05-11-2015 23:44

Αγκάλιασε την πρόκριση με... κλειδί Σακόγλου

Με τον Χάρη Σακόγλου να έρχεται από τον πάγκο και να λύνει το επιθετικό του πρόβλημα, ο Ολυμπιακός έκανε την ανατροπή και επικράτησε με 3-1 της Πάρνου στο πρώτο αγώνα του για την φάση των 32 του CEV Cup.

Η ρεβάνς θα γίνει στο «Μελίνα Μερκούρη» του Ρέντη στις 18 Νοεμβρίου και ώρα 20.30. Εκεί του κάνει ακόμα και η ήττα με 3-2 για να πάρει την πρόκριση. Με ήττα 3-0 ή 3-1, η πρόκριση θα κριθεί στο χρυσό σετ. Φυσικά περνάει και με οποιαδήποτε νίκη.

Ο Ολυμπιακός μπήκε με προβλήματα στην επιθετική του λειτουργία καθώς ο Εγκλεσκαλνς δεν… τράβηξε.  Μάλιστα το 12-11 έγινε 16-11 με το σερβις του Μαρτι Κελ ο οποίος εξελίχθηκε σε… μεγάλο μπελά για τους ερυθρόλευκους. Μετά το 19-13 ο Ολυμπιακός αντέδρασε και με το σερβις του Τσουκ μείωσε σε 20-16, αλλά η αντεπίθεση σταμάτησε εκεί.

Στο δεύτερο σετ ο Ολυμπιακός βελτίωσε το μπλοκ του και πήρε κεφάλι στο σκορ με 6-9, όμως ήρθε και πάλι ο Κελ με το σερβις του να κάνει το 13-11, που έγινε 15-12. Κάπου εκεί έβαλε την πρώτη… υπογραφή του ο Χάρης Σακόγλου καθώς με δικά του σερβις η ελληνική ομάδα μπήκε μπροστά με 15-18. Αυτή η διαφορά δεν χάθηκε και μάλιστα ο Τσουκ κλείδωσε την ισοφάριση κάνοντας το 20-24.

Και ενώ όλα έδειχναν ότι ο Ολυμπιακος θα φτάσει εύκολα στο 2-1 με το 12-18 του τρίτου σετ να φαντάζει ως ένα σκορ ασφαλείας, ήρθε και πάλη ο Μάρτι Κελ να… φέρει τα πάνω κάτω. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 20-19 πριν έρθει ένα μπλοκ από τον Σφενδυλάκη για να κάνει το 20-20. Η Πάρνου ήταν η πρώτη που έφτασε σε σετ μπολ. Όμως έχασε 4 ευκαιρίες πριν από την άουτ επίθεση του Πουλκ να δώσει το πλεονέκτημα στον Ολυμπιακό (27-28). Τελικά μετά από 3 απόπειρες οι ερυθρόλευκοι πήραν το σετ με τους Τσουκ και Σπίνου  να βάζουν το… κερασάκι.

Οι Εσθονοί πάλεψαν και το 4ο σετ, αλλά μετά το 15-16 του δεύτερου τεχνικού τάιμ άουτ, ήρθαν τα σερβίς του Στιβαχτή και του Ογκουρτσακ με τους 3 άσσους για να μετατρέψουν το σετ σε περίπατο.