14-03-2018 19:00

«Έλιωσε» την Σουργκούτ ο Ολυμπιακός

Αγκαλιά με την πρόκριση στους τελικούς του Τσάλεντζ Καπ ανδρών βρέθηκε ο Ολυμπιακός που πέρασε σαν σίφουνας από την Ρωσία. Οι «ερυθρόλευκοι» νίκησαν με 3-0 την Σουργκούτ και έκαναν το πρώτο βήμα.  Η πρόκριση θα κριθεί στο κλειστί του Ρέντη την επόμενη Τετάρτη 21/3 στις 19.00.

Με φοβερή επίθεση που άγγιξε το εντυπωσιακό ποσοστό 63% στην αποτελεσματικότητα, πρώτους σκόρερ τους Αλεξίεφ, Οϊβάνεν, άριστη υποδοχή και εντυπωσιακή ανάπτυξη από τον Ντρίζγκα ο Ολυμπιακός έκανε μία από τις καλύτερες εμφανίσεις της σεζόν.

Του αρκούν δύο σετ για να προκριθεί στους τελικούς. Στον άλλο ημιτελικό είναι αντίπαλοι η ιταλική Ραβένα και η τουρκική Μάλι Μίλι Πιγιάνκο με πρώτο αγώνα την Τετάρτη 14 Μαρτίου στις 21.00.

Ο Ολυμπιακός μπήκε δυνατά στον αγώνα με προβάδισμα 4-1 χάρις το σερβίς του Αλεξίεφ και το μπλοκ του Οϊβάνεν. To +3 διατηρήθηκε μέχρι το 10-7 καθώς οι Ρώσοι με δύο πόντους του Ιβάνοφ ισοφάρισαν 10-10. Στο 14-14 το πλασέ του Ντρίζγκα και το τριπλό μπλοκ πάνω στον Ουρσόφ έδωσε προβάδισμα 16-14 για τον Ολυμπιακό. Νέο λάθος του Ουρσόφ και μπλοκ του Μπέμε στον Τσεφράνοφ έκαναν το 20-16 και ο Ολυμπιακός πήρε καλή διαφορά τεσσάρων πόντων. Ο πρώτος χρόνος του Σαφόνοφ, το μπλοκ του Κρισμάνοβιτς στον Μπέμε και η διπλή μπαλιά από τον Οϊβάνεν έδωσαν σερί 3-0 στη Σουργκούτ αλλά τη λύτρωση για τον Ολυμπιακό έφερε η δεύτερη προσπάθεια του Μπέμε που έκανε το 21-19. Στο 23-21 ο Ιβάνοφ έχασε το σερβίς και ο Αλεξίεφ τελείωσε το σετ με 25-21 βάζοντας τα θεμέλια της νίκης.

Ίδια εικόνα και στο 2ο σετ με τις δύο ομάδες να δίνουν μεγάλες μάχες στο φιλέ. Ο Ολυμπιακός στα δύο τεχνικά τάιμ είχε προβάδισμα δύο πόντων (8-6 και 16-14). Με υπέρβαση του Κιμπαμπούλιν και την κόντρα επίθεση του Οϊβάνεν ο Ολυμπιακός – όπως και στο πρώτο σετ – προηγήθηκε 20-16. Αυτή τη φορά όμως η υποδοχή ήταν άριστη, οι επιλογές στην επίθεση αλάνθαστες και το σετ έκλεισε 25-21 με τελευταίο πόντο από επίθεση του Ράουβερντινκ για το 2-0 σετ.

Με τον αέρα του 2-0 σετ και μεγαλύτερη αυτοπεποίθηση σε επίθεση και μπλοκ – άμυνα ο Ολυμπιακός πήγε στο πρώτο τεχνικό τάιμ με προβάδισμα 8-5. Μετά από κακή υποδοχή των Ρώσων ο Μπέμε στο πέναλτι έκανε το 10-5 και εκεί κάπου κρίθηκε ο αγώνα. Μέχρι το τέλος δεν άλλαξε κάτι, οι Ρώσοι αποδέχτηκαν την ανωτερότητα του Ολυμπιακού ο οποίος κράτησε τη διαφορά και με επίθεση του Πετρέα τελείωσε το σετ 25-19 για το 3-0 σετ.

1ο σετ: 6-8, 14-16, 19-21, 21-25
2ο σετ: 6-8, 14-16, 17-21, 21-25
3ο σετ: 5-8, 10-16, 14-21, 19-25

Οι πόντοι της Σουργκούτ προήλθαν από 2 άσσους, 35 επιθέσεις, 8 μπλοκ και 16 λάθη αντιπάλων. Οι πόντοι του Ολυμπιακού προήλθαν από 1 άσσο, 47 επιθέσεις, 6 μπλοκ και 21 λάθη αντιπαλων.

Τα σετ: 0-3 (21-25, 21-25, 19-25)

ΣΟΥΡΓΚΟΥΤ (Καμπιμπούλιν Ράφαελ): Ιγκνάτιεφ 1 (μπλοκ), Κρισμάνοβιτς 12 (8/13 επ, 1 άσσος, 3 μπλοκ), Τσεφράνοφ 3 (3/7 επ), Ουρσόφ 7 (6/13 επ, 1 άσσος, 52% υπ -33% άριστες), Ιβανόφ 6 (5/10 επ, 1 μπλοκ), Σαφόνοφ 3 (2/6 επ, 1 μπλοκ) / Αντρέεφ (λ, 39% υπ -22% άριστες), Πλατόνοφ 2 (2/6 επ, 57% υπ -14% άριστες), Μπιέλιτσα (0/6 επ), Καμπιμπούλιν Αρτέμ 2 (1/1 εεπ, 1 μπλοκ)