20-01-2022 02:55

Τσαλεντζ καπ Ανδρών: Δεύτερη ήττα με 3-1 και αποκλεισμός του ΠΑΟΚ στις Αζόρες

Στον επαναληπτικό αγώνα της φάσης των «16» του CEV Challenge Cup, που ολοκληρώθηκε ξεημερώματα Πέμπτης, ο ΠΑΟΚ αντιμετώπισε στις Πορτογαλικές Αζόρες την Μπαστάρδο, από την οποία αν και προηγήθηκε 0-1 γνώρισε δεύτερη ήττα και πάλι με 3-1

Αγωνιστικά στο ξεκίνημα του πρώτου σετ ο ΠΑΟΚ βρέθηκε πίσω στο σκορ με 9-5, ο δικέφαλος αντέδρασε και πέρασε μπροστά με 12-13, και ξέφυγε με 13-17, 18-21, και έκανε το 0-1 με 22-25.

Στο δεύτερο σετ, η Μπαστάρδο ήταν καταιγιστική και με 25-15 ισοφάρισε σε 1-1Στο τρίτο σετ αν και οι Θεσσαλονικείς ήταν πιο ανταγωνιστικοί, τα πολύ καλό σερβίς των Πορτογάλων βοήθησαν τους νησιώτες να επικρατήσουν με 25-18, και να περάσου μπροστά με 2-1, σκορ που έδωσε ουσιαστικά στους Πορτογάλους την πρόκριση.

Το τέταρτο και τελευταίο σετ, ήταν αδιάφορο για το ποια ομάδα θα πάρει την πρόκριση, με τον Γιάννη Καλμαζίδη να δίνει χρόνο σε όλους τους παίκτες. Η Μπαστάρδο πήρε προβάδισμα με 14-10 και το διατήρησε μέχρι το φινάλε, όπου με 25-19 έκανε το 3-1.

Μπαστάρδο – ΠΑΟΚ: 3-1

Τα σετ: 22-25, 25-15, 25-18, 25-19

ΑΖΟΡΕΣ ΜΠΑΣΤΑΡΝΤΟ (Ζοάο Κοέλιο): Μπερμπούδεζ Ναρβάεζ 25π. (20/32, 1 μπλοκ, 4 άσσοι), Νέβες, Καρντόσο 11 (7/19επ., 4 άσσοι, 55%υπ., 45%αρ.), Γκονζάλβες 15 (14/24/επ., 36%υπ΄., 14%αρ.), Γκούνθορ 12 (4/8, 3 μπλοκ, 1 άσσος) / Ντελ Βάλε Βιλαλόμπος λ. (84%υπ., 48%αρ.), Βελάσκες Εσκαλάντε 1 (1 άσσος), Γκόμεζ 3 (3/3επ.), Κούνχα 1 (1/2π.).

Π.Α.Ο.Κ. (Γιάννης Καλμαζίδης): Μπράουν 5 (4/7επ., 1 μπλοκ), Πετρέας 7 (4/6επ., 2 μπλοκ, 1 άσσος), Γουόλς 1 (1/2επ.), Κουμεντάκης 2 (2/18επ., 59%υπ., 37%αρ.), Κουκλίνσκι 8 (8/15επ., 43%υπ., 29%αρ.), Ούντρις 15 (14/22επ., 1 μπλοκ) / Κοκκινάκης (λ. - 88%υπ., 63%αρ.), Τζιουμάκας 3 (2/3επ., 1 μπλοκ, 42%υπ., 42%αρ.), Τερζής, Σωτηρίου 2 (1/4επ., 1 μπλοκ, 58%υπ., 25%αρ.), Γάτσης 2 (2/4επ.), Τακουρίδης 3 (2/3επ., 1 μπλοκ), Μπουράκης (λ), Μπούτος 5 (4/10επ., 1 μπλοκ).

O προπονητής του ΠΑΟΚ Γιάννης Καλμαζίδης δήλωσε: «Ήρθαμε στην Πορτογαλία με την ελπίδα ότι θα προκριθούμε, και οι δύο ομάδες ήταν κοντά στην δυναμική τους, και αυτό φάνηκε και από το πρώτο παιχνίδι στην Θεσσαλονίκη, όπου όλα τα σετ ήταν γεμάτα. Η Φόντε Μπαστάρδο είναι μία καλή ομάδα, και για αυτό τα κατάφερε. Μας πίεσαν πολύ με τα σερβίς τους, ειδικά στο τρίτο σετ, στο οποίο είχαν 6-7 άσσους. Εύχομαι καλή συνέχεια στην πορεία τους».