Στο πρώτο σετ μετά από το εκπληκτικό ξεκίνημα του Βολκόφ η Ρωσία προηγήθηκε με 4-9. Η Γερμανία βελτιώθηκε και κατάφερε μετά από προσωπικές φάσεις του Γκροζέρ να ισοφαρίσει σε 14-14. Η διαφορά πήγε πάλι στο +4 για τη Ρωσία (16-20) με μονό μπλοκ του Μιχαΐλοφ, η Γερμανία μείωσε σε 18-20 αλλά εκεί πάλι ανέλαβε ο διαγώνιος της Ζενίτ. Δύο συνεχόμενες επιθέσεις του Μιχαΐλοφ έκαναν το 19-25 και το 0-1 της Ρωσίας.
Η Γερμανία ξεκίνησε καλύτερα στο δεύτερο σετ και εκμεταλλευόμενη τα λάθη του Μιχαΐλοφ προηγήθηκε με 9-4. Η διαφορά έφτασε μέχρι και το +8 για την ομάδα του Αντρέα Τζιάνι (20-12) αλλά η Ρωσία δεν είχε πει την τελευταία της κουβέντα. Το 23-15 έγινε 23-20 αλλα εκεί μία κακή άμυνα του Κλιούκα έκανε το σκορ 24-20. Στην επόμενη φάση ο Πολωνός διαιτητής Μάροσζεκ δεν είδε πως η μπάλα είχε ακουμπήσει στο τάραφλεξ στην προσπάθεια για άμυνα του Κάμπα και ο Γκροζέρ κάρφωσε για τελικό 25-20.
Εκπληκτικό ήταν το τρίτο σετ με τις δύο ομάδες να προσφέρουν σπουδαίο θέαμα στη κατάμεστη «Tauron Arena» στη Κρακοβία. Η Ρωσία προηγήθηκε 6-10 με άσσο του Βολκόφ, αλλά με τον Γκροζέρ σε μεγάλη μέρα η Γερμανία αντέδρασε. Ο διαγώνιος των «πάντσερ» με επίθεση πίσω από τα τρία μέτρα μείωσε σε 11-12 και αμέσως μετά με άσσο έκανε το 12-12. Με νέο άσσο του Κάμπα η Γερμανία προηγήθηκε με 17-16. Με επίθεση του Βολκόφ η Ρωσία πήρε εκ νέου κεφάλι στο σκορ με 21-22 και στη συνέχεια ο Ζιγκάλοφ πέρασε στο παιχνίδι για το σερβίς και με άσσο έκανε το 21-23. Ο Καλιμπέρντα μείωσε σε 22-23, ο Βολκόφ απάντησε για το 22-24 και αμέσως μετά ο Μιχαΐλοφ στη κόντρα διαμόρφωσε το 22-25.
Αποφασισμένη να οδηγήσει το παιχνίδι στο τάι μπρέικ ήταν οι παίκτες του Αντρέα Τζιάνι. Το 10-9 έγινε 17-9 με τα σερβίς του πασαδόρου της Γερμανίας Λούκας Κάμπα (με έναν άσσο). Η διαφορά έμεινε στα ίδια επίπεδα και ο Γκροζέρ τελείωσε το σετ για το 25-17.
Το 0-2 έγινε 5-2 για την Γερμανία στο ξεκίνημα του πέμπτου σετ. Η Ρωσία εκμεταλλεύτηκε για δύο λάθη του Γκροζέρ και ισοφάρισε σε 5-5 και πήρε το προβάδισμα λίγο αργότερα με μπλοκ άουτ του Βολκόφ (8-9). Δύο κόντρα επιθέσεις της ρώσικης ομάδας με τους Μιχαϊλοφ, Βολκόφ να μην αστοχόυν πήρε προβάδισμα τριών πόντων (9-12). Το μπλοκ του Γκροζέρ στον Μιχαΐλοφ κράτησε στο παιχνίδι την Γερμανία (11-13) και ο Καλιμπέρντα με ένα εκπληκτικό σερβίς μείωσε στον πόντο (12-13). Ο Μιχαΐλοφ έδωσε το πρώτο ματς μπολ στη Ρωσία (12-14), ο Ζιγκάλοφ αστόχησε από τα 9 μέτρα, αλλά πάλι ο Μιχαΐλοφ πήρε το όπλο του δίνοντας το χρυσό μετάλλιο στη Ρωσία.
