21-03-2018 21:07

Διέλυσε την Κράσνονταρ και πάει τελικό!

Άλλη μια μεγάλη ευρωπαϊκή εμφάνιση έκανε η γυναικεία ομάδα του Ολυμπιακού, που νίκησε με 3-0 της Κράσνονταρ στη Ρωσία για να πάρει πανηγυρικά την πρόκριση σε δεύτερο συνεχόμενο τελικό του Τσάλεντζ Καπ.
Ο Ολυμπιακός διέλυσε την υποδοχή της ρωσικής ομάδας, ενώ είχε καταληκτική άμυνα και σεκαλή μέρα τις Χριστοδούλου, Νιέμερ και Πολ.

Ο Ολυμπιακός βρέθηκε με -4 στο πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ, αλλά με ένα εντυπωσιακό σερί 7-0 και άσσο της Πολ το μετέτρεψε σε 11-8, ανακτώντας τον έλεγχο και το προβάδισμα. Η Ντιναμό πλησίασε σε 10-11 αλλά η Νιεμέρ με κερδισμένο μπλοκ άουτ «έγραψε» το 10-12 για να ακολουθήσει η ισοφάριση από πλευράς γηπεδούχων. Ο Ολυμπιακός πήρε και πάλι το προβάδισμα με επίθεση της Χίπε (12-13) και μετά από λάθος της Ντιναμό έφτασε στο 12-14 και πήγε με +3 μπροστά στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ (13-16). Οι «ερυθρόλευκες» στην εξέλιξη του σετ, διατήρησαν το προβάδισμα και τον έλεγχο φτάνοντας στο 18-21. Με άσσο της Στέλλας Χριστοδούλου διαμορφώθηκε το 18-22 υπέρ του Θρύλου και η Χίπε έγραψε το 19-23. Μετά από κερδισμένο μπλοκ άουτ της Χίπε προέκυψε το 20-24 και με επίθεση της Ντιαναμό που κατέληξε άουτ το 20-25.

Η συνέχεια του αγώνα ήταν παράσταση για έναν ρόλο. Οι «ερυθρόλευκες» ήταν συγκεντρωμένες και πάτησαν το γκάζι για το αρχικό 0-4 έδειξε τις διαθέσεις του Ολυμπιακού στο δεύτερο σετ. Αργότερα ήρθε κι άλλα σερί όπως αυτό με τη Νιέμερ στο σερβίς που διαμόρφωσε το 7-13, ενώ το δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ βρήκε την ελληνική ομάδα να προηγείται με 9-16. Η υποδειγματική εμφάνιση των παικτριών του Μπράνκο Κοβάτσεβιτς συνεχίστηκε, με τον Ολυμπιακό να διατηρεί με πανέξυπνο πόντο της Χριστοδούλου το +7 (13-20) και με νέο σερί από το 15-22, χάρη σε επίθεση (15-23) και μπλοκ (15-24) της Πολ, έφτασε στο σετ μπολ. Η Σάσκια Χίπε με δυνατή επίθεση «έγραψε» το 15-25 για το 2-0

Απόλυτα συγκεντρωμένος ξεκίνησε ο Ολυμπιακός και στο 3ο σετ, αποκτώντας γρήγορα το προβάδισμα με 4-1. Η Ντιναμό μείωσε σε 4-5 αλλά με μπλοκ της Λαμπρούση και άσσο της Πολ διαμορφώθηκε το 4-6 για τον Ολυμπιακό που πήγε με +3 μπροστά στο πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ. Η συνέχεια ήταν ανάλογη για τον Ολυμπιακό που αύξησε το προβάδισμά του και πήγε με +6 μπροστά στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ (10-16) ενώ το «ερυθρόλευκο» σερί συνεχίστηκε μέχρι το 10-20! Η συνέχεια είχε διαδικαστικό χαρακτήρα και ο Ολυμπιακός βρέθηκε ξανά στον τελικό.

1ο σετ: 8-4, 13-16, 18-21, 20-25
2ο σετ: 5-8, 9-16, 14-21, 15-25
2ο σετ: 5-8, 10-16, 10-21, 13-25

Οι πόντοι της Ντιναμο Κράσνονταρ προήλθαν από 0 άσσους, 27 επιθέσεις, 3 μπλοκ και 18 λάθη αντιπάλων. Οι πόντοι του Ολυμπιακού προήλθαν από 10 άσσους, 36 επιθέσεις, 10 μπλοκ και 19 λάθη αντιπαλων.

Τα σετ: 0-3 (20-25, 15-25, 13-25)

ΝΤΙΝΑΜΟ (Ουσάκοφ): Πιπουνίροβα 3 (3/18 επ, 36% υπ-24% άριστες), Περεπέλκινα 6 (5/10 επ, 1 μπλοκ), Νόσοβα, Ποντσκάλναγια 5 (4/10 επ, 1 μπλοκ), Σοκόλοβα 4 (3/13 επ, 1 μπλοκ, 50% υπ -20% άριστες), Σμιρνόβα 10 (10/24 επ) / Τρατιάκοβα (λ, 53% υπ -29% άριστες), Μπίμπινα (λ), Μπιάρντα 1 (1/4 επ), Κοσκάροβα, Μισάγκινα, Μπογκόφσκαγια 1 (1/2 επ)

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Κοβάτσεβιτς): Γιώτα 4 (2/5 επ, 2 μπλοκ), Νιέμερ 13 (8/14 επ, 3 άσσοι, 2 μπλοκ, 64% υπ -36% άριστες), Πολ 14 (11/25, 3 άσσοι, 41% υπ -18% άριστες), Λαμπρούση 7 (2/8 επ, 1 άσσος, 4 μπλοκ), Χριστοδούλου 4 (2/3 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ), Χίπε 14 (11/30 επ, 2 άσσοι, 1 μπλοκ) / Κονόμι (λ, 60% υπ -60% άριστες), Βλαχάκη