19-11-2015 00:03

«Σφράγισε» την πρόκριση ο Εθνικός (φωτό)

Ο Εθνικός Αλεξανδρούπολης νίκησε με 3-1 σετ την σλοβενική Πανβίτα και πήρε πανηγυρική πρόκριση στην κυρίως φάση του Challenge Cup.
Στην κυρίως φάση των «32» της διοργάνωσης που έρχονται και οι ηττημένοι του CEV Cup θα αντιμετωπίσει την VK Πριέβιντζα από την Σλοβακία που αποκλείστηκε με δύο ήττες από την γαλλική Τερουέλ στο CEV Cup.

Ο πρώτος αγώνας θα γίνει στην Αλεξανδρούπολη 2 Δεκεμβρίου και η ρεβάνς εκτός έδρας στις 16 του μήνα. Υπενθυμίζεται πως ο Εθνικός είχε νικήσει στον πρώτο αγώνα με 3-2 σετ και απόψε με διαγώνιο τον Ίλιτς και κορυφαίο τον Τουράνιανιν πήρε τη νίκη με 3-1 και μαζί την πρόκριση.

Η νίκη πρόκριση του Εθνικού έχει μεγαλύτερη σημασία, αν λάβει κανείς υπόψη ότι επιτεύχθηκε χωρίς τον βασικό του διαγώνιο, τον Λούκα Σούλιαγιτς που μπήκε μόνο σε κάποιους πόντους σαν αλλαγή για μπλοκ, ενώ πήρε ανάσες και ο Κασαμπαλής, ο οποίος  ξεκίνησε στο βασικό σχήμα αλλά αντικαταστάθηκε στο τέλος του πρώτου σετ και ακολούθως σε όλο το υπόλοιπο παιχνίδι αγωνίστηκε ο Κώστας Βλαχόπουλος που είχε θετική παρουσία.

Οι Σλοβένοι αιφνιδίασαν τους παίκτες του Σάκη Μουστακίδη. Με «πολυβόλο» τον διαγώνιό τους Μπογκοζάλετς και πιεστικό σερβίς που δημιούργησε προβλήματα στην αντίπαλη υποδοχή, κατέκτησαν το πρώτο σετ φέρνοντας προβληματισμό στο «Μιχ. Παρασκευόπουλος».

Ωστόσο, η εικόνα ήταν διαφορετική στο δεύτερο σετ που κατέληξε εύκολα στα χέρια του Εθνικού. Ντέρμπι για γερά νεύρα εγινε στο τρίτο σετ που κρίθηκε στις λεπτομέρειες. Οι Εβρίτες απάντησαν στο προβάδισμα των Σλοβένων με άσο Ιλιτς (7-9, 9-9), και 12-12 με μπλοκ Κιόση, για να προσπεράσουν με 14-12 χάρη σε μπλοκ αουτ του Ανέστη Δαλακούρα, και επίθεση στο φιλέ της Πανβίτα. Ο Εθνικός απέκτησε προβάδισμα με 18-14 ωστόσο γρήγορα η διαφορά «μαζεύτηκε» και έφτασε στον πόντο μετά από άουτ επίθεση του Κώστα Δαλακούρα (19-18). Το 22-19 έγινε 23-23 με άσο του Ντέτελα , οι δυο ομάδες πήγαιναν πόντο πόντο, για να φτάσουμε στο 27-25 με επίθεση Κ. Δαλακούρα (26-25) και 1ο χρόνο από Κιόση.

Η ομάδα της Αλεξανδρούπολης με «φτερά» από τον κόσμο και την ψυχολογία στα ύψη, μπήκε πολύ δυνατά και έφτασε να προηγείται με 7-0, 9-2, 13-6. Η Πανβίτα ρίσκαρε στο σερβίς, οι Εθνικός δεν απέφυγε τα λάθη και οι φιλοξενούμενοι όχι μόνο ροκάνισαν τη διαφορά αλλά μείωσαν στον πόντο 16-15 με άσο του Ντέτελα.  Το άγχος έφυγε από τους παίκτες του Μουστακίδη μετά το 19-18 όταν η αντεπίθεση τους δεν είχε Σλοβένικη απάντηση. Οι αδελφοί Δαλακούρα στο σημείο εκείνο, έκαναν τη διαφορά, ενώ αξιοσημκείωτες ήτα οι επιδόσεις των κεντρικών Τουράνιανιν 12/14 επ., Κιόσης 6 μπλοκ..