05-01-2017 22:42

Με νίκη στο 2017 ο Ολυμπιακός με Φράγκο και Άθος Κόστα, 3-2 τη Σουργκούτ

Με τον Ανδρέα Φράγκο χρυσή αλλαγή και τον Άθος Κόστα σε μεγάλη μέρα, ο Ολυμπιακός έκανε την ανατροπή από το 2-1 και νίκησε με 3-2 τη Σουργκούτ, στο πρώτο παιχνίδι των δύο ομάδων για τη φάση των «32» του CEV Cup. Παραμένουν αήττητοι σε όλες τις διοργανώσεις οι «ερυθρόλευκοι» ξεκινώντας ιδανικά και το 2017.

Ο επαναληπτικός στη Σιβηρία έχει οριστεί για τις 18 Ιανουρίου και ο Ολυμπιακός για να προκριθεί χρειάζεται νίκη με οποιοδήποτε σκορ (3-0, 3-1, 3-2) ή και σε περίπτωση ήττας με 3-2 εφόσον κατακτήσει στη συνέχεια το χρυσό σετ. Αντίθετα θα αποκλειστεί αν ηττηθεί 3-0 ή 3-1 και αν το σκορ είναι 3-2 κατά του και χάσει και το χρυσό σετ.

Πρώτος σκόρερ για τους ερυθρόλευκους ο Λίμπερμαν Αγκάμεζ με 27 πόντους χωρίς να βρεθεί στην καλύτερη του ημέρα, ενώ συγκλονιστικός ήταν και ο Άθος Κόστα που είχε 16 πόντους. Χρυσή αλλαγή για τον Σλόμπονταν Μπόσκαν ο Ανδρέας Φράγκος που πέρασε στο τέλος του τρίτου σετ αντί του Κόνσταντιν Τσούπκοβιτς, τελειώνοντας δύσκολες φάσεις, ενώ αυτός ήταν που έδωσε τη νίκη στην ομάδα του με άσσο για το 15-13. Καθοριστικός και ο Δημήτρης Σουλτανόπουλος που πέρασε αντί του Τζάστιν Νταφ, ενώ ιδιαίτερη μνεία πρέπει να γίνει στους Στεφάνου, Κοκκινάκη που έκαναν εκπληκτική δουλειά στην άμυνα.

Για τη Σουργκούτ, ο Αλεξέι Ρόντιτσεφ είχε 23 πόντους, ωστόσο κορυφαίος ήταν ο Κίριλ Ουρσόφ με 17 πόντους καθώς ήταν αυτός που τελείωσε σχεδόν όλες τις δύσκολες μπάλες για την ομάδα του, βάζοντας την στη θέση του οδηγού στο τρίτο σετ.

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε δυνατά την αναμέτρηση και επέβαλε οδηγούσε στο σκορ, με πηγαίνοντας με 8-5 στο πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ μετά από μπλοκ του Τσούπκοβιτς. Ο Λίμπερμαν Αγκάμεζ οδηγούσε επιθετικά τον και διεύρυνε τη διαφορά στο +5 (14-9) στο σημείο που οι «ερυθρόλευκοι» λειτουργούσαν άψογα και είχαν επιβάλει το παιχνίδι τους. Με εντυπωσιακό πόντο του Αγκάμεζ από τα 5 μέτρα έγινε το 15-11 και με αυτή τη διαφορά πήγε μπροστά στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ (16-12). Οι Πειραιώτες διεύρυναν το προβάδισμα τους στο 20-14, αλλά οι Ρώσοι με ένα σερί 3-0 μείωσαν σε 20-17. Αυτό το σερί των φιλοξενούμενων σταμάτησε ο Τζάστιν Νταφ που σημείωσε το 21-17 για τον Ολυμπιακό, αλλά στη συνέχεια οι Ρώσοι πλησίασαν στον πόντο (22-21) και εκ των υστέρων ισοφάρισαν σε 22-22. Στο σημείο αυτό «μίλησε» εκ νέου ο Αγκάμεζ που με κερδισμένο μπλοκ άουτ έδωσε ξανά το προβάδισμα στον Ολυμπιακό (23-22) ενώ ακολούθησε καρφί του Τσούπκοβιτς για το 24-22. Ο Λίμπερμαν Αγκάμεζ με επίθεση που ήταν… αδύνατο να κοπεί διαμόρφωσε το 25-23

