29-03-2014 22:51

Τρίποντο κορυφής και πλεονεκτήματος για Εθνικό

Στο ντέρμπι κορυφής της Volleyleague, ο Εθνικός με μεγάλο πρωταγωνιστή το Μιγιαϊλοβιτς, επικράτησε της Κηφισιάς, που προηγήθηκε ξανά, όμως δεν κατάφερε να φύγει με βαθμό από την Αλεξανδρούπολη. Παράπονα για τη διαιτησία από τους φιλοξενούμενους, με τον Κώστα Αρσενιάδη να ωρύεται για μια φάση στο 26-26 του τρίτου σετ, με τον επόπτη να δείχνει μέσα, αλλά τον Γεωργουλέα να παίρνει πάνω του τη φάση δείχνοντας άουτ και δίνοντας τον πόντο στον Εθνικό.

Κορυφαίοι για τον Εθνικό οι Ράιτς και Μιγιαϊλοβίτς με 22 και 21 πόντους, ενώ 16 είχε ο Δαλακούρας. Για την Κηφισιά, πρώτος σκόρερ ήταν ο Γιοβάνοβιτς, ενώ ακολούθησε ο Πρωτοψάλτης με 16.

Το παιχνίδι από την αρχή φάνηκε ότι θα εξελισσόταν σε θρίλερ. Οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο πόντο στο πρώτο σετ. Με τον Δαλακούρα ο Εθνικός ισοφάρισε σε 11-11 για περάσει μπροστά με 14-13 πάλι με τον νεαρό ακραίο της Αλεξανδρούπολης. Η Κηφισιά με δύο συνεχόμενους άσσους του Γιοβάνοβιτς το 16-16 έγινε 18-16 υπέρ της ομάδας των βορείων προαστείων και διατήρησε το προβάδισμα για 1-0 με 25-23 μετά από επίθεση του Παπαγγελόπουλου.

Στο δεύτερο σετ ο Εθνικός ανέβασε στροφές. Με τους Ράιτς και Μιγιαήλοβιτς να είναι ασταμάτητοι στην επίθεση και τους Ανδρεάδη, Παπάζογλου να έχουν «καλύψει» το φιλέ δεν είχαν πρόβλημα οι Εβρίτες να ισοφαρίσουν σε 1-1 με 25-12, ενώ ο Αρσενιάδης «έχασε» και τον Σουλτανόπουλο με διάστρεμμα στο πόδι στις αρχές του σετ.

Το τρίτο σετ τα είχε όλα. Οι Ράιτς και Μιγιαήλοβιτς συνέχισαν από εκει που είχαν σταματήσει και ο Εθνικός πήγε μπροστά στο πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ με 8-6. Ο Γιοβάνοβιτς μείωσε σε 12-10 για να απαντήσει ο Ράιτς για το 13-10. Ο Μουρούτης με άσσο κάνει το 14-13 για να σημαδέψει άουτ στην συνέχεια για το 15-13. Μία επίθεση του Γιοβάνοβιτς και ένα λάθος του Μιγιαήλοβιτς έφεραν την ισοφάριση σε 15-15. Σε εκείνο το σημείο ο Γεωργουλέας δίνει κόκκινη κάρτα στο Σιδηρόπουλο για έντονη διαμαρτυρία. Ο Σουλτανόπουλος είχε μια αψιμαχία με την κερκίδα με αποτέλεσμα να δεχτεί και αυτός με την σειρά του κόκκινη κάρτα και το σκορ να γίνεται 16-16. Ο Πρωτοψάλτης με επίθεση κάνει το 24-23 για να απαντήσει αμέσως ο Μιγιαήλοβιτς για το 24-24. Ο Πρωτοψάλτης εκ νέου δίνει το προβάδισμα με 25-24 και ο Ράιτς απαντάει για το 25-25. Ο Γιοβάνοβιτς κάνει το 26-25 αλλά για άλλη μια φορά η Κηφισιά δεν καταφέρνει να πάρει το σετ και ο Εθνικός με επιθέση του Ανδρεάδη, ένα λάθος του Γιοβάνοβιτς και μπλοκ του Σιδηρόπουλου οι εβρίτες κάνουν το 28-26 για το 2-1.

Ίδιο σκηνικό και στο τέταρτο σετ. Εθνικός και Κηφισιά πήγαιναν χέρι-χέρι μέχρι το 19-19. Δύο επιθέσεις του Μιγιαήλοβιτς έκαναν το 21-19 για να μειώσει ο Πρωτοψάλτης σε 21-20. Συνεχόμενα λάθη του Γιοβάνοβιτς έκαναν το 23-20. Η Κηφισιά το μόνο που κατάφερε ήταν να μειώσει σε 23-21 με τον Σόουζα, και ο Εθνικός με καρφί του Ανέστη Δαλακούρα και μπλοκ του Σιδηρόπουλου έκαναν το 25-21.

Έτσι, ο Εθνικός πήρε μια μεγάλη νίκη που τον διατήρησε μέσα στο παιχνίδι για την πρωτιά, καθώς με νίκη την άλλη βδομάδα επί του Ολυμπιακού παίρνει την πρώτη θέση της Volleyleague.

Διαιτητές: Γεωργουλέας, Ιωαννίδης

1ο σετ: 6-8, 16-15, 20-21, 23-25

2ο σετ: 8-2, 16-6, 21-11, 25-12

3ο σετ: 8-5, 15-16, 21-19, 28-26

4ο σετ: 7-8, 15-16, 21-19, 25-21

*Οι πόντοι του Εθνικού προήλθαν από 6 άσσους, 58 επιθέσεις, 13 μπλοκ και 26 λάθη αντιπάλων και της Κηφισιάς προήλθαν από 5 άσσους, 54 επιθέσεις, 6 μπλοκ και 17 λάθη αντιπάλων Τα σετ: 3-1 (23-25, 25-12, 28-26, 25-21)

ΕΘΝΙΚΟΣ (Μουστακίδης): Ράιτς 22 (19/34 επ, 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Μιγιαήλοβιτς21 (15-27 επ, 3 άσσοι, 3 μπλοκ, 65% υπ - 48% άριστες), Σιδηρόπουλος, Παπάζογλου 8 (6/7 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ), Δαλακούρας 16 (14/19 επ, 2 μπλοκ), Ανδρεάδης 10 (4/6 επ, 6 μπλοκ) / Δαρίδης (λ - 58% υπ - 46% άριστες), Αγγελόπουλος

ΚΗΦΙΣΙΑ (Αρσενιάδης): Νικολάκης 1 (μπλοκ), Σουλτανόπουλος 5 (3/5 επ, 2 μπλοκ), Ντε Σόουζα 12 (12/27 επ, 83% υπ - 45% άριστες), Πρωτοψάλτης 16 (14/26 επ, ΄2 άσσοι, 62% υπ - 62% άριστες), Παπαγγελόπουλος 6 (5/9 επ, 1 μπλοκ), Γιοβάνοβιτς 22 (20/41 επ, 2 άσσοι) / Ταμπουρατζής (λ - 65% υπ - 54% άριστες), Κούνας, Μουρούτης 3 (1 άσσος, 2 μπλοκ), Ρούσσης