04-02-2018 21:37

Απόδραση Μαρκόπουλου απο την Κόρινθο με σπουδαία Νικολογιάννη

Με κορυφαίες τις ακραίες του, Νικολογιάννη και Χούντα, το Μαρκόπουλο νίκησε με 3-0 σετ εκτός έδρας στην Κόρινθο, πήρε ρεβάνς για την ήττα του πρώτου γύρου και πανηγύρισε την πρώτη εκτός έδρας επιτυχία της, στην αυλαία της 15ης αγωνιστικής της Volleyleague Γυναικών.

Η ομάδα των Μεσογείων, παρά τον μεγάλο αριθμό λαθών (37 στο σύνολο), είχε πειθαρχία στο παιχνίδι της, παρά το νεαρό της ηλικίας των αθλητιών του συλλόγου. Η Ασημίνα Νικολογιάννη πραγματοποίησε το καλύτερο φετινό της παιχνίδι με 23 πόντους και 50% στην επίθεση, πετυχαίνοντας και 4 άσσους. Η Ηρώ Χούντα την ακολούθησε στο σκοράρισμα με 13 πόντους.

Η Κόρινθος αν και προηγήθηκε στα δύο πρώτα σετ, δεν κατάφερε να τα κατακτήσει και έχασε την ευκαιρία να πανηγυρίσει την πρώτη νίκη στην έδρα της.

Η ομάδα του Γιώργου Μπούκουρα βρέθηκε σε κακή μέρα επιθετικά (μόλις 21% με 15/71 επ.) και καμία αθλήτρια δεν είχε διψήφιο αριθμό πόντων.Τα σετ: 0-3 (23-25, 22-25, 17-25)*Οι πόντοι της Κορίνθου προήλθαν από 4 άσσους, 15 επιθέσεις, 6 μπλοκ και 37 λάθη αντιπάλων και του Μαρκόπουλου προήλθαν από 9 άσσους, 39 επιθέσεις, 6 μπλοκ και 21 λάθη αντιπάλων

.ΚΟΡΙΝΘΟΣ (Σωτηρόπουλος): Αλατζάκη 3 (2/13 επ., 1 άσσος, 20% υπ.), Γέιζελ 6 (3/21 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Μπάτακ 3 (2/4 επ., 1 άσσος), Μπούκουρα Μ. 5 (4/17 επ., 1 μπλοκ, 38% υπ.), Παναγοπούλου 4 (2/10 επ., 2 μπλοκ), Τομαρά 3 (1/3 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ) / Μαργαρίτη (λ, 295 υπ.), Χατζησοφρωνίου, Βακάλογλου, Δημητροπούλου, Ελευθερίου,

ΜΑΡΚΟΠΟΥΛΟ (Σωτηρόπουλος): Διάλλα 7 (3/7 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ), Νικολογιάννη 22 (17/34 επ., 4 άσσοι, 1 μπλοκ, 50% υπ.), Παπαστεργίου 3 (1/3 επ., 2 άσσοι), Τσιάκουλα 3 (2/10 επ., 1 μπλοκ), Τσιτσιγιάννη 6 (6/22 επ.), Χούντα 13 (10/31 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ, 44% υπ.) / Τουλγαρίδου (λ, 53% υπ.), Γεωργαντζή, Μαρινάκη, Σούλη.

Είπαν για το ματς...

Γιώργος Μπούκουρας (Κόρινθος): «Κάναμε πολλά λάθη. Είμαστε άπειροι και φάνηκε στα δύο πρώτα σετ που ήμασταν μπροστά και τα χάσαμε. Στη συνέχεια υπήρξε απογοήτευση. Χάσαμε ευκαιρία να πάρουμε νίκη στην έδρα μας».Κώστας

Σωτηρόπουλος (Μαρκόπουλο): «Είχαμε μία απίστευτη πειθαρχία στο 70% του σερβίς. έγινε αυτό που είχαμε σχεδιάσει στις προπονήσεις. Τα παιδιά έπαιξαν πολύ καλά παρά τον μεγάλο αριθμό λαθών που κάναμε».