30-03-2014 00:04

Δίποντο χρυσάφι για το Αιγίνιο στη Λαμία

Σημαντική νίκη με ανατροπή πέτυχε στο Χαλκιοπούλειο της Λαμίας η Νίκη Αιγινίου του Γιάννη Μέλκα, που πλέον ισοβαθμεί με την Παναχαϊκή στην τελευταία θέση της βαθμολογίας. Η Λαμία πλέον είναι σίγουρα 6η, ανεξαρτήτος αποτελέσματος στο Ζηρίνειο την τελευταία αγωνιστική.

Κορυφαίος για τους νικητές του Αιγινίου, που παρότι βρέθηκαν δύο φορές πίσω στο σκορ δε τα παράτησαν και επικράτησαν τελικά στο τάι μπρέικ, ήταν ο Παλέντζας με 24 πόντους και 20/36 επιθέσεις, ενώ ακολούθησαν με 16 οι Μακλάχλιν και Χαραλαμπίδης. Για τους Λαμιώτες που ηττήθηκαν για πρώτη φορά στην έδρα τους, μετά τις 11 Γενάρη κόντρα στον ΟΣΦΠ, ξεχώρισαν ο Όλιεμαν με 24.

Μεγάλος άτυχος της αναμέτρησης ήταν ο Μανώλης Δημητριάδης που στις αρχές του τέταρτου σετ αποχώρησε τραυματίας κρατώντας το γόνατο του.

Ο Γ.Σ.Λαμία προηγήθηκε δύο φορές στο σκορ αλλά η Νίκη Αιγινίου ισοφάρισε ισάριθμες φορές και πήρε τη νίκη στο τάι μπρέικ. Καθοριστικός για την εξέλιξη του αγώνα ήταν ο τραυματισμός του πασαδόρου της Λαμίας Μανώλη Δημητριάδη στο 22-19 του 3ου σετ. Τη θέση του πήρε ο Μητρόπουλος κι όλα δείχνουν πως ο έμπειρος πασαδόρος θα χάσει το υπόλοιπο της σεζόν.

Ο αγώνας είχε πολλές εναλλαγές στο σκορ στο 1ο σετ. Το 8-6 για τη Λαμία, έγινε 12-11 για τη Νίκη με τις επιθέσεις του Παλάντζα, ενώ με μπλοκ του Παπαδόπουλου και άσσο του Δημητριάδη η Λαμία πέρασε μπροστά 17-16. Ακολούθησαν νέα μπλοκ από τον Παπαδόπουλο και πίεση από τον Ριζόπουλο που έδωσαν το σετ στον Γ.Σ. με 25-21.

Η Νίκη μπήκε πιο δυνατά στο 2ο σετ και έδειξε αποφασισμένη να πάρει θετικό αποτέλεσμα. Με πρωταγωνιστή τον Παλέντζα η Νίκη προηγήθηκε 10-5 και 18-6, η Λαμία μείωσε πρόσκαιρα σε 18-14 αλλά η Νίκη με τον Μακλάχλιν και με αποτελεσματικό μπλοκ – άμυνα έφτασε στο 25-16 και στην ισοφάριση 2-2 σετ.

Κόκκινη και τραυματισμός

Στο 3ο σετ η Λαμία με τον Όλιεμαν είχε το προβάδισμα με 4-2 και 8-5, η Νίκη ισοφάρισε 10-10 και πέρασε και μπροστά με +3 ύστερα από σερί 3-0, όμως, η Λαμία με τον Ριζόπουλο και τον Όλιεμαν έφερε τον αγώνα στα ίσια (15-15). Ακολούθησε μάχη πόντο πόντο για το 19-19 και ο Ριζόπουλος με τον Όλιεμαν έκαναν το 21-19. Ο Παλέντζας αμφισβήτησε απόφαση των διαιτητών και δέχτηκε την κόκκινη κάρτα από τον Δεληκωστίδη για το 22-19. Στην επόμενη φάση (23-19) ο Μανώλης Δημητριάδης τραυματίστηκε στο γόνατο και αποχώρησε. Η διακοπή πέρασε ανώδυνα για τον Γ.Σ.Λαμία που με τον Όλιεμαν πήρε το σετ 25-21.

Από το 4ο σετ η Νίκη Αιγινίου κατάφερε να επιβάλει το ρυθμό της, ξέφυγε με 11-7 και 16-11 και έφτασε στην ισοφάρισε με 25-18.

Η ομάδα του Γιάννη Μέλκα με καλύτερη ψυχολογία στο τάι μπρέικ και αποτελεσματικό μπλοκ κατάφερε να γυρίσει το 8-6 για τη Λαμία και να φτάσει στη Νίκη ύστερα από σκληρές μονομαχίες στο φιλέ αλλά και τα σερβίς του Μαυροβουνιώτη (τελείωσε με άσσο τον αγώνα).

Διαιτητές: Δεληκωστίδης, Αβραμίδης

1ο σετ: 8-6, 14-16, 21-17, 25-21
2ο σετ: 5-8, 8-16, 14-21, 16-25
3ο σετ: 8-5, 15-16, 21-19, 25-21
4ο σετ: 7-8, 11-16, 16-21, 18-25
5ο σετ: 5-3, 10-9, 11-12, 13-15

*Οι πόντοι της Λαμίας προήλθαν από 5 άσσους, 51 επιθέσεις, 13 μπλοκ και 29 λάθη αντιπάλων και της Νίκης Αιγινίου προήλθαν από 7 άσσους, 58 επιθέσεις, 16 μπλοκ και 31 λάθη αντιπάλων

Τα σετ: 2-3 (25-21, 16-25, 25-21, 18-25, 13-15)

ΓΣ ΛΑΜΙΑ (Κώστας Δεληκώστας): Λαβάγια 9 (8/14 επ,1 άσσος), Βανς 8 (7/25 επ, 1 άσσος, 25% υπ - 17% άριστες), Ολίεμαν 24 (20/49 επ, 4 μπλοκ), Δημητριάδης 2 (1/1 επ, 1 άσσος), Παπαδόπουλος 12 (5/13 επ, 7 μπλοκ), Ριζόπουλος 13 (10/26 επ, 2 άσσοι, 1 μπλοκ, 67% υπ - 43% άριστες) / Εφραιμίδης (λ, 56% υπ - 27% άριστες), Παπακυριακού 1 (1 μπλοκ), Καββαδάς

ΝΙΚΗ ΑΙΓΙΝΙΟΥ (Γιάννης Μέλκας): Παλέντζας 24 (20/36 επ, 1 άσσος, 3 μπλοκ), Αναστασιάδης 7 (4/7 επ, 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Νταλιέγκε 4 (2/10 επ, 2 μπλοκ), Μαυροβουνιώτης 12 (7/19 επ, 2 άσσοι, 3 μπλοκ, 68% υπ - 42% άριστες), Μακ Λαχλίν 16 (15/36 επ, 1 μπλοκ, 69% υπ - 46% άριστες), Χαραλαμπίδης 16 (8/12 επ, 2 άσσοι, 6 μπλοκ) / Αγγελής (λ, 55% υπ - 27% άριστες), Μπλάνκεναου, Γκορίδης 2 (2/2 επ), Παράσογλου