Κράσνογιαρσκ - Ολυμπιακός 3-0 - Χρυσό σετ: 13-15

Παρακολουθήστε την εξέλιξη της αναμέτρησης του Ολυμπιακού στο Κράσνογιαρσκ για τον επαναληπτικό ημιτελικό του Τσάλεντζ Καπ

Ημιτελικά
Β αγώνας
2/4/2017
Γυμναστήριο Mikhaila Dvorkina- Krasnoyarsk
13.00 Γενισέι Κράσογιαρσκ (Ρωσία) - Ολυμπιακός 3-0 (25-21, 25-11, 25-23), Χρυσό σετ: 13-15

** Στον πρώτο αγώνα ο Ολυμπιακός νίκησε με 3-1 και για να προκριθεί χρειάζεται δύο σετ. Σε περίπτωση ήττας με 3-0 ή 3-1 ο αγώνας θα οδηγηθεί στο χρυσό σετ.

12.55: Οι δύο ομάδες ολοκλήρωσαν το ζέσταμα τους σε και σε πολύ λίγο θα γίνει η παρουσίαση των ομάδων.

Ο Μπράνκο Κοβάτσεβιτς ξεκινάει με τις Γιώτα, Λαζάρεβιτς, Λαμπρούση, Χριστοδούλου, Μαλασάι, Χίπε και λίμπερο τη Κονόμι.

1ο σετ: Η Γενισέι στο πρώτο σερβίς του αγώνα, 1-0 Μανζιούκ μετά από κακή υποδοχή του Ολυμπιακού, 2-0 νέα κακή υποδοχή και υπέρβαση της Χριστοδούλου, 3-0 άσσος της Κουζνέτσοβα - η μπάλα στην οροφή, 3-1 σκοράρει η Χίπε για τον πρώτο πόντο του Ολυμπιακού, 3-2 παίρνει το μπλοκ άουτ η Λαζάρεβιτς, 4-2 Φρόλοβα, 4-3 παράβαση της Εφίμοβα στο φιλέ, 5-3 σερβίς φιλέ Γιώτα, 5-4 εντυπωσιακό χτύπημα της Χίπε, 6-4 άουτ σερβίς της Χίπε, 6-5 πλασέ της Λαζάρεβιτς, 6-6 ισοφαρίζει στη κόντρα η Μαλασάι, 7-6 Κουζνέτσοβα, 8-6 άσσος Εφίμοβα (πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ), 8-7 διπλό μπλοκ του Ολυμπιακού στη Χάρελικ, 8-8 παράβαση στο φιλέ της Κουζνέτσοβα, 9-8, 9-9 δύσκολη επίθεση της Μαλασάι, 9-10 άσσος της Χριστοδούλου, 10-10 αστοχεί αυτή τη φορά η αρχηγός του Ολυμπιακού, 11-10 αντένα της Χίπε, 12-10 Χάρελικ, 13-10, (τάιμ άουτ Ολυμπιακός), 13-11 Γιώτα σε πρώτο χρόνο, 14-11 επαφή στο φιλέ για τη Χίπε σε προσπάθεια για μπλοκ, 15-11 Φρόλοβα και στο +4 η Γενισέι για πρώτη φορά, 16-11 φιλέ Χριστοδούλου (δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ), 16-12 μπλοκ άουτ Χίπε, 17-12 Εφίμοβα σε πρώτο χρόνο, 18-12 άσσος τγς Χάρελικ, 19-12 Περετιάτκο στο... πέναλτι, 20-12 άουτ επίθεση της Λαζάρεβιτς, 4-0 σερί της Γενισέι, 20-13 Λαμπρούση σε πρώτο χρόνο, 20-14 άσσος της Χίπε, (τάιμ άουτ Κράσνογιαρσκ), 20-15 πάλι άσσος για τη Χίπε, 21-15 άουτ τώρα από τη Γερμανίδα διαγώνια, (Τέζα και Βλαχάκη μέσα, Χίπε και Χριστοδούλου στον πάγκο), 21-16 πρώτος χρόνος Λαμπρούση, 22-16 Εφίμοβα, 23-16 άσσος Εφίμοβα, 23--17 Μαλασάι, 23-18 άσσος της Λαμπρούση, 24-18 Χάρελικ στην ευθεία, 24-19 άουτ επίθεση Κουζνέτσοβα, 24-20 άσσος Χριστοδούλου, 24-21 νέος άσσος της Χριστοδούλου (τάιμ άουτ Κράσνογιαρσκ), 25-21 σερβίς φιλέ Χριστοδούλου και 1-0 η Γενισέι

