισοφάρισε 1-1 σετ αλλά δε μπόρεσε να διασπάσει την «δεμένη» υποδοχή της Κηφισιάς και γνώρισε την ήττα. Η Κηφισιά σημείωσε την 6η σερί νίκη επί του Φοίνικα στο πρωτάθλημα και την 7η μαζί με τον αγώνα κυπέλλου.

Η φάση του 1ου σετ έγινε στο 10-11. Ο Ντόκιτς σέρβιρε και φάνηκε πως η μπάλα ήταν «μέσα» αλλά ο Βουδούρης έδωσε άουτ. Στο σερβίς για την Κηφισιά πήγε ο Παπαγγελόπουλος ο οποίος χάλασε την υποδοχή του Φοίνικα και η ομάδα του Αρσενιάδη ξέφυγε 17-10 με συνολικό σερί 6-0. Εκεί κρίθηκε και το 1ο σετ.

Οι κηφισιώτες πατούσαν καλύτερα στο γήπεδο και στο 2ο σετ παρότι ο Φοίνικας μέχρι τα μισά είχε προβάδισμα με 15-12 και 16-14. Με καλές άμυνες και σταθερή υποδοχή η Κηφισιά ισοφάρισε 17-17 και προηγήθηκε 20-19. Με μπλοκ του Μπίσετ και κόντρα επίθεση του Γιοβάνοβιτς η Κηφισιά κρατήθηκε μπροστά στο σκορ με 22-20 και έφτασε στα σετ μπολ με 24-22. Ο Ντόκιτς μείωσε με επίθεση (24-23) και με μπλοκ του πάνω στον Γιοβάνοβιτς ισοφάρισε. Ακολουθησαν άλλα τέσσερα σετ μπολ για την Κηφισιά με 25-24, 26-25, 27-26, 28-27 και 29-28. Ο Ντόκιτς ισοφάρισε για τον Φοίνικα, ο Ρουμελιωτάκης έκανε κακή υποδοχή και ο Χαραλαμπίδης έβαλε μπροστά το «πειρατικό» με 30-29. Με τον ίδιο τρόπο πήρε και τον επόμενο ποντο για το 31-29 και το 1-1 σετ.

Ο Φοίνικας με καλύτερη ψυχολογία μπήκε δυνατά και στο 3ο σετ με προβάδισμα 16-12 δείχνοντας πως είναι ικανός να κάνει την ανατροπή. Ομως, η Κηφισιά και πάλι με τα σερβίς των Παπαγγελόπουλου, Ρουμελιωτάκη έκανε τη μεγάλη ανατροπή και δύο σερί 4-0 για το 21-19 και το 25-21. Εκεί και κρίθηκε και το ντέρμπι καθώς στο 4ο σετ η Κηφισιά ήταν ακόμα καλύτερη στο σερβίς, πίεσε τον Φοίνικα που έκανε λάθη και απλά παρακολουθούσε το σκορ.

Διαιτητές: Βουδούρης, Κουτσούλας

1ο σετ: 8-4, 10-16, 20-21, 22-25
2ο σετ: 8-5, 16-14, 20-21, 31-29
3ο σετ: 7-8, 16-12, 19-21, 21-25
4ο σετ: 5-8, 10-16, 12-21, 18-25

*Οι πόντοι του Φοίνικα προήλθαν από 2 άσσους, 51 επιθέσεις, 10 μπλοκ και 27 λάθη αντιπάλων και της Κηφισιάς προήλθαν από 7 άσσους, 55 επιθέσεις, 16 μπλοκ και 30 λάθη αντιπάλων

Τα σετ: 1-3 (22-25, 31-29, 21-25, 18-25) σε 117΄

ΦΟΙΝΙΚΑΣ (Νίκολιτς): Χαραλαμπίδης 9 (7/7 επ, 2 μπλοκ), Φέργκιουσον 9 (6/11 επ, 3 μπλοκ), Πάρις 3 (3/6 επ), Κάλντγουελ 2 (2/5 επ, 40% υπ - 30% άριστες), Ντόκιτς 19 (17/40 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ), Παπαδόπουλος 6 (5/16 επ, 1 μπλοκ, 27% υπ - 23% άριστες) / Ζήσης (λ, 56% υπ - 38% άριστες), Μάρκου 1 (1 επ), Μουρούτης, Λάππας 14 (10/21 επ, 1 άσσος, 3 μπλοκ, 42% υπ - 29% άριστες), Ανδρεάδης.

ΚΗΦΙΣΙΑ (Αρσενιάδης): Νικολάκης, Χριστοφιδέλης 8 (7/16 επ, 1 μπλοκ, 50% υπ - 39% άριστες), Μπίσετ 10 (5/11 επ, 5 μπλοκ), Παπαγγελόπουλος 19 (9/12 επ, 4 άσσοι, 6 μπλοκ), Ρουμελιωτάκης 15 (11/20 επ, 2 άσσοι, 2 μπλοκ, 50% υπ - 38% άριστες), Γιοβάνοβιτς 26 (23/46 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ) / Στεφάνου (λ, 50% υπ - 44% άριστες), Κόντος, Φραγκιαδάκης.