19-12-2018 19:11

«Τουρκοφάγος» ο Ολυμπιακός και δύο σετ μακριά από τα προημιτελικά

Δύο σετ μακριά από την πρόκριση στα προημιτελικά του CEV Cup βρίσκεται ο Ολυμπιακός, μετά τη σπουδαία νίκη του με 3-1 σετ στην έδρα της BBSK Κωνσταντινούπολης. Οι «ερυθρόλευκοι» με ώριμο παιχνίδι, σταθερή υποδοχή και ασταμάτητους τους Γκάβιν Σμιτ, Γέρουν Ραούβερντινκ έκαναν το πρώτο και αποφασιστικό βήμα για το εισιτήριο της επόμενης φάσης του θεσμού.

Ο επαναληπτικός στο «Μελίνα Μερκούρη» θα γίνει στις 17 Ιανουαρίου (18.00) και ο Ολυμπιακός θέλει δύο σετ για να προκριθεί. Στην επόμενη φάση ο Ολυμπιακός εφόσον τα καταφέρει να ξεπεράσει την BBSK, θα αντιμετωπίσει το νικητή του ζευγαριού Μπέργκεν (Νορβηγία)-Μπούργκας (Βουλγαρία).

O Ολυμπιακός από την αρχή του αγώνα είχε τον έλεγχο με τους Κουμεντάκη και Μπέμε να εκφράζουν τις περισσότερες επιθετικές προσπάθειες. Από τον 10ο πόντο ο Ολυμπιακός ξέφυγε με +2 και είχε τον έλεγχο στην υποδοχή του. Σταδιακά άνοιξαν την διαφορά στο +4 (22-18) και πήραν το σετ 25-22.

Με το σερβίς του Τερβαπόρτι ο Ολυμπιακός ξέφυγε 7-1 στο 2ο σετ και έβαλε τις βάσεις για το 2-0 σετ. Οι Τούρκοι μείωσαν σε 15-12 αλλά ο Ολυμπιακός με τους Σμιτ, Μπέμε απάντησε με σερί 3-0 έκανε το 18-12 και το +6 που διατηρήθηκε μέχρι το τέλος (25-19).

Το πιο αμφίρροπο ήταν το 3ο σετ όπου ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με +2 (8-6), αλλά οι Τούρκοι με καλό μπλοκ-άμυνα και κόντρα επιθέσεις ισοφάρισαν 8-8 και προηγήθηκαν 14-12. Διατήρησαν το προβάδισμα του +2 μέχρι το 19-17 οπότε ο Ολυμπιακός ισοφάρισε 19-19. Η BSSK ξέφυγε και 24-21, ο Ολυμπιακός μείωσε 24-23 αλλά το σετ έκλεισε για τους Τούρκους 25-23.

Το πιο καθοριστικό ήταν το 4ο σετ όπου η BBSK με σερί 4-0 ξέφυγε 13-9 και έδειχνε ικανή να οδηγήσει τον αγώνα στο τάι μπρέικ. Ο Ολυμπιακός στο καλύτερο σερί του στον αγώνα έκανε 6-0 και προηγήθηκε 16-13. Μέχρι το τέλος διατήρησε την διαφορά και κράτησε το πολύτιμο τρίποντο που του ανοίγει και το δρόμο για την πρόκριση στους «8».
Διαιτητές: Σάντρο (Ιταλία), Πόποβιτς (Σερβία).

1ο σετ: 6-8, 13-16, 18-21, 22-25
2ο σετ: 2-8, 9-16, 14-21, 19-25
3ο σετ: 6-8, 16-14, 21-20, 25-23
4ο σετ: 8-6, 13-16, 17-21, 19-25

*Οι πόντοι της BBSK προήλθαν από 3 άσσους, 49 επιθέσεις, 5 μπλοκ και 28 λάθη αντιπάλων και του Ολυμπιακού προήλθαν από 4 άσσους, 56 επιθέσεις, 9 μπλοκ και 29 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 1-3 (22-25, 19-25, 25-23, 19-25) σε 104'

BBSK ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥΠΟΛΗΣ (Οζκάν): Γκούνγκορ 13 (12/26 επ., 1 μπλοκ, 36% υπ. - 23% άριστες), Γκοκγκόζ 16 (13/24 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ, 37% υπ. - 18% άριστες), Χαγίρλι 3 (3/4 επ.), Εμέτ 10 (9/11 επ., 1 μπλοκ), Τόι 5 (4/16 επ., 1 μπλοκ), Γενιπαζάρ 3 (2/3 επ., 1 άσσος) / Σαχίν (λ, 29% υπ. - 21% άριστες), Πέκσεν, Κοσκούν 7 (6/17 επ., 1 μπλοκ).

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΣΦΠ (Μουνιόθ): Πετρέας 4 (2/4 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Μπέμε 13 (9/13 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ), Σμιτ 20 (19/31 επ., 1 μπλοκ), Τερβαπόρτι 1 (1 άσσος), Κουμεντάκης 12 (11/28 επ., 1 μπλοκ, 50% υπ. - 31% άριστες), Ραούβερντινκ 16 (13/23 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ, 35% υπ. - 13% άριστες) / Στεφάνου (λ, 53% υπ. - 53% άριστες), Δαρίδης (λ), Χρστοφιδέλης, Ζουπάνι 2 (2/6 επ.), Φράγκος 1 (1 μπλοκ), Στιβαχτής.