08-11-2015 23:09

Ντέρμπι... 73 λεπτών στο Παλατάκι

Στο ντέρμπι των «αιωνίων» της Θεσσαλονίκης ο ΠΑΟΚ δεν δυσκολεύτηκε να κάμψει την αντίσταση του Άρη και επικράτησε με 3-0 για να ρίξει την αυλαία της 3ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Volleyleague. Το ματς κράτησε μόλις 73 λεπτά καθώς ο Άρης δεν μπορούσε να σταματήσει την επόθεση του ΠΑΟΚ που άγγιξε το 60% ποσοστό αποτελεσματικότητας..
Ο ΠΑΟΚ με ώθηση από τον κόσμο μπήκε πολύ ζεστός στο παιχνίδι και αποφασισμένος να επιβάλλει πλήρως το ρυθμό του. Οι δύο ομάδες πήγαιναν μαζί στο σκορ μέχρι και το 9-9. Με πρωταγωνιστή τον Παντακίδη σε επίθεση και μπλοκ ο Δικέφαλος ξέφυγε με 13-11.  Με τους «κίτρινους» να αντιμετωπίζουν πολλά προβλήματα σε υποδοχή και επίθεση  και τους παίκτες του Νικολάι Ζελιάσκοφ να τελειώνουν εύκολα τις μπάλες οι γηπεδούχοι ξέφυγαν με 17-12 μετά από άουτ επίθεση του Κυριακίδη. Από εκείνο το σημείο και μετά το σετ είχε διαδικαστικό χαρακτήρα με τους παίκτες του ΠΑΟΚ να κάνουν πάρτι στην επίθεση και στο μπλοκ. Ο Γκεοργκίεφ με μπλοκ στον Κυριακίδη έκανε το 19-12 και ο Σεπέδα το 20-12. Οι ίδιοι παίκτες διαμόρφωσαν το 24-14και το 25-14.

Στο δεύτερο σετ οι παίκτες του Άρη προσπάθησαν να μπουν στο παιχνίδι ακολουθώντας στο σκορ μέχρι και το 8-7. Με το μπλοκ του ΠΑΟΚ να δουλεύει ρολόι και τους ασπρόμαυρους ασταμάτητους στην επίθεση οι γηπεδούχοι ξέφυγαν με 16-12. Ο Χιμένες έκανε το 18-15 και ο Σεπέδα το 20-17. Η ψαλίδα της διαφοράς άνοιξε ακόμα περισσότερο με τους Εφραιμίδη και Γκεοργκίεφ να κάνουν το 22-17. Ο τεχνικός των κιτρίνων αντικατέστησε τον Κυριακίδη με τον Μούχλια που έδωσε μια σταθερότητα στην υποδοχή αλλά Χιμένες και Γκεοργκίεφ έκαναν το 25-20.

Ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε εξίσου δυνατά και στο τρίτο σετ παίρνοντας προβάδισμα με 16-11. Ανδρεάδης και Τζελιάτης μείωσαν σε 18 -16 αλλά ο Χιμένες  έκανε το 19-16. Στην επόμενη φάση ο Σωτηρίου έχασε το σέρβις για το 20-16 για να ακολουθήσουν δύο άουτ επιθέσεις από τον  Τζελάτη για το 22-16. Ο πάγκος του Άρη διαμαρτυρήθηκε και ο πρώτος διαιτητής της αναμέτρησης έδειξε κόκκινη κάρτα στον έφορο της ομάδας Δημήτρη Κουτσμανή. Το τελικό 25-17 διαμόρφωσε με επίθεση ο Εφραιμίδης.

Διαιτητές: Γεωργιάδης - Δανιηλίδου