29-11-2018 19:52

Σε 68 λεπτά ο Ολυμπιακός 3-0 την Σόλιγκορσκ με «καυτούς» Σμιτ και Μπέμε

Ο Ολυμπιακός μετέτρεψε σε παράσταση για έναν ρόλο τον πρώτο αγώνα των «32» του CEV Cup κόντρα στην Σαχτάρ Σολιγκόρσκ. Οι «ερυθρόλευκοι» χρειάστηκαν μόλις 68 λεπτά για να νικήσουν με 3-0 σετ στο «Μελίνα Μερκούρη» την ομάδα από την Λευκορωσία και να πάρουν ξεκάθαρο προβάδισμα πρόκρισης στον επόμενο γύρο.

Στον επαναληπτικό στις 5 Δεκεμβρίου ο Ολυμπιακός χρειάζεται δύο σετ για να πάρει το εισιτήριο για τις 16 καλύτερες ομάδες της διοργάνωσης. Η ομάδα του Φερνάντο Μουνιόθ κυριάρχησε σε όλες τις στατιστικές κατηγορίες της αναμέτρησης, αλλά την μεγάλη ζημιά την έκανε πάνω στο φιλέ. Ο Ολυμπιακός με 11 στοπ (τα 5 από τον Μπέμε) έκλεισε ιδανικά την επίθεση της Σόλιγκορσκ και έγειρε την πλάστιγγα υπέρ του για το τελικό αποτέλεσμα.

Πρώτος σκόρερ ήταν ο Γκάβιν Σμιτ με 17 πόντους και 61% αποτελεσματικότητα στην επίθεση και τον ακολούθησε ο Μάρκους Μπέμε με 14 με μόλις μία χαμένη επίθεση (8/9 επ., 1 άσσος, 5 μπλοκ)

Με εξαίρεση την αρχή του 3ου σετ ο Ολυμπιακός είχε τον απόλυτο έλεγχο στον αγώνα αλλά και στο σκορ. Οι «ερυθρόλευκοι» κράτησαν την υποδοχή τους απέναντι στο μέτριο σερβίς των Λευκορώσων, είχαν εύκολα τον πόντο. Η Σολιγκόρσκ πιέστηκε στην υποδοχή και έκανε πολλά λάθη στην τελική προσπάθεια.

Η Σαχτάρ προηγήθηκε 2-0 στο ξεκίνημα αλλά με το σερβίς του Μπέμε και το μπλοκ του Ανδρεάδη ο Ολυμπιακός προσπέρασε 4-2, και σταδιακά άνοιξε το σκορ. Ο Ράουβερνινκ έκανε το 16-12, ενώ δύο λάθη των λευκορώσων και ένα μπλοκ του Μπέμε έφερε το σκορ στο +7 (22-15). Με δύο πόντους από Φράγκο και Σμιτ έκλεισε εύκολα το σετ 25-16.

Στο 2ο σετ η Σαχτάρ ήταν κοντά μέχρι το 7-6. Με πρωταγωνιστή τον Μπέμε και τα σερβίς του Ανδρεάδη ο Ολυμπιακός έκανε σερί 5-0 για το 12-6. Οι λευκορώσοι δεν αντέδρασαν η διαφορά μεγάλωσε και ο Σμιτ έκλεισε το σετ 25-15 για το 2-0.

Η Σολιγκόρσκ προσπάθησε να αντιδράσει στο 3ο σετ όταν και ξεκίνησε με μικρό προβάδισμα το οποίο και διατήρησε μέχρι το 11-9. Ο Ολυμπιακός με σερί 3-0 από τους Φράγκο, Τερβαπότι, Σμιτ προσπέρασε 12-11 και έμεινε στη θέση του οδηγού μέχρι το τέλος παρότι σε όλο το σετ οι λευκορώσοι προσπαθούσαν να βρουν την ευκαιρία για να πάρουν το σετ που θα τους έδινε παράταση ζωής. Στο 22-21 ο Ράουβερντινκ πήρε δύσκολη επίθεση και στη συνέχεια ο Μπέμε και ο Σμίτ έδωσαν την χαριστική βολή για το 25-22 και το 3-0 σετ.

Τον αγώνα παρακολούθησε ο νέος πρόεδρος του ΤΑΑ Πέτρος Μαντούβαλος ενώ οι παίκτες του Ολυμπιακού μετά το ματς υπέγραψαν αυτόγραφα σε μικρά παιδιά των ακαδημιών του Ολυμπιακού.

Διαιτητές: Μπατκάι (Ουγγαρία), Γιόφτσεφ (Βουλγαρία).

1ο σετ: 8-5, 16-12, 21-15, 25-16
2ο σετ: 8-6, 16-11, 21-13, 25-15
3ο σετ: 6-8, 16-13, 21-18, 25-22

*Οι πόντοι του Ολυμπιακού προήλθαν από 5 άσσους, 43 επιθέσεις, 11 μπλοκ και 16 λάθη αντιπάλων και της Σόλιγκορσκ προήλθαν από 29 επιθέσεις, 2 μπλοκ και 22 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-0 (25-16, 25-15, 25-22) σε 68'

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μουνιόθ): Πετρέας, Μπέμε 14 (8/9 επ., 1 άσσος, 5 μπλοκ), Ανδρεάδης 5 (2/7 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Φράγκος 12 (10/20 επ., 2 άσσοι, 44% υπ. - 31% άριστες), Σμιτ 17 (14/23 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Τερβαπόρτι 3 (1/1 επ., 2 μπλοκ), Ραούβερντινκ 7 (7/14 επ., 50% υπ. - 33% άριστες) / Στεφάνου (λ, 40% υπ. - 30% άριστες), Δαρίδης (λ), Ζουπάνι 1 (1/1 επ.), Στιβαχτής, Κουμεντάκης.

ΣΑΧΤΑΡ ΣΟΛΙΓΚΟΡΣΚ (Μπέκσα): Σματ 4 (2/7 επ., 2 μπλοκ), Αντάνοβιτς 4 (4/21 επ., 40% υπ. - 35% άριστες), Βοϊνάου 3 (3/6 επ.), Τεβκούν 11 (11/19 επ.), Κμιαλεύφσκι 3 (3/9 επ., 18% υπ. - 12% άριστες), Κούρας 2 (2/3 επ.) / Μπουντζιούκιν (λ, 63% υπ. - 25% άριστες), Μαρτινάου, Σκλιαρ, Μάκινεν 2 (2/4 επ., 73% υπ. - 45% άριστες), Πρατασένια, Κόσας 2 (2/6 επ.).