22-02-2023 23:41

CEV Cup γυναικών: Λύγισε 3-2 απο την Ταργκοβίστε ο Ολυμπιακός αλλα η πρόκριση είναι στο χέρι του

Ο Ολυμπιακός λύγισε στο τάι μπρέικ στη Ρουμανία, ωστόσο στη ρεβάνς της επόμενης εβδομάδας (Πέμπτη 2/3, 19:30) χρειάζεται νίκη με 3-0 ή 3-1 για να πάρει το εισιτήριο για τα ημιτελικά.

Οι ερυθρόλευκες ανέτρεψαν το 1-0 της Ταργκοβίστε, με τις Γενιτσαρίδη, Τσιτσιγιάννη (μπήκαν ως αλλαγές στο β' σετ και συνέχισαν ως βασικές), αλλά δεν μπόρεσαν να φτάσουν στη νίκη.

Στο πρώτο σετ βρέθηκαν να χάνουν με 14-8, για να μειώσουν σε 14-13 με την Γενιτσαρίδη στο σερβίς και προσπέρασαν 16-17 με άουτ της Μπουτέρεζ. Ωστόσο στο 19-18 συνεχόμενα λάθη στην επίθεση έφεραν το σκορ στο 24-18 για να γίνει το 1-0.

Οι ερυθρόλευκες ξεκίνησαν εντυπωσιακά το β' σετ καθώς προηγήθηκαν 1-4, 3-7 και έφτασαν στο 7-14 για να χάσουν στο 10-15 την Κούμπουρα με πρόβλημα στη μέση. Εκεί η Ταργκοβίστε έτρεξε σερί 5-0 για το 15-15 και με επιμέρους σκορτ 11-4 προηγήθηκε 21-19. Η επίθεση της Σάλας και ο άσος της Γενιτσαρίδη έφεραν την ισοπαλία, με δύο νέες επιθέσεις της Σάλας να διαμορφώνουν το 21-23 και την Εμμανουηλίδου να κλείνει το σετ στο 23-25.

Στο τρίτο σετ ο Ολυμπιακός μπορεί να μην πήρε πόντο από μπλοκ, αλλά έκανε μόλις 5 λάθη και στο 14-12 έγινε 14-15 με άσο της Σάλας. Στο 16-16 ήρθε το ξέσπασμα των ερυθρόλευκων που έτρεξαν σερί 0-5 για το 16-21 φτάνοντας εύκολα στο 1-2.

Η συνέχεια ήταν διαφορετική με την Ταργκοβίστε να ρίχνει στη μάχη Ζαντορονά, Ορλαντέα, Ματέι αλλάζοντας εικόνα στην επίθεση και φτάνοντας εύκολα στο 2-2. Οι ερυθρόλευκες βρέθηκαν να χάνουν με 8-4 και 16-8, πλησίασαν σε 17-14, χωρίς όμως να ολοκληρώσουν την ανατροπή.

Ο Ολυμπιακός βρέθηκε να κυνηγά νωρίς το σκορ και στο τάι μπρέικ (4-2, 9-5) με τον Μιτσέλι να ρίχνει στο ματς τη Γουίντερς ως διαγώνια και αμέσως να παίρνει την αλλαγή. Στην επόμενη φάση οι διαιτητές ενώ έδωσαν αρχικά τον πόντο στον Ολυμπιακό, στη συνέχεια έδωσαν επανάληψη της φάσης. Η ελληνική ομάδα έμεινε στο ματς μέχρι το 10-7 που έγινε 13-7 με μπλοκ στη Σάλας και άουτ της Κουβανής για να τελειώσει το σετ στο 15-9.

1ο σετ: 8-5, 16-14, 21-18, 25-19

2ο σετ: 3-8, 15-16, 21-19, 23-25

3ο σετ: 6-8, 15-16, 16-21, 18-25

4ο σετ: 8-4, 16-8, 21-16, 25-18

5ο σετ: 5-3, 10-6, 12-7, 15-9

Τα σετ: 3-2 (25-19, 23-25, 18-25, 25-18, 15-09) σε 132'

*Οι πόντοι της Ταργοβίστε προήλθαν από 4 άσσους, 57 επιθέσεις, 16 μπλοκ και 29 λάθη αντιπάλων και του Ολυμπιακού προήλθαν από 5 άσσους, 55 επιθέσεις, 12 μπλοκ και 24 λάθη αντιπάλων.

CSM ΤΑΡΓΚΟΒΙΣΤΕ (Τζιοβάνι Καπράρα): Μπούτερεζ 3 (3/20 επ., 64% υπ. - 45% άριστες), Τοντόροβα 12 (7/12 επ., 5 μπλοκ), Βαν Ντε Βίερ 4 (2/4 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Μπιέλιτσα 16 (13/36 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Μιροσάβλεβιτς 19 (17/44 επ., 2 μπλοκ, 45% υπ. - 18% άριστες), Ιονέσκου 9 (3/9 επ., 1 άσσος, 5 μπλοκ0 / Μποζίτσεβιτς (λ, 64% υπ. - 36% άριστες), Ζαντορονάι 8 (6/15 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Ορλαντέα 1 (1/1 επ.), Καλότα, Ματέι 5 (5/14 επ., 62% υπ. - 25% άριστες).

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Σ.Φ.Π. (Λορέντζο Μιτσέλι): Εμμανουηλίδου 9 (5/16 επ., 4 μπλοκ), Γουίντερς 8 (7/15 επ., 1 άσσος, 38% υπ. - 31% άριστες), Λαμπρούση 3 (0/5 επ., 3 μπλοκ), Σάλας 21 (18/51 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ, 45% υπ. - 15% άριστες), Κούμπουρα 7 (5/15 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Καράρο 2 (1/4 επ., 1 άσσος) / Κοσμά (λ, 32% υπ. - 22% άριστες), Αντωνακάκη (λ, 67% υπ. - 67% άριστες), Γιώτα, Τοντάι, Τσιτσιγιάννη 9 (8/25 επ., 1 μπλοκ), Χριστοδούλου, Γενιτσαρίδη 11 (10/30 επ., 1 άσσος, 29% υπ. - 17% άριστες), Ζαφειρίου 2 (1/1 επ., 1 μπλοκ).