21-11-2017 22:48

Ήττα για τον ΑΠΟΕΛ του Μέλκα

Δεν τα κατάφερε ο ΑΠΟΕΛ στην επιστροφή του στις ευρωπαϊκές διοργανώσεις. Οι «γαλαζοκίτρινοι» μπροστά σε 1500 θεατές έχασαν με 3-0 από την Λοκομοτίβ Μπακού στην «A.Y.S. SPORT HALL BAKU» και πλέον επικεντρώνεται στον επαναληπτικό που θα γίνει στο «Λευκόθεο» την Τετάρτη 29 Νοεμβρίου στις 20:00. Oι «γαλαζοκίτρινοι» έχασαν, αλλά πάλεψαν όλα τα σετ και δεν έδειξαν να υστερούν κατά πολύ από τους αντιπάλους τους.
Ο ΑΠΟΕΛ μπήκε σχετικά καλά 02-02 στον αγώνα, αλλά οι Αζέροι κατάφεραν να ξεφύγουν 05-03 και να πάνε στο τεχνικό τάιμ – άουτ με συν τρία 08-05. Η ομάδα της Λοκομοτίβ ήταν καλύτερη και ξέφυγε με 13-08. Το πρώτο σετ κυλούσε στα μέτρα των Αζέρων οι οποίοι προηγήθηκαν με 22-15. Kάπου εκεί οι παίκτες του Μέλκα αντέδρασαν μείωσαν σε 24-20 με σερί 05-02, αλλά έχασαν τελικά το σετ με 25-20 σε 30 λεπτά.

Πανομοιότυπη με το πρώτο ήταν η έναρξη του δεύτερου σετ με την Λοκομοτίβ να προηγείται 08-05, αλλά ο ΑΠΟΕΛ να ισοφαρίζει άμεσα 08-08. Οι Αζέροι παρά την πίεση που δέχθηκαν ξέφυγαν με 17-13. Το δεύτερο σετ ο ΑΠΟΕΛ εξελίχθηκε σε ντέρμπι αφού οι γαλαζοκίτρινοι μείωσαν σε 21-19 δείχνοντας ότι μπορούσαν να διεκδικήσουν το σετ. Η Λοκομοτίβ ξέφυγε με 23-19 για να κερδίσει 25-21 σε 27 λεπτά, αλλά την ομάδα μας να μένει πίσω στο σκορ με 0-2 σετ.

H Λοκομοτίβ μπήκε καλύτερα στο τρίτο σετ και προηγήθηκε 09-05. Ο ΑΠΟΕΛ όμως παρουσιάστηκε στη συνέχεια ανεβασμένο και προσπαθούσε να μείνει κοντά στο σκορ αλλά η Λοκομοτίβ πήγε στο δεύτερο τεχνικό τάιμ – άουτ προηγούμενη με 16-12. Oι παίκτες του Μέλκα εξακολουθούσαν να είναι ανταγωνιστικοί και μείωσαν σε 19-16. Oι Αζέροι με σερί 06-03 κέρδισαν με 25-19 σε 24 λεπτά και πήραν τη νίκη με 3-0 σετ.

Kορυφαίος του ΑΠΟΕΛ ήταν ο Ροντρίγκο Λούνα με 16 πόντους.

Τα σετ: 3-0 (25-20, 25-21, 25-19)

ΜΠΑΚΟΥ (Γιαλάλοφ): Μπαϊράμοφ 12, Ιμπραγκίμοφ 7, Σαμάντοφ 13, Μπαράνοφ 11, Τσερβιάκοφ 3, Ομποντνίκοφ 6 / Αλλαχβερντίεφ (λ, 43% υπ)
ΑΠΟΕΛ (Μέλκας): Χατζηπαύλου 2, Λούνα 16, Χρυσοστόμου Γιώργος 3, Χαλλούμης 1, Πούλκο 4, Βερίσιμο 10 / Παντελή (λ, 25% υπ), Χρυσοστόμου Παναγιώτης, Κυπριανού, Χομαγιούν

Οι πρώτοι αγώνες
22/11 Ινεγκόλ (Τουρκία) - Ολυμπιακός (Ελλάδα)
22/11 Λωζάνη (Ελβετία) - Πλοέστι (Ρουμανία)
22/11 Μπενφίκα (Πορτογαλία) - Ζαλάου (Ρουμανία)
22/11 Στράσεν (Λουξεμβούργο) - Λέφσκι Σόφιας (Βουλγαρία)
22/11 Χάποελ Κφαρ Σάμπα (Ισραήλ)- Νέα Σαλαμίνα (Κύπρος)
21/11 Λοκομοτίβ Μπακού (Αζερμπαϊτζάν) - ΑΠΟΕΛ (Κύπρος) 3-0 (25-20, 25-21, 25-19)
21/11 Μλάντοστ Ριμπόλα Καστέλα (Κροατία) - Μπρνο (Τσεχία) 0-3 (09-25, 21-25, 18-25)
21/11 Σπαρτάκ Μιτζάβα (Σλοβακία) - Βαλντβίρτελ (Αυστρία) 3-1 (25-23, 18-25, 25-21, 25-20)
22/11 Κάποσβαρ (Ουγγαρία) - Μπίστρινα (Σλοβακία)
21/11 Τρόμσο (Νορβηγία) - Γκεντόφτε (Δανία) 0-3 (25-27, 20-25, 20-25)
22/11 Βίκινγκ Μπέργκεν (Νορβηγία) - Φιόρντε (Νορβηγία)