Πολύ σημαντική νίκη πήρε η Πολωνία απέναντι στην Γερμανία της «ερυθρόλευκης» Γιάνα Πολ. Η ομάδα του Γιάτσεκ Ναβρότσκι επικράτησε με 3-2 παρότι βρέθηκε να χάνει με 2-1. Η Πολ μπήκε αλλαγή σε όλα τα σετ, πρόλαβει να πάρει 10 υποδοχές με αποτελεσματικότητα 60%, αλλά είχε και 0/3 επιθέσεις.
Ξεχώρισε η 21χρονη διαγώνια της Πολίς, Μαλβίνα Σμάρζεκ που πήρε 36 πόντους για την Πολωνία με 43% στην επίθεση.
Το Αζερμπαιτζαν(Ραχίμοβα 23, Μαμάντοβα 11) είχε εύκολο έργο απέναντι στην Ουγγαρία(Σάκμαρι 15, Μποκόρνε 11), την οποία κέρδισε 3-0(25-23, 25-14, 25-16). Όπως και η Ιταλία (Εγκονού 16, Τσιριτσέλα 14)που κέρδισε 3-0(25-14, 25-12, 25-12) τη γηπεδούχο Γεωργία(Καλαντάζε 5, Σοσνόφσκαγια 2). Η Σερβία(Μπόσκοβιτς 22, Βελίσκοβιτς 13) κέρδισε 3-0(25-22, 25-16, 25-23) την Τσεχία(Χαβλίκοβα 14, Κοσάνιοβα 6)
Α' όμιλος (Μπακού - Αζερμπαϊτζάν)
Παρασκευή 22 Σεπτεμβρίου
Ουγγαρία - Αζερμπαϊτζάν 0-3 (23-25, 14-25, 16-25)
Πολωνία - Γερμανία 3-2 (23-25, 25-15, 18-25, 25-23, 15-5)
Σάββατο 23 Σεπτεμβρίου
17.00: Πολωνία - Ουγγαρία
Κυριακή 24 Σεπτεμβρίου
17.00: Αζερμπαϊτζάν - Πολωνία
19.30: Γερμανία - Ουγγαρία
Δευτέρα 25 Σεπτεμβρίου
17.00: Γερμανία - Αζερμπαϊτζάν
Α' ΟΜΙΛΟΣ | ||||||
Θ. | Χώρα | Αγ. | Β | Ν | Η | Σετ |
1. | Αζερμπαϊτζάν | 1 | 3 | 1 | 0 | (3-0) |
2. | Πολωνία | 1 | 2 | 1 | 0 | (3-2) |
3. | Γερμανία | 1 | 1 | 0 | 1 | (2-3) |
4. | Ουγγαρία | 1 | 0 | 0 | 1 | (0-3) |
B' όμιλος (Τιφλίδα- Γεωργία)
Παρασκευή 22 Σεπτεμβρίου
Ιταλία - Γεωργία 3-0 (25-14, 25-12, 25-12)
Λευκορωσία - Κροατία 3-2 (10-25, 15-25, 25-21, 25-20, 15-9)
Σάββατο 23 Σεπτεμβρίου
16.00: Γεωργία - Κροατία
19.00: Ιταλία - Λευκορωσία
Κυριακή 24 Σεπτεμβρίου
16.00: Γεωργία - Λευκορωσία
19.00: Κροατία - Ιταλία
Β' ΟΜΙΛΟΣ | ||||||
Θ. | Χώρα | Αγ. | Β | Ν | Η | Σετ |
1. | Ιταλία | 1 | 3 | 1 | 0 | (3-0) |
2. | Λευκορωσία | 1 | 2 | 1 | 0 | (3-2) |
3. | Κροατία | 1 | 1 | 0 | 1 | (2-3) |
4. | Γεωργία | 1 | 0 | 0 | 1 | (0-3) |
