29-11-2018 00:59

Λύγισε στη Λισαβόνα ο Ηρακλής, 3-0 η Μπενφίκα (photos)

Ο Ηρακλής δεν τα κατάφερε στην Λισαβόνα και γνώρισε την ήττα με 3-0 σετ από την Μπενφίκα για τους «32» του Τσάλεντζ Καπ. Ο «γηραιός» δεν μπόρεσε να συνδυάσει με νίκη την επιστροφή του στα ευρωπαϊκά κύπελλα και για να προκριθεί στους «16» έχει δύσκολο έργο. Θα χρειαστεί νίκη με 3-0 ή 3-1 στο δεύτερο παιχνίδι στη Μίκρα (6/12, 19.30) και να κατακτήσει στη συνέχεια το χρυσό σετ.

Η Μπενφίκα υπερίσχυσε σε σερβίς (10-4 οι άσσοι) και μπλοκ (7-3) και έφτασε στην τελική επικράτηση. Ο Ηρακλής προηγήθηκε με 7-11 στο τρίτο σετ, όμως δεν κατάφερε να κρατήσει το υπέρ του προβάδισμα και παρόλο που έσωσε δύο ματς μπολ (24-23), η Μπενφίκα κατάφερε να τελειώσει το παιχνίδι με 25-23.

Η Μπενφίκα είχε δυνατό σημείο το σερβίς που σημείωσε 10 άσσους και κορυφαίο τον Βραζιλιάνο ακραίο Τιάγκο Ραφαέλ Ολιβέιρα που σημείωσε 19 πόντους και 63% αποτελεσματικότητα στην επίθεση.

Πρώτος σκόρερ του Ηρακλή ήταν ο διαγώνιος του Απόστολος Αρμενάκης με 19 πόντους ενώ η ομαδική υποδοχή του γηραιού μόλις που έφτασε το 32%. Είναι αξιοσημείωτο πως μέχρι τον 10ο πόντο και των τριών σετ ο Ηρακλής είχε μικρό προβάδισμα. Στο 2ο σετ η ελληνική ομάδα ισοφάρισε 22-22 και στο 3ο σετ κράτησε προβάδισμα μεχρι το 12-9 χωρίς να καταφέρει να αντέξει στην πίεση της υποδοχής. Η ρεβάνς θα γίνει στη Μίκρα την Πέμπτη 6 Δεκεμβρίου στις 19.30 και ο Ηρακλής για να προκριθεί θα πρέπει να νικήσει με 3-0 ή 3-1 σετ και να παίξει την πρόκριση στο «χρυσό» σετ.

Διαιτητές: Μίρκο Τιλ (Γερμανία), Αντόνιο Κορέα (Ισπανία)

1ο σετ: 8-7, 16-10, 21-14, 25-15
2ο σετ: 7-8, 16-14, 21-18, 25-23
3ο σετ: 5-8, 15-16, 21-19, 25-23

*Οι πόντοι της Μπενφίκα προήλθαν από 10 άσσους, 40 επιθέσεις, 7 μπλοκ και 18 λάθη αντιπάλων και του Ηρακλή προήλθαν από 4 άσσους, 29 επιθέσεις, 3 μπλοκ και 25 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: (25-15, 25-23, 25-23) σε 72'

ΜΠΕΝΦΙΚΑ (Ματζ): Ολιβέιρα 19 (17/27 επ., 2 άσσοι, 38% υπ. - 13% άριστες), Ρέιτς 7 (5/11 επ., 2 άσσοι, 78% υπ. - 48% άριστες), Βολφαχρστάτερ 7 (4.6 επ., 3 μπλοκ), Λόπες 8 (7/20 επ., 1 άσσος), Χονορέ 12 (7/8 επ., 1 άσσος, 4 μπλοκ), Ντα Σίλβα 3 (3 άσσοι) / Κάσας (λ, 76% υπ. - 53% άριστες), Βίντερς, Σοάρες, Σιμόες 1 (1 άσσος).

ΗΡΑΚΛΗΣ ΠΕΤ. 2015 (Ορφανός): Ντίνας, Προύσαλης, Ρίου Ντα Ρόσα 10 (9/19 επ., 1 μπλοκ, 63% υπ. - 42% άριστες), Φέργκιουσον 5 (4/5 επ., 1 μπλοκ), Αρμενάκης 19 (15/29 επ., 3 άσσοι, 1 μπλοκ), Σωτηρίου 2 (1/6 επ., 1 άσσος, 43% υπ. - 14% άριστες) / Μπαμπαλιούτας (λ, 80% υπ. - 40% άριστες), Μπουράκης (λ), Μούχλιας Β. (33% υπ. - 33% άριστες), Τζιουμάκας.