2ο σετ: 1-0 άουτ σερβίς Μαλασάι, 2-0 στο φιλέ η επίθεση της Λαζάρεβιτς, 3-0 κακή υποδοχή του Ολυμπιακού και πλασέ της Φρόλοβα (τάιμ άουτ Ολυμπιακός), 3-1 μπλοκ άουτ Λαζάρεβιτς, 4-1 κακό σερβίς από τη Γιώτα, 5-1 Χάρελικ, 6-1 μπλκ της Εφίμοβα στην Λαμπρούση, 7-1 άσσος Χάρελικ, 7-2 άουτ το σερβίς της Χάρελικ, 8-2 πάιπ Χάρελικ (πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ), 9-2 Εφίμοβα, 10-2 Κουζνέτσοβα απέναντι σε μονό μπλοκ (Τσίμα αντί της Μαλασάι), 10-3 μειώνει η Λαμπρούση, 11-3 Εφίμοβα, 12-3 Μανζιούκ πάνω στο φιλέ, (νεό τάιμ άουτ ΟΣΦΠ), 13-13 φιλέ της Τσίμα σε προσπάθεια για μπλοκ και στο +10 η Γενισέι, 14-3 άσσος της Εφίμοβα, 14-4 μπλοκ άουτ Χίπε, 15-4 πρώτος χρόνος Μάνζιουκ, 16-4 μπλοκ στην Τσίμα (δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ), 17-4 Χάρελικ στη κόντρα, 18-4 Κουζνέτσοβα (Τέζα αντί της Χριστοδούλου), 19-4 διπλό μπλοκ στη Χίπε, 20-4 μπλοκ άουτ Κουζνέτσοβα (Εμμανουηλίδου αντί της Γιώτα), 20-5 σκοράρει η Εμμανουηλίδου μετά από πολύ ώρα για τον Ολυμπιακό, 21-5 πρώτος χρόνος Μάνζιουκ, 21-6 επίθεση Χίπε, 22-6 Χάρελικ, 23-6 μπλοκ της Φρόλοβα στη Χίπε, (Βλαχάκη αντί της Χίπε), 23-7 άουτ σερβίς Μάνζιουκ, 24-7 Χάρελικ, 24-8 άουτ σερβίς Χάρελικ, 24-9 επίθεση φιλέ της Χάρελικ, 24-10, (τάιμ άουτ Κράσνογιαρσκ), 24-11 μπλοκ της Λαμπρούση στη Φρόλοβα, 25-11 και 2-0 η Γενισέι

3ο σετ: 0-1 πλασέ της Χριστοδούλου, 0-2 επίθεση της Χίπε στη κόντρα, 0-3 Μαλασάι (τάιμ άουτ Γενισέι), 1-3 Φρόλοβα, 1-4 επίθεση Μαλασάι, 2-4 Εφίμοβα σε πρώτο χρόνο, 2-5 απαντάει με τον ίδιο τρόπο η Γιώτα, 2-6 μπλοκ της Χίπε στη Φρόλοβα, 3-6 Χάρελικ, 3-7 παίρνει το μπλοκ άουτ η Χίπε, 4-7 πάλι η Χάρελικ πίσω από τα τρία μέτρα, 4-8 Λαζάρεβιτς (πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ), 5-8, 6-8 μπλοκ της Κουζνέτσοβα στη Χίπε, 6-9 πρώτος χρόνος Λαμπρούση, 6-10 αντένα της Χάρελικ, 7-10 στη διαγώνιο η Χάρελικ μειώνει, 8-10 άουτ Λαμπρούση, 9-10 άουτ επίθεση Μαλασάι, 10-10 ισοφαρίζει στη κόντρα επίθεση η Φρόλοβα (τάιμ άουτ ΟΣΦΠ), 11-10 μπροσά η Γενισέικ πάλι με την Χάρελικ, 5-0 σερί της ρώσικης ομάδας με την Κουζνέτσοβα στην υποδοχή, 11-11 μπλοκ άουτ Μαλασάι, 12-11 Φρόλοβα, 14-12, 14-13 επίθεση Μαλασάι, 15-13 τρις χαμένες ευκαιρίες στην κόντρα για τον Ολυμπιακό, 16-13 το δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ, 16-14, 16-15 έξυπνα η Χριστοδούλου, 16-16 ισοφαρίζει η Μαλασάι, 16-17 άουτ επίθεση Κουζνέτσοβα, 17-17 άουτ σερβίς Γιώτα, 17-18 εντυπωσιακή επίθεση της Χίπε, 18-18 άουτ σερβίς Χίπε, 18-19 άουτ σερβίς Περετιάτκο, 19-19 στην οροφή η μπάλα μετά την άμυνα της Κοκκινάκη, 19-20 Μαλασάι με δεύτερη προσπάθεια σκοράρει, 20-20 Φρόλοβα, 21-20 μπλοκ της Εφίμοβα στην Μαλασάι, 22-20 στο +2 η Γενισέι με την Εφίμοβα (τάιμ άουτ Ολυμπιακός), 22-21 μπλοκ άουτ Χίπε, 22-22 άουτ επίθεση της Φρόλοβα, 23-22 επίθεση της Φρόλοβα μετά από φάση διαρκείας, 23-23 διπλή μπαλιά Εφίμοβα, 24-23 εκπληκτικές άμυνες του Ολυμπιακού αλλά η Εφίμοβα καρφώνει, 25-23 η Κράσνογιαρσκ και το παιχνίδι θα οδηγηθεί στο χρυσό σετ, όπου θα κριθεί η πρόκριση στον τελικό του Challenge Cup.

