03-12-2014 14:17

Δυσκολεύει η πρόκριση για την Ομόνοια

H Nτούκλα Λίμπερετς ήταν η νικήτρια της αναμέτρησης με την Ομόνοια με 3-1 και έκανε το αποφασιστικό βήμα για την πρόκρισή της στην επόμενη φάση του Challenge Cup.
Στο πρώτο σετ η Ομόνοια με τον Ρεϊνάλντο εκτελεστή πήρε το πρώτο σετ με 25-20. Η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη και η Ντούκλα κατάφερε να πάρει το επόμενο σετ 25-23 ισοφαρίζοντας σε 1-1. Στο τρίτο σετ η Ομόνοια μπήκε δυνατά και είχε τις ευκαιρίες να πάρει το σετ πλην όμως το έχασε και αυτό με 28-26. Στο τέταρτο σετ τα έδωσε όλα για να ανατρέψει το εις βάρος της σκορ όμως οι Τσέχοι φάνηκαν πιο αποτελεσματικοί στο τέλος και πήραν το σετ με 25-21 και την νίκη με 3-1 σετ. Ο επαναληπτικός θα γίνει στην Τσεχία στις 16 Αυγούστου και η Ομόνοια χρειάζεται μόνο νίκη με 3-0 ή 3-1 για να οδηγήσει τον αγώνα στο χρυσό σετ.

Τα σετ: 1-3 (25-20, 23-25, 26-28, 21-25)

Ομόνοια (Σ.Σάββα): Α.Πετρακίδης, Σ.Πετρακίδης, Μπαρπόσα, Αλεξίου, Ρεϊνάλντο, Αλβες (λίμπερο) Αντωνίου, (Ευσταθίου)
Ντούκλα(Μ.Νέκολα): Κρίσκο, Γκάλαμποβ, Ζάϊτσεκ, Στάνεκ, Γιάνουτς, Πατούτσα (λίμπερο) Κόπατσεκ, (Λέϊκεπ)

Η Ντούκλα Λίμπερετς αγωνίστηκε στο παρελθόν 5 φορές με κυπριακές ομάδες. 4 φορές με τον Παφιακό και μία με την Νέα Σαλαμίνα. Κέρδισε και τις πέντε χάνοντας μόνο ένα σετ από τον Παφιακό το 1994.