16-11-2021 22:14

Βαριά ήττα στο Οπόρτο για τον Ολυμπιακό με 3-0

Tην ήττα με 3-0 σετ γνώρισε ο Ολυμπιακός στη Πορτογαλία από την Πόρτο, στο πρώτο παιχνίδι των δύο ομάδων για τη φάση των «32» του CEV Cup Γυναικών. Οι «ερυθρόλευκες» καλούνται να πετύχουν την ολική ανατροπή στον επαναληπτικό αγώνα στο «Μελίνα Μερκούρη» (24/11, 19.00), όπου θα χρειαστούν καθαρή νίκη με 3-0 ή 3-1 σετ και να κατακτήσουν και το χρυσό σετ για να πάρουν το εισιτήριο για τις 16 καλύτερες ομάδες της διοργάνωσης.

Η ομάδα του Οπόρτο έκανε μεγάλη ζημιά πάνω στο φιλέ με 12 μπλοκ, ενώ ήταν ανώτερη και στην επίθεση με 42% αποτελεσματικότητα (40/96 τελειωμένες) έναντι 31% του Ολυμπιακού (29/94 τελειωμένες).

Η εξέλιξη του αγώνα

Στο ξεκίνημα του πρώτου σετ, ο Ολυμπιακός βρέθηκε πίσω με 3-0 από την Πόρτο, όμως απάντησε άμεσα και αφού μείωσε σε 3-2, με δύο πόντους της Χίπε, ισοφάρισε σε 4-4 και έπειτα, σε 5-5. Αν και έμειναν ξανά πίσω με τρεις πόντους (9-6), τα κορίτσια του Κουτίνιο αντέδρασαν και έφεραν το σετ στο 10-9, με μπλοκ της Χριστοδούλου και καρφί της Χίπε, ωστόσο στη συνέχεια, βρέθηκαν στο -5 (15-10, 16-11) από την πορτογαλική ομάδα.

Οι πρωταθλήτριες Ελλάδας μάζεψαν τη διαφορά στους τρεις πόντους (16-13, 17-14), όμως στις επόμενες φάσεις έχασαν τη συγκέντρωσή τους και βρέθηκαν πίσω από τις γηπεδούχες με 20-14. Με δυνατό καρφί της Σάλας, οι «ερυθρόλευκες» μείωσαν σε 20-15 και στη συνέχεια, με μπλοκ της Χίπε σε 23-20, όμως δεν τα κατάφεραν και έχασαν το πρώτο σετ από τις Πορτογαλίδες (25-21).

Η ομάδα του Ζιλ Φερέλ Κουτίνιο «μπήκε» νωθρά στο δεύτερο σετ και βρέθηκε πίσω από την Πόρτο με 4-0, όμως με ένα σερί 3-0, μείωσε στον πόντο (4-3). Στη συνέχεια, χωρίς καθαρό μυαλό, ο Ολυμπιακός έμεινε στο -7 (13-7) από την πορτογαλική ομάδα, όμως με δύο δυνατά χτυπήματα της Σάλας μείωσε στους πέντε τη διαφορά, για το 14-9.

Με τρεις διαδοχικούς πόντους της Χίπε, οι πρωταθλήτριες Ελλάδας έκαναν το 17-10... 17-13, αλλά τελικά, έχασαν και το δεύτερο σετ από τις γηπεδούχες (25-18).Με έξυπνο πόντο της Σάλας και καρφί της Χίπε, οι «ερυθρόλευκες» προηγήθηκαν στο τρίτο σετ με 3-1 των γηπεδούχων, όμως στη συνέχεια, βρέθηκαν πίσω με 11-8 και 12-9. Οι «ερυθρόλευκες» μείωσαν σε 12-11 και 14-13 και στη συνέχεια, με δύο διαδοχικούς πόντους της Σάλας, προσπέρασαν για πρώτη φορά την Πόρτο με 15-16.

Από το σημείο αυτό, όμως, οι πρωταθλήτριες Ελλάδας δεν βρήκαν λύσεις στην επίθεση, δέχθηκαν ένα σερί 6-0 από την πορτογαλική ομάδα και βρέθηκαν πίσω με 21-16, χάνοντας στη συνέχεια και το τρίτο σετ (25-17).

1ο σετ: 8-5, 16-11, 21-15, 25-21
2ο σετ: 8-5, 16-10, 21-14, 25-18
3ο σετ: 8-7, 15-16, 21-16, 25-17

*Οι πόντοι της Πόρτο προήλθαν από 3 άσσους, 40 επιθέσεις, 12 μπλοκ και 20 λάθη αντιπάλων και του Ολυμπιακού προήλθαν από 3 άσσους, 29 επιθέσεις, 7 μπλοκ και 17 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-0 (25-21, 25-18, 25-17) σε 76'