20-01-2016 19:29

Έχασε αλλά ελπίζει ο Ολυμπιακός

Ο Ολυμπιακός ηττήθηκε με 3-2 από την Ούγκρα Σουργκούτ στον αγώνα που έγινε στην Σιβηρία για τον γύρο των «8» της κύριας φάσης του CEVCup.

Παρά την ήττα, οι ερυθρόλευκοι διατηρούν τις πιθανότητες πρόκρισης στην επόμενη φάση. Στην ρεβάνς χρειάζονται νίκη με 3-0 ή 3-1 για απευθείας πρόκριση και νίκη με 3-2 για να διεκδικήσουν τις πιθανότητες του στο χρυσό σετ.

Ο Ολυμπιακός έπιασε υψηλά στάνταρ απόδοσης και πάλεψε σε όλα τα σετ ενώ είχε και αρκετές ευκαιρίες να φύγει μια σπουδαία νίκη που θα έκανε ακόμα πιο εύκολο το έργο του στον επαναληπτικό της ερχόμενης Τετάρτης (27/01).

Οι Ρώσοι ξεκίνησαν καλύτερα το παιχνίδι και πήραν το πρώτο σετ, ενώ οι ερυθρόλευκοι απάντησαν αμέσως με τα δύο επόμενα. Το 4οσετ είχε αμφίρροπο χαρακτήρα, οι δυο ομάδες πήγαιναν πόντο-πόντο και τελικά οι Ρώσοι κατάφεραν να ισοφαρίσουν

(25-23) στέλνοντας το παιχνίδι στο τάι μπρεικ. Εκεί ο Ολυμπιακός οδηγούσε στο σκορ μέχρι το 8-6, οι Ρώσοι ισοφάρισαν 8-8 και βγήκαν νικητές στην συναρπαστική εξέλιξη που ακολούθησε.

Διαιτητές: Ρέιχαρντ - Βάνι

1ο σετ: 8-6, 16-13, 21-18, 25-23
2ο σετ: 8-7, 14-16, 18-21, 23-25
3ο σετ: 3-8, 5-16, 8-21, 15-25
4ο σετ: 8-7, 16-12, 21-18, 25-23
5ο σετ: 4-5, 9-10, 12-11, 15-13

Οι πόντοι της Σουργκούτ προήλθαν από 7 άσσους, 61 επιθέσεις, 8 μπλοκ και 31 λάθη αντιπάλων. Οι πόντοι του Ολυμπιακού προήλθαν από 4 άσσους, 61 επιθέσεις, 9 μπλοκ και 39 λάθη αντιπάλων

Τα σετ: 3-2 (25-23, 23-25, 15-25, 25-23, 15-13)

ΣΟΥΡΓΚΟΥΤ (Καμπιμπούλιν): Μπρντιόβιτς 4 (1/2 επ, 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Μπακούν 27 (20/37 επ, 3 άσσοι, 4 μπλοκ), Ιερετσένκο 12 (12/30 επ, 36% υπ - 18% άριστες), Απαλίκοφ 8 (6/12 επ, 2 άσσοι), Σαφόνοφ 1 (1/3 επ), Ρόντιτσεφ 17 (15/38 επ, 52% υπ - 39% άριστες) / Αντρέεφ (λ, 59% υπ - 32% άριστες), Τσεφράνοφ 3 (2/9 επ, 1 μπλοκ), Ασκέροφ 1 (1/2 επ), Αστασένκοφ 3 (3/4 επ)

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Πιάτσα): Σουλτανόπουλος 7 (6/7 επ, 1 μπλοκ), Φιλίποφ 5 (2/2 επ, 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Έγκλεσκαλνς 22 (21/4 επ, 1 μπλοκ), Τσουκ 15 (13/29 επ, 2 μπλοκ, 39% υπ - 17% άριστες), Όγκουρτσακ 15 (11/27 επ, 2 άσσοι, 2 μπλοκ, 64% υπ - 39% άριστες), Σπίνου 9 (7/13 επ, 2 μπλοκ) / Ταμπουρατζής (λ, 48% υπ - 28% άριστες), Σακόγλου, Στιβαχτής, Κοκκινάκης (33% υπ - 33% άριστες), Παπαδόπουλος 1 (1/3 επ)