• JUser: :_load: Αδυναμία φόρτωσης χρήστη με Α/Α (ID): 1734
29-11-2014 22:55

Σάλπαρε ξανά το «πειρατικό», συνεχίζουν τα προβλήματα στην ΑΕΚ

Επέστρεψε στις νίκες ο Φοίνικας Σύρου, ο οποίος νίκησε την ΑΕΚ για την έκτη αγωνιστική της Volleyleague ΟΠΑΠ. Κορυφαίος για τον Φοίνικα ήταν ξανά ο Ντόκιτς με 22 πόντους, όσο και ο διαγώνιος της ΑΕΚ, Παγιάν. Η ΑΕΚ προηγήθηκε στο πρώτο σετ, όμως ο Φοίνικας κατάφερε να ανατρέψει το εις βάρος του αποτέλεσμα και να πάρει τη δεύτερη νίκη του στο πρωτάθλημα. Ένταση δημιουργήθηκε από τα μέσα του τέταρτου σετ με οπαδούς της ΑΕΚ.

Μεγάλοι πρωταγωνιστές για τον Φοίνικα Σύρου ήταν ο Τόμισλαβ Ντόκιτς και ο Ηλίας Λάππας που σημείωσαν 22 και 15 αντίστοιχα.

Η ΑΕΚ μετά την απώλεια του 2ου σετ με 30-28 κατέρρευσε. Στο 2ο και στο 4ο σετ ο Χόρχε Ελγκέτα χρησιμοποίησε τον Σταύρο Κατσανεβάκη ως ακραίο, καθώς ο Ωρολογάς δεν αγωνίστηκε, αφού ένιωσε ενοχλήσεις στο ζέσταμα και ήταν προτιμότερο να προφυλαχθεί. Στα μέσα του δευτέρου σετ ο Ράτκο Παβλίσεβιτς πέρασε εκτός τον Ντόκιτς και στην θέση του τον Αρβανίτη, γεγονός που έδωσε... ώθηση στον Σέρβο διαγώνιο και επιστρέφοντας στο ματς στο τέλος του σετ ήταν... διαφορετικός. Η απόδοση του ανέβηκε κατά πολύ. Σε όλο το 2ο σετ που ήταν και το πιο καθοριστικό ο Φοίνικας ήταν μπροστά στο σκορ με 1-2 πόντους, ενώ είχε όλα τα σετ μπολ. Το σετ κρίθηκε από άουτ επίθεση του Παγιάν και πλασέ του Λάππα.

Διαιτητές: Κουτσούλας, Κυριοπούλου

1ο σετ: 8-6, 16-10, 21-13, 25-16
2ο σετ: 6-8, 11-16, 20-21, 28-30
3ο σετ: 4-8, 12-16, 15-21, 18-25
4ο σετ: 3-8, 8-16, 10-21, 12-25

*Οι πόντοι της ΑΕΚ προήλθαν από 4 άσσους, 50 επιθέσεις, 5 μπλοκ και 27 λάθη αντιπάλων και του Φοίνικα προήλθαν από 5 άσσους, 53 επιθέσεις, 12 μπλοκ και 33 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 1-3 (25-16, 28-30, 18-25, 12-25)

ΑΕΚ (Ελγκέτα): Οικονόμου 2 (2/5 επ, 48% υπ - 17% άριστες), Ραντούνοβιτς 6 (3/16 επ, 3 μπλοκ, 73% υπ - 45% άριστες), Παγιάν 22 (21/38 επ, 1 άσσος), Μπουρκόφσκι 9 (7/17 επ, 2 μπλοκ), Κρνιτς 2 (1/2 επ, 1 άσσος), Ανδρεάδης 9 (7/8 επ, 2 άσσοι) / Γκούζντα (λ, 58% υπ - 38% άριστες), Ίλιτς 5 (5/7 επ, 40% υπ - 10% άριστες), Κατσανεβάκης 4 (4/5 επ), Δημητρούδης

ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΣΥΡΟΥ (Παβλίσεβιτς): Χαραλαμπίδης 9 (7/7 επ, 2 μπλοκ), Ντάμποβιτς 4 (2/3 επ, 2 μπλοκ), Παπαδόπουλος Χρ. 9 (4/8 επ, 2 άσσοι, 3 μπλοκ), Ντόκιτς 22 (21/46 επ, 1 μπλοκ), Λάππας 15 (11/17 επ, 3 άσσοι, 1 μπλοκ, 59% υπ - 41% άριστες), Παπαδόπουλος Π. 11 (8/18 επ, 3 μπλοκ, 69% υπ - 47% άριστες) / Εφραιμίδης (λ, 72% υπ - 39% άριστες), Μουρούτης, Αρβανίτης, Ρούσσης