Τα σετ: 2-3 (19-25, 25-20, 22-25, 25-17, 13-15)
ΓΕΡΜΑΝΙΑ (Τζιάνι): Φρομ 11 (7/21 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ, 62% υπ. - 38% άριστες), Καλιμπέρντα 13 (11/26 επ., 2 άσσοι, 23% υπ. - 9% άριστες), Μπέμε 7 (4/8 επ., 3 μπλοκ), Γκρόζερ 27 (19/46 επ., 4 άσσοι, 4 μπλοκ), Κάμπα 3 (2 άσσοι, 1 μπλοκ), Κρικ 14 (12/14 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ) / Ζένγκερ (λ, 52% υπ. - 38% άριστες), Σχοτ 2 (2/2 επ., 67% υπ. - 33% άριστες), Χιρτς, Ζίμερμαν.
ΡΩΣΙΑ (Σλιαπνίκοφ): Βλάσοφ 7 (5/8 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Βόλβιχ 7 (5/10 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Γκρανκίν 2 (2/4 επ.), Βολκόφ 14 (7/21 επ., 3 άσσοι, 4 μπλοκ, 50% υπ. - 31% άριστες), Μπερέζκο 3 (3/14 επ., 36% υπ. - 36% άριστες), Μιχαΐλοφ 19 (18/40 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ) / Μάρτινιουκ (λ, 54% υπ. - 33% άριστες), Γκολούμπεφ (λ), Μπούτκο 1 (μπλοκ), Ζιγκάλοφ 4 (2/6 επ., 2 άσσοι), Κλιούκα 4 (3/9 επ., 1 μπλοκ, 50% υπ. - 25% άριστες).
ΤΕΛΙΚΟΣ (3 Σεπτεμβρίου)
Κρακοβία
Γερμανία - Ρωσία 2-3 (19-25, 25-20, 22-25, 25-17, 13-15)
ΜΙΚΡΟΣ ΤΕΛΙΚΟΣ (3 Σεπτεμβρίου)
Κρακοβία
Σερβία - Βέλγιο 3-2 (25-17, 22-25, 19-25, 25-22, 15-12)
ΗΜΙΤΕΛΙΚΑ (2 Σεπτεμβρίου)
Κρακοβία
Ρωσία - Βέλγιο 3-0 (25-14, 25-17, 25-17)
Γερμανία - Σερβία 2-3 (26-24, 25-15, 18-25, 25-27, 13-15)
Κρακοβία
Σερβία - Βουλγαρία 3-0 (25-21, 25-22, 28-26)
Ρωσία - Σλοβενία 3-0 (25-17, 25-19, 25-19)
Κατοβίτσε
Γερμανία - Τσεχία 3-1 (25-22, 16-25, 25-23, 25-20)
Βέλγιο - Ιταλία 3-0 (25-21, 25-11, 25-23)
PLAY OFF (30 Αυγούστου)
Κρακοβία
Πολωνία - Σλοβενία 0-3 (21-25, 21-25, 19-25)
Βουλγαρία - Φινλανδία 3-1 (23-25, 25-21, 25-11, 25-12)
Κατοβίτσε
Ιταλία - Τουρκία 3-0 (25-16, 25-17, 31-29)
Γαλλία - Τσεχία 1-3 (21-25, 25-21, 21-25, 20-25)
Το πρόγραμμα των ομίλων:
A' όμιλος (Βαρσοβία)
1η αγωνιστική - 24 Αυγούστου
Φινλανδία - Εσθονία 3-2 (25-21, 25-22, 25-27, 22-25, 15-9)
Πολωνία - Σερβία 0-3 (22-25, 22-25, 20-25)
2η αγωνιστική - 26 Αυγούστου
Εσθονία - Σερβία 2-3 (23-25, 25-16, 25-21, 20-25, 12-15)
Φινλανδία - Πολωνία 0-3 (23-25, 21-25, 19-25)
3η αγωνιστική - 28 Αυγούστου
