05-03-2016 19:34

Με αλλαγές Ολυμπιακός και Άρης και νίκη ρεκόρ στο Ρέντη

Ο Ολυμπιακός δεν χρειάστηκε παραπάνω από 66 λεπτά για να περάσει το εμπόδιο του Άρη. Οι ερυθρόλευκοι σημείωσαν την 8η συνεχόμενη νίκη του και την 17η συνολικά στο πρωτάθλημα Volley League «Πάμε Στοίχημα» και κρατάει απόσταση ασφαλείας από Κηφισιά και Φοίνικα Σύρου οι οποίοι μάλιστα μονομαχούν σε λίγη ώρα στην Ερμούπολη.
Οι «ερυθρόλευκοι» επικράτησαν με 3-0 σετ και έφτασαν τους 51 βαθμούς στον βαθμολογικό πίνακα. Μάλιστα αυτή ήταν και η μεγαλύτερη σε έκταση νίκη στο εφετινό πρωτάθλημα καθώς ο Άρης πήρε μόλις 45 πόντους. Mεγάλος πρωταγωνιστής του αγώνα ήταν ο Μενέλαος Κοκκινάκης με 14 πόντους και επιβεβαιώνει το γεγονός ότι διανύει περίοδο μεγάλης φόρμας.

Όπως φαίνεται και από το σκορ η επικράτηση του Ολυμπιακού ήταν άνετη απέναντι στο προτελευταίο της βαθμολογίας Άρη ο οποίος αγωνίστηκε χωρίς τους Τζελάτι, Γκιρτζίκη, Παπαϊακώβου που ήταν εκτός αποστολής. Τη θέση τους πήραν οι Μήλης, Ντινόπουλος, Μέλκας, ενώ στο 3ο σετ έπαιξε πασαδόρος ο Πρώιος. Ο Άρης γνώρισε την τρίτη συνεχόμενη ήττα και έμεινε στους 15 βαθμούς και στην 11η θέση της βαθμολογίας.

Στα δύο πρώτα σετ ο Ολυμπιακός αγωνίστηκε πλήρης κι όταν ο Ρομπέρτο Πιάτσα βεβαιώθηκε πως δεν υπάρχει... κίνδυνος ξεκίνησε το 3ο σετ με Δελιπρίμη, Σακόγλου και Στιβαχτή αντί Όγκουρτσακ, Έγκλεσκαλνς και Φιλίποφ. Επίσης αγωνίστηκαν βασικοί κεντρικοί ο Παπαδόπουλος και Σφενδυλάκης στη θέση του Σπίνου και του Σουλτανόπουλου που έμειναν στον πάγκο. Λίμπερο αγωνίστηκε ο Γκούζντα ενώ και ο Τσουκ ξεκουράστηκε. Ο Ολυμπιακός δεν απειλήθηκε καθόλου στο σκορ και ο Άρης έμεινε κοντά στους 3-4 πόντους μόνο στο μέσον του 3ου σετ.

Διαιτητές: Μουλά Λ., Νικολόπουλος

1ο σετ: 8-3, 16-7, 21-9, 25-9
2ο σετ: 8-4, 16-8, 21-12, 25-17
3ο σετ: 8-7, 16-12, 21-18, 25-19

*Οι πόντοι του Ολυμπιακού προήλθαν από 7 άσσους, 44 επιθέσεις, 3 μπλοκ και 25 λάθη αντιπάλων και του Άρη προήλθαν από 3 άσσους, 26 επιθέσεις, 2 μπλοκ και 15 λάθη αντιπάλων

Τα σετ: 3-0 (25-9, 25-17, 25-19)

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Πιάτσα): Φιλίποφ 1 (1/1 επ), Έγκλεσκαλνς 10 (8/10 επ, 2 άσσοι), Κοκκινάκης 14 (9/20 επ, 4 άσσοι, 1 μπλοκ, 69% υπ - 62% άριστς), Παπαδόπουλος 8 (6/9 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ), Όγκουρτσακ 4 (4/5 επ), Σφενδυλάκης 6 (6/7 επ) / Γκούζντα (λ, 83% υπ - 56% άριστες), Σακόγλου 6 (6/12 επ), Στιβαχτής, Δεληπρίμης 5 (4/5 επ, 1 μπλοκ, 33% υπ - 17% άριστες)

ΑΡΗΣ (Μέλκας): Κυριακίδης 10 (10/21 επ, 53% υπ - 53% άριστες), Μέλκας 1 (1/2 επ), Μήλης 3 (3/8 επ), Χαριτωνίδης, Σωτηρίου 6 (5/16 επ, 1 μπλοκ, 32% υπ - 16% άριστες), Μακρυγιάννης / Μπαμπαλιούτας (λ, 50% υπ - 42% άριστες), Κουτσονίκας 1 (άσσος), Πρώιος 2 (1/1 επ, 1 άσσος), Μούχλιας 7 (6/10 επ, 1 μπλοκ, 32% υπ - 16% άριστες), Παπασταματάτος 1 (μπλοκ)