06-03-2019 00:26

Κέρδος το σετ για τον Ολυμπιακό στον αποκλεισμό από την Τρεντίνο

Ο Ολυμπιακός έκανε τη προσπάθειά του κόντρα στην Τρεντίνο αλλά οι παγκόσμιοι πρωταθλητές νίκησαν για δεύτερη φορά και προκρίθηκαν στον τελικό του CEV Cup.

Οι «ερυθρόλευκοι» ηττήθηκαν με 3-1 σετ στο Τρέντο και αποχαιρέτησαν τη διοργάνωση με ψηλά το κεφάλι. Εξαρχής το έργο του Ολυμπιακού ήταν δύσκολο έως ακατόρθωτο, με την Τρεντίνο να μην του δίνει το δικαίωμα να ελπίζει και κατέκτησε τα δύο πρωτα σετ με 25-19 για να σφραγίσει την πρόκριση.

Στο τρίτο σετ ο Άντζελο Λορεντζέτι παρέταξε στο τάραφλεξ την δεύτερη εξάδα του, ενώ εκτός αγώνα έμεινε ο Λίσινατς. Ο Φερνάντο Μουνιόθ έδωσε χρόνο συμμετοχής σε όλους τους παίκτες του στο τρίτο και τέταρτο σετ, με τον Αλεξίεφ να επιστρέφει λίγο καθυστερημένα στις καλές εμφανίσεις και με 16 πόντους ήταν ο πρώτος σκόρερ της αναμέτρησης.

Για την Τρεντίνο ο Άαρον Ράσελ σε δύο σετ που αγωνίστηκε είχε 13 πόντους με 79% αποτελεσματικότητα στην επίθεση (11/14 τελειωμένες).

Ο Ολυμπιακός πλέον στρέφει το ενδιαφέρον του στις εγχώριες διοργανώσεις και μετά την κατάκτηση του Λιγκ Καπ «Νίκος Σαμαράς» στρέφει το ενδιαφέρον του στο πρωτάθλημα και στο κύπελλο.

Στους διπλούς τελικούς η Τρεντίνο θα αντιμετωπίσει την τουρκική Γαλατασαράι η οποία απόψε έκανε τη μεγάλη ανατροπή και με νίκη 3-1 σετ στην Κωνσταντινούπολη επί της Κουζμπάς Κεμέροβο ισοφάρισε το σκορ του πρώτου αγώνα και πήρε την πρόκριση στο χρυσό σετ με 15-10. Οι τελικοί θα γίνουν 19 και 26 Μαρτίου.

Διαιτητές: Πιοτρ Κρολ (Πολωνία), Ζβετλάνα Ζότοβιτς (Σερβία).

1ο σετ: 8-6, 16-13, 21-16, 25-19
2ο σετ: 8-6, 16-13, 21-16, 25-19
3ο σετ: 6-8, 11-16, 14-21, 17-25
4ο σετ: 8-5, 16-11, 21-15, 25-17

*Οι πόντοι της Τρεντίνο προήλθαν από 10 άσσους, 58 επιθέσεις, 2 μπλοκ και 22 λάθη αντιπάλων και του Ολυμπιακού προήλθαν από 6 άσσους, 47 επιθέσεις, 5 μπλοκ και 22 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-1 (25-19, 25-19, 17-25, 25-) σε 97'

ΤΡΕΝΤΙΝΟ (Λορεντζέτι): Ράσελ 13 (11/14 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 29% υπ. - 14% άριστες), Βετόρι 9 (7/10 επ., 2 άσσοι), Τζιανέλι 5 (1/1 επ., 4 άσσοι), Καντελάρο 10 (8/9 επ., 2 άσσοι), Κοβάτσεβιτς 3 (2/10 επ., 1 μπλοκ), Κονταρίν 6 (6/10 επ.) / Γκρεμπενίκοφ (λ, 78% υπ. - 78% άριστες), Ντα Ανγκέλις (λ, 73% υπ. - 55% άριστες), Βαν Γκάρντερεν 6 (6/9 επ., 72% υπ. - 39% άριστες), Νέλι 13 (12/18 επ., 1 άσσος), Καβούτο 5 (5/14 επ., 86% υπ. - 43% άριστες), Νταλντέλο, Μικιελέτο.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΣΦΠ (Μουνιόθ): Πετρέας 1 (1/8 επ.), Μπέμε 7 (5/7 επ., 2 άσσοι), Σμιτ 11 (7/12 επ., 3 άσσοι, 1 μπλοκ), Τερβαπόρτι 2 (1 άσσος, 1 μπλοκ), Αλεξίεφ 16 (14/19 επ., 2 μπλοκ, 39% υπ. - 22% άριστες), Ραούβερντινκ 8 (7/12 επ., 1 μπλοκ, 45% υπ. - 27% άριστες) / Στεφάνου (λ, 50% υπ. - 22% άριστες), Δαρίδης (λ, 33% υπ. - 17% άριστες), Χριστοφιδέλης 1 (1/2 επ., 54% υπ. - 8% άριστες), Ζουπάνι 5 (5/15 επ.), Σμαραγδής, Στιβαχτής, Ανδρεάδης, Κουμεντάκης 7 (7/9 επ., 22% υπ. - 22% άριστες).