28-02-2016 00:35

«Κλείδωσε» την κορυφή στην Κυψέλη

Σε ένα μεγάλο ντέρμπι γεμάτο ανατροπές στην Κυψέλη, ο Ολυμπιακός νίκησε με 3-1 τον Παναθηναϊκό για την 18η αγωνιστική της Volleyleague. Ένα σημαντικό τριποντο των «ερυθρολεύκων» που φαίνεται να κλειδώνουν την πρώτη θέση της κανονικής περιόδου. Ο Παναθηναϊκός πάλεψε και θα μπορούσε να είχε πάρει τουλάχιστον 1 βαθμό από το παιχνίδι καθώς τα πρώτα 3 σετ κρίθηκαν στο τέλος.

Πλέον ο Ολυμπιακός έχει μπροστά του δύο αγώνες του... χεριού του με Άρη εντός και Λαμία εκτός, και είναι δύσκολο να μην έχει εξαφαλίσει την πρώτη θεση μεχρι τα ντέρμπι των τελευταίων αγωνιστικών με Κηφισιά και ΠΑΟΚ.

Ο αγώνας είχε σημαντικές ανατροπές στο σκορ στα τρία πρώτα σετ, τον Έγκλεσκαλνς πρωταγωνιστή αλλά και τον Όγκουρτσακ να έρχεται την κατάλληλη στιγμή από τον πάγκο και να δίνει πολύτιμες λύσεις. Στο φινάλε του 3ου σετ αποβλήθηκαν για το σετ οι προπονητές των δύο ομάδων Ανδρεόπουλος και Πιάτσα.

Οι «πράσινοι» με την βοήθεια και των οπαδών τους κατάφεραν να κάνουν μεγάλη ανατροπή στο 1ο σετ και από το 19-23 που βρέθηκαν να χάνουν από το +4 που ήρθε με τα σερβίς του Έγκλεσκαλνς κατάφεραν να κάνουν σερί 5-0 με τα σερβίς του Φερέιρα και να προσπεράσουν 24-23. Οι πράσινοι προηγήθηκαν και 25-24 με τον Γκιμαράες και τελείωσαν το σετ με νέα επιθεση του Φερέιρα και επίθεση του Κοκκινάκη στο φιλέ.

Με το ίδιο νόμισμα απάντησε ο Ολυμπιακός στο 2ο σετ. Ο Παναθηναϊκός μετά απόμεγάλες μάχες στο φιλέ προηγήθηκε 20-17 αλλά ο Ολυμπιακός μείωσε με Έγκλεσκαλνς και Κοκκινάκη σε 20-19. Ο Γκιμαράες πήρε το μπλοκ άουτ για το 21-19 και ο Ολυμπιακός με τον εκπληκτικό Όγκουρτσακ οικοδόμησε σερί 5-0 και έφτασε στο 21-24. Ο Ογκουρτσακ τελείωσε το σετ 25-22 για το 1-1.

Από το 6-6 του 3ο σετ ο Ολυμπιακός έκανε νέο σερί 5-0 χάρις τα σερβίς του Όγκουρτσακ και ξέφυγε 11-6. Οι πράσινοι ροκάνισαν τη διαφορά και με σερί 3-0 ισοφάρισαν 20-20. Ο Κοκκινάκης με επίθεση και ο Εγκλεσκαλνς με μπλοκ στον Σούρδι έκαναν το 22-20 για τον Ολυμπιακος. Ο Παναθηναϊκός ισοφάρισε πάλι 23-23. Το 24-23 έγινε με μπλοκ άουτ - διαιτητικό δώρο στον Ογκουρτσακ. Οι πράσινοι επικαλούμενοι και το βίντεο του αγώνα είπαν πως η μπάλα ήταν «μεσα». Ακολουθησε λογομαχία των δύο προπονητών που είχε ως αποτέλεσμα την αποβολή τους. Ο Πανταλέων ισοφάρισε και ο Όγκουρτσακ έκανε το 25-24. Ο Φερέιρα ισοφάρισε και το σετ κρίθηκε με επιθεση του Έγκλεσκαλνς και άσσο του Ογκουρτσακ που επέστρεψε στην ενεργό δράση την κατάλληλη στιγμή.

Στο 4ο σετ ο Ολυμπιακός με νέο σερί 3-0 ξέφυγε 9-6 και άνοιξε το σκορ στο +6 στο 2ο τεχνικό τάιμ άουτ (16-10). Ο Παναθηναϊκός κατάφερε μόνο να μειώσει τη διαφορά και να τελειώσει τον αγώνα το πλασέ του Όγκουρτσακ.

Διαιτητές: Μυλωνάκης, Γεροθόδωρος

1ο σετ: 8-6, 13-16, 16-21, 27-25
2ο σετ: 8-7, 16-15, 21-19, 22-25
3ο σετ: 6-8, 12-16, 20-21, 25-27
4ο σετ: 6-8, 10-16, 17-21, 20-25

*Οι πόντοι του Παναθηναϊκού προήλθαν από 6 άσσους, 56 επιθέσεις, 9 μπλοκ και 29 λάθη αντιπάλων και του Ολυμπιακού προήλθαν από 9 άσσους, 57 επιθέσεις, 14 μπλοκ και 29 λάθη αντιπάλων

Τα σετ: 1-3 (27-25, 22-25, 25-27, 20-25)

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ανδρεόπουλος): Μαρούλης 2 (2/4 επ), Γκιμαράες 24 (19/40 επ, 4 άσσοι, 1 μπλοκ, 68% υπ - 55% άριστες), Φερρέιρα 18 (18/39 επ), Παπαδόπουλος 4 (3/6 επ, 1 μπλοκ, 11% υπ - 11% άριστες), Κανέλλος 5 (4/11 επ, 1 μπλοκ), Πανταλέων 12 (4/7 επ, 2 άσσοι, 6 μπλοκ) / Πολυχρονιάδης (λ, 45% υπ - 27% άριστες), Ρεζκ, Μπέλος, Σαμαντάς, Σούρδι 6 (6/12 επ, 53% υπ - 47% άριστες)

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Πιάτσα): Σουλτανόπουλος 5 (1/5 επ, 4 μπλοκ), Φιλίποφ 3 (1/1 επ, 2 άσσοι), Έγκλεσκαλνς 31 (25/44 επ, 3 άσσοι, 3 μπλοκ), Κοκκινάκης 13 (10/30 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ, 64% υπ - 32% άριστες), Τσουκ 5 (4/9 επ, 1 μπλοκ, 60% υπ - 20% άριστες), Σπίνου 7 (3/6 επ, 4 μπλοκ) / Ταμπουρατζής (λ, 40% υπ - 13% άριστες), Γκούζντα (λ, 48% υπ - 33% άριστες), Σακόγλου 1 (1/2 επ), Στιβαχτής, Παπαδόπουλος, Όγκουρτσακ 15 (12/19 επ, 3 άσσοι, 36% υπ - 18% άριστες), Σφενδυλάκης