23-09-2019 23:53

Ευρωπαϊκό ανδρών: Βγήκαν στους δρόμους οι Σλοβένοι, σκόρπισαν τη Ρωσία με 3-1

Η μεγάλη έκπληξη του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος βόλεϊ ανδρών έγινε απόψε στη Λιουμπλιάνα με την γηπεδούχο Σλοβενία που νίκησε τη Ρωσία 3-1 σετ στον δεύτερο προημιτελικό της ημέρας.

Με φοβερό σερβίς που έβγαλε νοκ άουτ την υποδοχή των Ρώσων και με ταχύτατη ανάπτυξη η Σλοβενία έκανε τη νίκη της ιστορίας της απέναντι στους πρωταθλητές Ευρώπης του 2017. Αυτή ήταν η δεύτερη αναμέτρηση των δύο ομάδων μετά τον Α΄ γύρο στο ίδιο γήπεδο όπου οι Ρώσοι είχαν νικήσει με 3-0 σετ.

Η φοβερή Ρωσία που έκανε επίδειξη δύναμης με την Εθνική Ελλάδας αποδείχτηκε πως είχε πήλινα πόδια στην υποδοχή και το πλήρωσε ακριβά.

Με άριστη τακτική και παρουσία 11.500 θεατών στο Ντβοράνα Κόζιτσε Σέντερ της Λιουμπλιάνα η ομάδα του Αλμπέρτο Τζιουλιάνι έδωσε πραγματικό ρεσιτάλ και σημείωσε τη σπουδαιότερη εντός έδρας επιτυχία της.

Μεγάλος πρωταγωνιστής στο σερβίς ο άλλοτε άσσος του Ηρακλή Μίτγια Γκασπαρίνι που σημείωσε 5 από τους 11 άσσους σε βάρος της Ρωσίας. Οι Σλοβένοι έχασαν 15 σερβίς ενώ οι Ρώσοι όταν επιχείρησαν να ρισκάρουν στο σερβίς στο 4ο σετ ήταν απογοητευτικοί χάνοντας 24 συνολικά. Στο 4ο σετ η Σλοβενία ξέφυγε 15-10 και με νύχια και με δόντια κράτησε μέχρι το τέλος το προβάδισμα. Aλλα και ο Τίνε Ούρναουτ που αγωνίστηκε στον Ολυμπιακό κατάφερε να κρατήσει την υποδοχή της ομάδας του, πήρε δύσκολες επιθέσεις και κράτησε το βάρος της υποδοχής.

Στα δύο πρώτα σετ η Σλοβενία κυριάρχησε και πάλι με το σερβίς της, ενώ ο Ντεγιάν Βίνσιτς έδωσε πραγματικό ρεσιτάλ στη πάσα. Μέχρι τα μισά του 1ου σετ υπήρχαν εναλλαγέσ στο σκορ και στο φινάλε του 1ου σετ η Σλοβενία ξέφυγε με 24-21. Σε όλο το 2ο σετ η Σλοβενία είχαν προβάδισμα 2-3 πόντων, ενώ στο 3ο σετ οι Ρώσοι με ρίσκο στο σερβίς ήταν πάντα μπροσά με 3-5 πόντους.

Η Ρωσία αν και πρωταθλήτρια Ευρώπης του 2017 δεν θα μπορέσει να υπερασπιστεί τον τίτλο της.

Τα σετ: 3-1 (25-23, 25-22, 21-25, 25-21) σε 130΄.

ΣΛΟΒΕΝΙΑ (Αλμπέρτο Τζιουλιάνι): Αλεν Πάγιενικ 9π., Γιαν Κοζαμέρνικ 8, Γκασπαρίνι 12 (5 άσσοι), Βίνσιτς 3, Ούρναουτ 13, Τσέμπουλι 12 / Κλόμπουκαρ (λ), Κόβατσιτς (λ. - 50%υπ.), Σκετ, Στερν, Στάλεκαρ, Ροπρέτ.

ΡΩΣΙΑ (Τόμας Σαμουέλβο): Βόλβιτς 3π., Βολκόφ 13, Μουσέρσκι 5, Πολετάεφ 20, Κλιούκα 19 (4 άσσους), Κομπζάρ / Γκολούμπεφ (λ. - 38%υπ.), Γιακοβλεφ 3, Μπούτκο 3, Μιχαήλοφ.

Οι Σλοβένοι την Πέμπτη 26 Σεπτεμβρίου στις 21.30 και πάλι στην έδρα τους θα αντιμετωπίσουν την πρωταθλήτρια Κόσμου Πολωνία που νωρίτερα νίκησε την Γερμανία 3-0 σετ.