18-01-2017 19:06

«Πάγωσε» η πρόκριση στη Ρωσία

Ο Ολυμπιακός γνώρισε την ήττα με 3-1 από την Σουργκούτ στην παγωμένη Ρωσία και αποκλείστηκε από τη συνέχεια του CEV Cup ανδρών, αφού ο Αγκάμεζ ήταν σε κακή μέρα,  διασώθηκαν  οι κεντρικοι, που ήταν και οι πρώτοι σκόρερ!

Η προσπάθεια του πρώτου αγώνα και η νίκη με 3-2 δεν είχε αντίκρισμα αφού ο Ολυμπιακός δεν κατάφερε στη Ρωσία να έχει την ίσια απόδοση. Ετσι οι ερυθρόλευκοι βλέπουν το ίδιο έργο για δεύτερη συνεχή χρονιά, αφού και πέρσι είχαν αποκλειστεί από τους Ρώσους. Η υπέρβαση στην Ευρώπη δεν έρχεται για τον Ολυμπιακό που στρέφει το βλέμμα του στους εγχώριους στόχους.

Στο πρώτο σετ ο Ολυμπιακός βρέθηκε να κυνηγάει μετά από ένα μπλοκ των Ρώσων πάνω στον Κοκκινάκη (13-10). Ο άσσος του Αγκάμεζ έκανε το 15-14 αλλά το επόμενο το έστειλε στο φιλέ (16-14). Ο Κολομβιανός κάρφωσε άουτ για το 20-16 και ο Ολυμπιακός δεν είχε απάντηση. Στο 21-18 η υποδοχή χάλασε και οι γηπεδούχοι πήραν εύκολα το πρώτο σετ.

Ο Μπόσκαν επιστράτευσε τον Τσούπκοβιτς στο δεύτερο σετ και με πρωταγωνιστή τον Ανδρέα Φράγκο ξεκίνησε πολύ δυνατά (9-12). Στο 11-12 ο Τσούπκοβιτς κράτησε το προβάδισμα για τον Ολυμπικό, ενώ φάνηκε ποιος θα κερδίσει το σετ όταν ο Αγκάμεζ πήρε το μπλοκ άουτ για το 13-17. Με ερυθρόλευκο μπλοκ πάνω στον Σεφράνοφ έγινε το 16-22 και ο Αγκάμεζ με άσσο καθάρισε το σετ (16-23).

Ο Ολυμπιακός έδειχνε να έχει βρει ρυθμό στην αρχή του τρίτου σετ. Ο Νταφ πήρε άσσο (7-8) και ο Τσούπκοβιτς έδωσε διαφορά δύο πόντων  στην ομάδα του (7-9). Κάπου εκεί όμως ήρθε το μπλακ άουτ. Με το σερβίς του Σαφόνοφ, η Σουργκούτ έτρεξε σερί μέχει 13-9. Ο Ολυμπιακός μείωσε σε 13-11, αλλά γρήγορα οι Ρώσοι εκτόξευσαν τη διαφορά (17-11) για να χαθεί το σετ για τον Ολυμπιακό.

Η Σουργκούτ βρήκε ψυχολογία και δεν έχασε ποτέ το προβάδισμα στο τέταρτο σετ. Ο Ολυμπιακός έμεινε στο… κόλπο όταν μείωσε σε 21-18, αλλά με συνεχόμενα μπλοκ οι Ρώσοι πήραν την πρόκριση

Διαιτητές: Πέτροβιτς (Σερβία), Ακούντοφ (Αζερμπαϊτζάν)

1ο σετ: 8-7, 16-14, 21-17, 25-18
2ο σετ: 7-8, 13-16, 16-21, 17-25
3ο σετ: 7-8, 16-11, 21-13, 15-25
4ο σετ: 8-5, 12-16, 17-21, 18-25

Τα σετ: 1-3 (25-18, 17-25, 15-25, 18-25) σε 91'

ΣΟΥΡΓΚΟΥΤ (Κχαμπιμπούλιν): Μπρντόβιτς 3 (1/1 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Κρισμάνοβιτς 13 (9/15 επ., 4 μπλοκ), Σεφράνοφ 18 (15/27 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Ουρσόβ 12 (10/18 επ., 2 μπλοκ, 46%υπ.-12%αρ.), Σαφόνοβ 8 (2/5 επ., 1 άσσος, 5 μπλοκ), Ροντίτσεβ 10 (8/18 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 63%υπ.-56%αρ.), Αντρέεβ-λ (42%υπ.-42%αρ.)/ Μπαμπέσιν, Σεμίσεβ, Ασκέροβ

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπόσκαν): Νταφ 12 (8/12 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ), Φιλίποφ 2 (2μπλοκ), Κοκκινάκης 2 (2/7 επ., 55%υπ.-27%αρ.), Φράγκος 6 (5/17 επ., 1 άσσος, 54%υπ.-32%αρ.), Άθος Κόστα 12 (12/14 επ.), Αγκάμεζ 11 (8/22 επ., 3 άσσοι), Τσούπκοβιτς 8 (6/16 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 29%υπ.-21%αρ.), Στεφάνου –λ 56%υπ-36%αρ.) / Ζουπάνης 2 (2/8 επ.), Σουλτανόπουλος