15-02-2018 00:51

«Αγκάλιασε» την πρόκριση με σούπερ Αλεξίεφ

Έχοντας πρωταγωνιστή τον Τοντόρ Αλεξίεφ, ο Ολυμπιακός νίκησε με 3-1 την Μένεν εκτός έδρας και βρίσκεται αγκαλιά με την πρόκριση στα ημιτελικά του Τσάλεντζ Καπ ανδρών. Η ομάδα του Πειραιά στη ρεβάνς που θα γίνει 1 Μαρτίου στο «Μελίνα Μερκούρη», χρειάζεται δύο σετ για να προκριθεί στα ημιτελικά

Ο Ολυμπιακός με δύναμη στα άκρα, πολλές λύσεις στην επίθεση και πίεση στο σερβίς έδειξε την ανωτερότητα του από το 1ο σετ. Με δύο πόντους του Μπέμε ξέφυγε 11-8, ενώ με σερί 3-0 από Αλεξίεφ, μπλοκ Ντρίζγκα και επίθεση Οϊβάνεν έκανε το 16-10 και εκεί κλείδωσε το σετ. Ο Ράουβερντινκ ανέλαβε δράση, το μπλοκ του Ολυμπιακού έκλεισε του διαδρόμους και ο Καγιέ με τον Γκόρσκι δεν τελείωσαν τις μπάλες.

Με τον Βαν Ντε Καβέγιε στη θέση του Γκόρσκι η Μένεν ανέκαμψε στο 2ο σετ και παρότι ο Ολυμπιακός ήταν μπροστά 7-6 οι Βέλγοι ισοφάρισαν με το χαμένο σερβίς του Πετρέα και με το σερβίς του Φολγκέιρα άνοιξαν δρόμους για το 11-7 και συνολικό σερί 5-0. Ο Ολυμπιακός κόλλησε και στην περιστροφή του 13-8 όταν οι Βέλγοι έκαναν νέο σερί 3-0 κάνοντας νταμπλ σκορ στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ. Ο Μουνιόθ άλλαξε διαγώνιο και δοκίμασε το χαρτί του Ζουπάνι προφανώς για να ηρεμήσει την ομάδα και να κάνει αντεπίθεση στο 3ο σετ όπως και έγινε.

Μετά την απώλεια του 2ου σετ με 25-16 και την ισοφάριση σε 1-1 ο Ολυμπιακός ξεκίνησε πάλι με το βασικό του σχήμα και έτρεξε πιο γρήγορη ανάπτυξη με λιγότερα λάθη στην τελική προσπάθεια. Οι «ερυθρόλευκοι» ξέφυγαν 10-6, η Μενέν μείωσε 10-8 και η διαφορά του +2 διατηρήθηκε μέχρι το 17-15. Και πάλι ο Ζουπάνη μπήκε στον αγώνα για το σερβίς και ξελάσπωσε τον Ολυμπιακό καθώς πήρε έναν άσσο και με σερί 3-0 έδωσε προβάδισμα 20-15 το οποίο κράτησε μέχρι το τέλος και με 25-22 πήρε κεφάλι με 2-1 σετ.

Μεγάλη μάχη πόντο πόντο έγινε στο 4ο σετ. Οι Βέλγοι εκμεταλευόμενοι το οικείο για αυτούς μικρό αγωνιστικό χώρο πίεζαν στο σερβίς και έβγαζαν πολλές άμυνες. Μέχρι το 16-16 υπήρχε ισορροπία αλλά ένα μπλοκ του Πετρέα και μία επίθεση του Αλεξίεφ έκαναν το 18-16 και ο Ολυμπιακός πήρε έναν μικρό αέρα. Στο 21-21 ο Οϊβάνεν, ο Ράουβερντικ και ο Αλεξίεφ κέρδισαν καθοριστικές μονομαχίες και με σερί 3-0 ο Ολυμπιακός πήρε το σετ 25-21 και μαζί και τη νίκη 3-1.

Διαιτητές: Στάνκοφ - Κολός

Διακύμανση
1ο σετ: 6-8, 10-16, 14-21, 17-25
2ο σετ: 8-7, 16-8, 21-13, 25-16
3ο σετ: 3-8, 14-16, 18-21, 22-25
4ο σετ: 8-7, 16-15, 19-21, 21-25

Οι πόντοι της Μένεν προήλθαν από 10 άσσους, 40 επιθέσεις, 10 μπλοκ και 25 λάθη αντιπάλων. Οι πόντοι του Ολυμπιακού προήλθαν από 4 άσσους, 48 επιθέσεις, 12 μπλοκ και 27 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 1-3 (17-25, 25-16, 22-25, 21-25) σε 104 λεπτά

ΜΕΝΕΝ (Πέρις): Σίνεσελ 6 (2/8 επ, 1 άσσος, 3 μπλοκ), Βερ Έκε10 (10/21 επ, 71% υπ -33% άριστες), Γκόρσκι 2 (1/5 επ, 1 άσσος), Βινκελμίλερ 21 (17/34 επ, 1 άσσος, 3 μπλοκ), Φάστελαντ 6 (2/7 επ, 1 άσσος, 3 μπλοκ), Φολγκέιρα 4 (0/1 επ, 4 άσσοι) / Μπερνάρντο (λ, 54% υπ -38% άριστες, Βερκρουϊσε, Βαν Ντε Καβεγέ 11 (8/20 επ, 2 άσσοι ,1μπλοκ, 46% υπ - 33% άριστες), Μάντενς, Αντρίεσεν
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μουνιόθ): Οϊβάνεν 17 (14/24 επ, 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Πετρέας 8 (4/11 επ, 4 μπλοκ), Μπέμε 7 (4/6 επ, 3 μπλοκ), Ντρίζγκα 2 (1/1 επ, 1μπλοκ), Αλεξίεφ 16 (15/23 επ, 1 μπλοκ, 31% υπ - 20% επίθεση), Ραουβέρντινκ 10 (9/22 επ, 1 μπλοκ, 43% υπ -29% άριστες) / Στεφάνου (λ, 45% υπ -30% άριστες), Δαρίδης, Ρουμελιωτάκης 1 (άσσος), Ζουπάνι 3 (1/4 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ), Στιβαχτής.