Χρυσό σετ: 0-1 επίθεση Λαμπρούση, 0-2 πρώτος χρόνος Γιώτα στη κόντρα επίθεση, 0-3 κακή επίθεση της Μάνζιουκ (τάιμ άουτ Κράσνογιαρσκ), 0-4 μπλοκ από τη Γιώτα στη Φρόλοβα και εντυπωσιακό ξεκίνημα του Ολυμπιακού στο χρυσό σετ, 1-4 μειώνει η Χάρελικ, 2-4 πάλι η Χάρελικ σκοράρει, (τάιμ άουτ Ολυμπιακός), 2-5 επίθεση Χίπε, 2-6 μπλοκ της Μαλασάι στη Χάρελικ και πάλι στο +4 οι ερυθρόλευκες, 2-7 άσσος της Χριστοδούλου, (δεύτερο τάιμ άουτ για τη Γενισέι), 3-7 λίγο άουτ το σερβίς της Χριστοδούλου, 3-8 δυνατή επίθεση της Χίπε (αλλαγή τερέν), 4-8 επαφή στο φιλέ από τις ερυθρόλευκες στη προσπάθεια για μπλοκ, 5-8 Κουζνέτσοβα, 6-8 πάλι η Κουζνέτσοβα και με 3-0 σερί η Γενισέι μειώνει και ο Μπράνκο Κοβάτσεβιτς καλεί τάιμ άουτ, 6-9 Γιώτα σε πρώτο χρόνο, 7-9 στο φιλέ το σερβίς από τη Γιώτα, 8-9 κακή υποδοχή της Λαζάρεβιτς και η Κουζνέτσοβα μειώνει στον πόντο, 9-9 άουτ επίθεση της Χίπε και ισοπαλία στο χρυσό σετ, (Εμμανουηλίδου αντί της Λαμπρούση), 9-10 Λαζάρεβιτς, 10-10 πρώτος χρόνος Μάνζιουκ, 11-10 άσσος Περετιάτκο και η Γενισέι για πρώτη φορά μπροστά στο σκορ (επιστρέφει η Λαμπρούση), 12-10 κακή υποδοχή του Ολυμπιακού και η Χάρελικ σκοράρει για το +2 της ρώσικης ομάδας, (Τσίμα αντί της Λαζάρεβιτς), 12-11 τυχερός ο Ολυμπιακός με την άουτ επίθεση της Χάρελικ στη κόντρα (επιστρέφει πάλι η Λαζάρεβιτς και πάει στο σερβίς), 12-12 λάθος της Γενισέι και ο Ολυμπιακός ισοφαρίζει, 13-12 επίθεση Χάρελικ, 13-13 λάθος της Χάρελικ σε πολύ κρίσιμο σημείο, 13-14 άουτ της Φρόλοβα και ματς μπολ για τον Ολυμπιακό, 13-15 άσσος της Λαμπρούση και ο Ολυμπιακός έγραψε ιστορία με την πρόκριση στον τελικό του Challenge Cup.