05-11-2015 01:37

Λύγισε ο Φοίνικας και... σκούρυνε η πρόκριση

O Φοίνικας Σύρου παρότι προηγήθηκε με 1-0 σετ στην έδρα της Αντβέρπ γνώρισε την ήττα με 3-1 σετ στον πρώτο αγώνα για τη φάση των «32» του CEV Cup. Η βελγική ομάδα με καλό σερβίς και άριστη άμυνα πήρε τον έλεγχο του αγώνα και πήρε τη νίκη.

Ο Φοίνικας θα υποδεχτεί την Αντβέρπ στη 18 Νοεμβρίου (19.00) και θα χρειαστεί νίκη με 3-0 ή 3-1 σετ ώστε να διεκδικήσει την πρόκριση στο «χρυσό» σετ διαφορετικά θα έχει και δεύτερη ευκαιρία στο Τσάλεντζ Καπ.

Στο πρώτο σετ ο Ντόκιτς ήταν ασταμάτητος και οι Βέλγοι έκαναν πολλά λάθη. Παρ όλα αυτά ισοφάρισαν στο 14-14. Έτσι το σετ πήγε στην... παράταση για να αναλάβει ο Ντόκιτς δράση και να to τελειώσει.

Κάπου εκεί η Αντβέρπ αντέδρασε, ο Γιόλαν Κοξ σκόραρε, ο Ματέους Πρζιμπιλα είχε καλό σερβις και ο Γκεόγκ Κλάιν έκανε μπλοκ σε κάθε ευκαιρία. Το 25-15 άνοιξε το δρόμο για τους γηπεδούχους που μπροστά σε 1000 οπαδούς, συνέχισε και πήρε τη νίκη.

Τα σετ: 3-1 (26-28, 25-15, 25-18, 25-15) σε 94΄