05-01-2017 22:46

«Αγγίζει» την πρόκριση ο ΠΑΟΚ

Ο ΠΑΟΚ πήρε αυτό που ήθελε στη Σερβία, επικράτησε της Νόβι Παζαρ με 3-1 στον πρώτο αγώνα των δύο ομάδων για τή φάση των 32 ομάδων στο CEV Cup και πήρε στα χέρια του την πρόκριση στην επόμενη φάση της διοργάνωσης.

Στις 19 Ιανουαρίου θα γίνει η ρεβάνς στο Παλατάκι, όπου προκρίνεται ακόμα και με ήττα με 3-2. Σε περίπτωση που χάσει με 3-0 ή 3-1 θα προκιθεί εαν πάρει το χρυσό σετ.

Ο ΠΑΟΚ δυσκολεύτηκε στα πρώτα σετ, αφού αντιμετώπισε προβλήματα στην υποδοχή. Βρέθηκε να κυνηγάει το σκορ από νωρίς (9-4), αλλά το καλό μπλοκ και  ο άσσος του Σακόγλου ανέτρεψε τα δεδομένα (14-15). Ωστόσο χρειάστηκε άλλη μια ανατροπή για να πάρει το πρώτο σετ. Το 21-19 έγινε 21-22 και στο 23-23 ήρθε ένα λάθος στο σερβις των Σέρβων και ένας πόντος του Σαφράνοβιτς να βάλει μπροστά τον ΠΑΟΚ.

Όμως ο δικέφαλος δεν βελτίωσε την εικόνα του στο δεύτερο σετ. Αν και ισοφάρισε στο 15-15, η Νόβι Πάζαρ είχε τις απαντήσεις. Με ένα σερί 4-0 έκανε το 19-15, διαφορά που κράτησε μέχρι το 24-19, πριν ο ΠΑΟΚ την ψαλιδίσει στο τέλος με το σερβις του Ντάντε.

Από το τρίτο σετ και μετά, ο ΠΑΟΚ ήταν πιο αποτελεσματικός. Ο άσσος του Ανδρεάδη του έδωσε το προβάδισμα (6-8) κι ακολούθησε ένα σερί με κόντρα επιθέσεις και μπλοκ για το 9-15. Κάπου εκεί η Νόβι Παζάρ παραδόθηκε και η διαφορά έφτασε τους δέκα πόντους.

Ίδια εικόνα είχαμε και στο 4ο σετ μέχρι το δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ (13-16). Τότε οι γηπεδούχοι μπήκαν στο… κόλπο και με άσσο ισοφάρισαν στο 16-16.  Αμέσως όμως ο ΠΑΟΚ ξύπνησε και… κλείδωσε τη νίκη με τον Σάφράνοβιτς να παίρνει τον πόντο στην κόντρα επίθεση (18-22).  Διαιτητές: Πάρσιν (Ουκρανία) – Λαζάροβα (Βουλγαρία)

1ο σετ: 8-3, 15-16, 21-19, 23-25
2ο σετ: 8-5, 16-15, 21-17, 25-22
3ο σετ: 6-8, 09-16, 14-21, 15-25
4ο σετ: 5-8, 13-16, 18-21, 21-25

Οι πόντοι της Νόβι Πάζαρ  προήλθαν από 5 άσσους, 48 επιθέσεις, 6 μπλοκ και 25 λάθη αντιπάλων. Οι πόντοι του ΠΑΟΚ προήλθαν από 9 άσσους, 42 επιθέσεις, 13 μπλοκ και 33 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 1-3 (23-25, 25-22, 15-25, 21-25)

ΝΟΒΙ ΠΑΖΑΡ (Στεφάνοβιτς): Ρίστιτς 12 (11/21, 1 άσσος, 61% υπ -45%  άριστες), Λόπαρ 5 (3/12 επ, 2 μπλοκ), Ντάτσα 6 (2/6 επ, 3 άσσοι, 1 μπλοκ), Σορμάζ 7 (5/8 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ), Ζάτριτς Χάμζα 11 (10/17 επ, 1 μπλοκ, 70% υπ – 40% υπ), Χάμζαγκιτς 13 (12/36 επ, 1 μπλοκ) / Ζούκοβιτς (λ, 58% υπ -45% άριστες), Ζάτριτς Χασάν, Όκοβιτς, Μπόζοβιτς, Ραντοσάβλιεβιτς 5 (5/11 επ, 78% υπ -56% άριστες), Σίμιτς
ΠΑΟΚ (Καλμαζίδης): Πέτκοβιτς 2 (1/3 επ, 1 άσσος), Σακόγλου 20 (14/27 επ, 2 άσσοι, 4 μπλοκ), Ανδρεάδης 9 (3/7 επ, 1 άσσος, 5 μπλοκ), Σμαραγδής 7 (3/4 επ, 4 μπλοκ), Σαφράνοβιτς 12 (8/20 επ, 4 άσσοι, 59% υπ – 53% άριστες), Ντάντε 14 (13/30 επ, 1 άσσος, 71% υπ - 14% άριστες) / Γκαράς (λ, 46% υπ - 11% άριστες), Παντακίδης, Σωτηρίου, Γκόμεζ, Τακουρίδης