Μπορούσε το 2-0, αλλά τελικά 1-1

Στο δεύτερο σετ, οι «ερυθρόλευκοι» βρέθηκαν πίσω στο σκορ μέχρι να ισοφαρίσουν σε 15-15 με τον Αγκάμεζ και να προηγηθούν για πρώτη φορά μέχρι το δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ με 16-15. Με νέο πόντο του Αγκάμεζ ο Ολυμπιακός πήρε ξανά κεφάλι στο σκορ (17-16) σε ένα απόλυτα ισορροπημένο σετ με τις δυο ομάδες να πηγαίνουν πόντο-πόντο. Ο Τσούπκοβιτς έδωσε τον «αέρα» του +2 για πρώτη φορά στο 2ο σετ, στον Θρύλο διαμορφώνοντας το 21-19, ωστόσο στη συνέχεια ισοφάρισαν οι Ρώσοι σε 21-21. Όμως ο Λίμπερμαν Αγκάμεζ ήταν πάλι εκεί για να δώσει ξανά το προβάδισμα στον Ολυμπιακό (22-21), για να ακολουθήσει το σερβίς του Τσούπκοβιτς που κατέληξε άουτ (22-22). Με δυνατή επίθεση ο Μενέλαος Κοκκινάκης διαμόρφωσε το καθοριστικό 23-22 αλλά ο Σαφόνοβ ισοφάρισε σε 23-23. Δια χειρός Αγκάμεζ οι «ερυθρόλευκοι» έφτασαν στο 24-23 με την Σουργκούτ να απαντάει (24-24), αλλά ο Κοκκινάκης «έγραψε» με νέο δυνατό καρφί το 25-24. Η Σουργκούτ βρήκε λύσεις στο σημείο αυτό και με δυο διαδοχικούς πόντους έφτασε στο 25-26 και με κερδισμένο μπλοκ άουτ έκανε το 25-27 και ισοφάρισε σε 1-1 τα σετ. Στο 3ο σετ οι «ερυθρόλευκοι» βρέθηκαν πίσω στο σκορ στη μεγαλύτερη διάρκεια του. Η Σουργκούτ πήγε μπροστά στα δυο τεχνικά τάιμ άουτ (6-8, 14-16) και διατήρησε το προβάδισμα (20-21) για να πάρει το σετ με 22-25 και να προηγηθεί με 1-2.

Αντέδρασε και ισοφάρισε

Ο Ολυμπιακός παρουσιάστηκε βελτιωμένος και εμφάνισε σημάδια αντίδρασης στο ξεκίνημα του 4ου σετ με τον Άθος Κόστα να δίνει πολύτιμες λύσεις. Αποδίδοντας πολύ καλύτερα συγκριτικά με το 3ο σετ, οι Πειραιώτες προηγήθηκαν με 12-5, διατηρούσαν τον έλεγχο και το προβάδισμα (16-12, 20-14) και έφτασαν με σχετική ευκολία στο 25-19 ισοφαρίζοντας σε 2-2 τα σετ.

Ανατροπή στο τάι μπρέικ!

Στο τάι μπρέικ οι δυο ομάδες συμβάδιζαν μέχρι το 6-6 όπου ξέφυγαν οι Ρώσοι με +3 (6-9). Ακολούθησαν δυο πόντοι από τον Κοκκινάκη και τον Νταφ για το 8-9. Οι Πειραιώτες χρεώθηκαν με λάθος θέσεις και η Σουργκούτ έφτασε στο 8-10. Ο Θρύλος με ένα εντυπωσιακό σερί 4-0 με πρωταγωνιστές τους Αγκάμεζ και Φράγκο έφτασε στο 12-10! Η φιλοξενούμενη ομάδα ισοφάρισε (12-12) και παρέτεινε την συγκλονιστική εξέλιξη με τις ομάδες να συμβαδίζουν μέχρι το 13-13. Ο Κολομβιανός Λίμπερμαν Αγκάμεζ έγραψε με δυνατό καρφί το 14-13 και ο Ανδρέας Φράγκος με εξαιρετικό άsσο διαμόρφωσε το 15-13.

Διαιτητές: Τζοκελάινεν (Φινλανδία), Προζόροφ (Μολδαβία)

1ο σετ: 8-5, 16-12, 21-17, 25-23
2ο σετ: 6-8, 16-15, 21-19, 25-27
3ο σετ: 6-8, 14-16, 20-21, 22-25
4ο σετ: 8-4, 16-12, 21-15, 25-19
5ο σετ: 4-5, 8-10, 12-10, 15-13

*Οι πόντοι του Ολυμπιακού προήλθαν από 3 άσσους, 70 επιθέσεις, 12 μπλοκ και 25 λάθη αντιπάλων και της Σουργκούτ προήλθαν από 5 άσσους, 64 επιθέσεις, 11 μπλοκ και 27 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-2 (25-23, 25-27, 22-25, 25-19, 15-13) σε 131'

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπόσκαν): Νταφ 4 (4/10 επ), Φιλίποφ 2 (2 μπλοκ), Κοκκινάκης 10 (9/18 επ, 1 άσσος, 76% υπ - 65% άριστες), Άθος Κόστα 16 (12/18 επ, 4 μπλοκ), Αγκάμεζ 27 (22/44 επ, 1 άσσος, 4 μπλοκ), Τσούπκοβιτς 15 (13/24 επ, 2 μπλοκ, 33% υπ - 17% άριστες) / Στεφάνου (λ, 68% υπ - 58% άριστες), Σουλτανόπουλος, Στιβαχτής, Φράγκος 11 (10/15 επ, 1 άσσος, 71% υπ - 43% άριστες)

ΣΟΥΡΓΚΟΥΤ (Καμπιμπούλιν): Μπρντγιόβιτς 1 (1/1 επ), Κρισμάνοβιτς 14 (12/16 επ, 2 μπλοκ), Τσεφράνοφ 13 (12/28 επ, 1 άσσος), Ουρσόφ 17 (15/31 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ, 53% υπ - 27% άριστες), Σαφόνοφ 11 (4/8 επ, 2 άσσοι, 5 μπλοκ), Ρόντιτσεφ 23 (19/23 επ, 1 άσσος, 3 μπλοκ, 58% υπ - 32% άριστες) / Αντρέεφ (λ, 64% υπ - 45% άριστες), Νοσένκο 1 (1/1 επ), Σεμίσεφ