Γ' όμιλος (Μπακού - Αζερμπαϊτζάν)
Παρασκευή 22 Σεπτεμβρίου
Ουκρανία - Ρωσία 2-3 (18-25, 25-20, 23-25, 25-23, 13-15)
Σάββατο 23 Σεπτεμβρίου
14.30: Βουλγαρία - Ουκρανία
19.30: Τουρκία - Ρωσία
Κυριακή 24 Σεπτεμβρίου
14.30: Βουλγαρία - Τουρκία
Δευτέρα 25 Σεπτεμβρίου
14.30: Ρωσία - Βουλγαρία
19.30:Τουρκία - Ουκρανία
Γ' ΟΜΙΛΟΣ | ||||||
Θ. | Χώρα | Αγ. | Β | Ν | Η | Σετ |
1. | Ρωσία | 1 | 2 | 1 | 0 | (3-2) |
2. | Ουκρανία | 1 | 1 | 0 | 1 | (2-3) |
3. | Βουλγαρία | 0 | 0 | 0 | 0 | (0-0) |
4. | Τουρκία | 0 | 0 | 0 | 0 | (0-0) |
Δ' όμιλος (Γκάντζα - Αζερμπαϊτζάν)
Παρασκευή 22 Σεπτεμβρίου
Σερβία - Τσεχία 3-0 (25-22, 25-16, 25-23)
Ολλανδία - Βέλγιο 3-1 (23-25, 25-12, 25-21, 25-14)
Σάββατο 23 Σεπτεμβρίου
16.00: Τσεχία - Βέλγιο
19.00: Σερβία - Ολλανδία
Κυριακή 24 Σεπτεμβρίου
16.00: Βέλγιο - Σερβία
19.00: Τσεχία - Ολλανδία
Δ' ΟΜΙΛΟΣ | ||||||
Θ. | Χώρα | Αγ. | Β | Ν | Η | Σετ |
1. | Σερβία | 1 | 3 | 1 | 0 | (3-0) |
2. | Ολλανδία | 1 | 3 | 1 | 0 | (3-1) |
3. | Βέλγιο | 1 | 0 | 0 | 1 | (1-3) |
4. | Τσεχία | 1 | 0 | 0 | 1 | (0-3) |
EΥΡΩΠΑΪΚΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΓΥΝΑΙΚΩΝ |
|||||
Έτος (Έδρα) | Χρυσό | Ασημένιο | Χάλκινο | 4η | Ελλάδα |
2015 (Ρότερνταμ & Αντβέρπ): | Ρωσία | Ολλανδία | Σερβία | Τουρκία | - |
2013 (Βερολίνο & Ζυρίχη): | Ρωσία | Γερμανία | Βέλγιο | Σερβία | - |
2011 (Μόντσα & Βελιγράδι): | Σερβία | Γερμανία | Τουρκία | Ιταλία | - |
2009 (Λοτζ): | Ιταλία | Ολλανδία | Πολωνία | Γερμανία | - |
2007 (Σαρλερουά & Λουξεμβ): | Ιταλία | Σερβία | Ρωσία | Πολωνία | - |
2005 (Ζάγκρεμπ & Πούλα): | Πολωνία | Ιταλία | Ρωσία | Αζερμπαϊτζάν | - |
2003 (Άγκυρα): | Πολωνία | Τουρκία | Γερμανία | Ολλανδία | - |
2001 (Βάρνα): | Ρωσία | Ιταλία | Βουλγαρία | Ουκρανία | 12η |
1999 (Ρώμη): | Ρωσία | Κροατία | Ιταλία | Γερμανία | - |
1997 (Μπρνο): | Ρωσία | Κροατία | Τσεχία | Βουλγαρία | - |
