28-11-2017 23:40

Ήττα και αποκλεισμός για τη Νέα Σαλαμίνα

Οι ελπίδες που έδωσε στους οπαδούς της (περίπου 220 έδωσαν το παρών), μετά την κατάκτηση του πρώτου σετ με ευκολία μάλιστα, δεν είχαν ουσία αφού η Νέα Σαλαμίνα έχασε και τον δεύτερο αγώνα από την Ισραηλινή Χάποελ Κφαρ Σαβά με 3-1 και ταυτόχρονα αποκλείστηκε από τη συνέχεια του Challenge Cup Ανδρών. Ο αγώνας έγινε στο Αθλητικό Κέντρο «Σπύρος Κυπριανού» στην παρουσία 14 Ισραηλινών φιλάθλων.

Eντυπωσιακά μπήκε η Νέα Σαλαμίνα και καθάρισε το πρώτο σετ σε 26 λεπτά με 25-17. Οι «ερυθρόλευκοι» ήταν κυρίαρχοι προηγήθηκαν 21-14 και έκαναν το πρώτο βήμα για να διεκδικήσουν την πρόκριση απέναντι στους Ισραηλινούς της Χάποελ Κφαρ Σαβά.

Με την ψυχολογία στα ύψη μπήκε η ομάδα του Αντώνη Κωνσταντίνου στο δεύτερο σετ και προηγήθηκε με 04-01. Ωστόσο, οι «πράσινοι» με σερί 01-07 κατάφεραν να πάνε στο τεχνικό τάιμ – άουτ μπροστά στο σκορ με 05-08. Οι Ισραηλινοί έλεγχαν το σετ 07-10 και διατηρούσαν σταθερά προβάδισμα τριών πόντων 10-13. Η Νέα Σαλαμίνα παρά την προσπάθειά της έμεινε πίσω στο σκορ 11-17 και 15-23 και τελικά έχασε με 18-25 και ισοφαρίστηκε 1-1 στα σετ. Πλέον ήθελε δυο σετ για να ελπίζει σε πρόκριση.

Oι Ισραηλινοί μπήκαν πολύ καλύτερα και στο τρίτο σετ και ξέφυγαν 02-06 και 05-11 δείχνοντας να ελέγχουν το σετ. Η Χάποελ παρά την προσπάθεια της ομάδας μας διατήρησε σταθερά το προβάδισμα 16-21 και κέρδισαν με 19-25 σε 25 λεπτά. Η πρόκριση με το 1-2 υπέρ των Ισραηλινών κρίθηκε και πλέον οι «ερυθρόλευκοι» στόχευαν τη νίκη γοήτρου.

Στο τέταρτο σετ οι «ερυθρόλευκοι» τα έδωσαν όλα και ήταν κοντά στο σκορ 09-10, αλλά οι Ισραηλινοί πάλι κατάφεραν να ξεφύγουν με 13-16 και 16-21. Οι παίκτες του Αντώνη Κωνσταντίνου δεν κατάφεραν να πάρουν κάτι από το σετ το οποίο έχασαν με 18-25 σε 24 λεπτά με και τον αγώνα με 1-3 σετ.

Τα σετ: 1-3 (25-17, 18-25, 19-25, 18-25)

ΝΑΣ ΣΑΛΑΜΙΝΑ (Κωνσταντίνου): Κορνιένκο 13, Γεωργίου 11, Ζικάκης 7, Κασαμπαλής 8, Παφίτης 8, Σιαπάνης 8 / Κοπαράνοφ (λ, 64% υπ -36% άριστες), Βαρνάβα (λ, 89% υπ-22% άριστες), Αβερκίου, Σοφοκλέους 2

ΧΑΠΟΕΛ (Γκαλίλι): Λεάλ 18, Μπατσκάλα 10, Μπεν Γκαλ 11, Ντεβάς 18, Μασάδο 7, Ιμαμούρα 2 / Γκούρεβιτς (λ, 53% υπ), Γιάρικοφ