1995 (Άρνεμ): | Ολλανδία | Κροατία | Ρωσία | Γερμανία | - |
1993 (Μπρνο & Ζιλίν): | Ρωσία | Τσεχία | Ουκρανία | Ιταλία | 11η |
1991 (Ρώμη): | ΕΣΣΔ | Ολλανδία | Γερμανία | Ιταλία | 8η |
1989 (Στουτγκάρδη): | ΕΣΣΔ | Αν.Γερμανία | Ιταλία | Ρουμανία | - |
1987 (Γάνδη): | Αν.Γερμανία | ΕΣΣΔ | Τσεχοσλοβακία | Βουλγαρία | - |
1985 (Αρνεμ): | ΕΣΣΔ | Αν.Γερμανία | Ολλανδία | Τσεχοσλοβακία | 12η |
1983 (Ρόστοκ): | Αν.Γερμανία | ΕΣΣΔ | Ουγγαρία | Βουλγαρία | - |
1981 (Σόφια): | Βουλγαρία | ΕΣΣΔ | Ουγγαρία | Αν.Γερμανία | - |
1979 (Λιόν & Παρίσι): | ΕΣΣΔ | Αν.Γερμανία | Βουλγαρία | Ουγγαρία | - |
1977 (Τάμπερε): | ΕΣΣΔ | Αν.Γερμανία | Ουγγαρία | Πολωνία | - |
1975 (Βελιγράδι): | ΕΣΣΔ | Ουγγαρία | Αν.Γερμανία | Βουλγαρία | - |
1971 (Ρέτζιο Εμίλια): | ΕΣΣΔ | Τσεχοσλοβακία | Πολωνία | Βουλγαρία | - |
1967 (Σμύρνη) | ΕΣΣΔ | Πολωνία | Τσεχοσλοβακία | Αν.Γερμανία | - |
1963 (Κονστάντζα): | ΕΣΣΔ | Πολωνία | Ρουμανία | Αν.Γερμανία | - |
1958 (Πράγα): | ΕΣΣΔ | Τσεχοσλοβακία | Πολωνία | Ρουμανία | - |
1955 (Βουκουρέστι): | Τσεχοσλοβακία | ΕΣΣΔ | Πολωνία | Ρουμανία | - |
1951 (Παρίσι): | ΕΣΣΔ | Πολωνία | Γιουγκοσλαβία | Γαλλία | - |
1950 (Σόφια): | ΕΣΣΔ | Πολωνία | Τσεχοσλοβακία | Βουλγαρία | - |
1949 (Πράγα): | ΕΣΣΔ | Τσεχοσλοβακία | Πολωνία | Ρουμανία | - |
ΤΑ ΜΕΤΑΛΛΙΑ ΣΤΟ ΕΥΡΩΠΑΪΚΟ ΓΥΝΑΙΚΩΝ | |||||
ΘΕΣΗ | ΧΩΡΑ | ΧΡΥΣΟ | ΑΣΗΜΕΝΙΟ | ΧΑΛΚΙΝΟ | ΣΥΝΟΛΟ |
1. | ΕΣΣΔ | 13 | 4 | - | 17 |
2. | Ρωσία | 6 | 3 | 9 | |
3. | Πολωνία | 2 | 4 | 5 | 11 |
4. | Αν.Γερμανία | 2 | 4 | 1 | 7 |
5. | Ιταλία | 2 | 2 | 2 | 6 |
6. | Ολλανδία | 1 | 4 | 1 | 6 |
7. | Τσεχοσλοβκία | 1 | 3 | 3 | 7 |
8. | Σερβία | 1 | 1 | 1 | 3 |
9. | Βουλγαρία | 1 | 2 | 3 | |
10. | Κροατία | 3 | 3 | ||
11. | Γερμανία | 2 | 2 | 4 | |
12. | Ουγγαρία | 1 | 3 | 4 | |
13. | Τουρκία | 1 | 1 | 2 | |
14. | Τσεχία | 1 | 1 | 2 | |
15. | Βέλγιο | 1 | 1 | ||
16. | Ουκρανία | 1 | 1 | ||
17. | Ρουμανία | 1 | 1 | ||
18. | Γιουγκοσλαβία | 1 | 1 |