Σερβία - Φινλανδία 3-0 (25-20, 25-18, 34-32)
Εσθονία - Πολωνία 0-3 (21-25, 24-26, 22-25)
Α' ΟΜΙΛΟΣ | ||||||
Θ. | Χώρα | Αγ. | Β | Ν | Η | Σετ |
1. | Σερβία | 3 | 8 | 3 | 0 | (9-2) |
2. | Πολωνία | 3 | 6 | 2 | 1 | (6-3) |
3. | Φινλανδία | 3 | 2 | 1 | 2 | (3-8) |
4. | Εσθονία | 3 | 2 | 0 | 3 | (4-9) |
Β' όμιλος (Στσέτσιν)
1η αγωνιστική - 25 Αυγούστου
Τσεχία - Σλοβακία 3-1 (25-19, 28-30, 25-16, 25-17)
Γερμανία - Ιταλία 3-2 (25-22, 21-25, 19-25, 25-19, 15-8)
2η αγωνιστική - 27 Αυγούστου
Σλοβακία - Ιταλία 0-3 (14-25, 19-25, 20-25)
Τσεχία - Γερμανία 0-3 (19-25, 14-25, 20-25)
3η αγωνιστική - 28 Αυγούστου
Σλοβακία - Γερμανία 0-3 (18-25, 24-26, 23-25)
21.30: Ιταλία - Τσεχία 3-0 (27-25, 28-26, 26-24)
Β' ΟΜΙΛΟΣ | ||||||
Θ. | Χώρα | Αγ. | Β | Ν | Η | Σετ |
1. | Γερμανία | 3 | 8 | 3 | 0 | (9-2) |
2. | Ιταλία | 3 | 7 | 2 | 1 | (8-3) |
3. | Τσεχία | 3 | 3 | 1 | 2 | (3-7) |
4. | Σλοβακία | 3 | 0 | 0 | 3 | (1-9) |
Γ' όμιλος (Κρακοβία)
1η αγωνιστική - 24 Αυγούστου
Βουλγαρία - Ρωσία 0-3 (23-25, 20-25, 19-25)
Ισπανία - Σλοβενία 0-3 (25-27, 15-25, 16-25)
2η αγωνιστική - 26 Αυγούστου
Ρωσία - Σλοβενία 3-0 (27-25, 30-28, 25-22)
Βουλγαρία - Ισπανία 3-0 (25-15, 28-26, 25-21)
3η αγωνιστική - 28 Αυγούστου
Σλοβενία - Βουλγαρία 0-3 (22-25, 26-28, 17-25)
Ρωσία - Ισπανία 3-0 (25-19, 25-13, 25-23)
Γ' ΟΜΙΛΟΣ | ||||||
Θ. | Χώρα | Αγ. | Β | Ν | Η | Σετ |
1. | Ρωσία | 3 | 9 | 3 | 0 | (9-0) |
2. | Βουλγαρία | 3 | 6 | 2 | 1 | (6-3) |
3. | Σλοβενία | 3 | 3 | 1 | 2 | (3-6) |
4. | Ισπανία | 3 | 0 | 0 | 3 | (0-9) |
Δ' όμιλος (Κατοβίτσε)
1η αγωνιστική - 25 Αυγούστου
Ολλανδία - Τουρκία 1-3 (19-25, 22-25, 25-21, 22-25)
Γαλλία - Βέλγιο 2-3 (22-25, 25-23, 21-25, 25-23)
2η αγωνιστική - 27 Αυγούστου
Τουρκία - Βέλγιο 2-3 (22-25, 25-22, 25-21, 25-27, 16-18)
Ολλανδία - Γαλλία 2-3 (22-25, 25-23, 25-21, 28-30, 12-15)
3η αγωνιστική - 28 Αυγούστου
Βέλγιο - Ολλανδία 3-0 (25-21, 25-21, 25-21)
Τουρκία - Γαλλία 0-3 (23-25, 23-25, 22-25)
Δ' ΟΜΙΛΟΣ | ||||||
Θ. | Χώρα | Αγ. | Β | Ν | Η | Σετ |
1. | Βέλγιο | 3 | 7 | 3 | 0 | (9-4) |
2. | Γαλλία | 3 | 6 | 2 | 1 | (8-5) |
3. | Τουρκία | 3 | 3 | 1 | 2 | (5-7) |
4. | Ολλανδία | 3 | 1 | 0 | 3 | (3-9) |
ΧΡΥΣΗ ΒΙΒΛΟΣ ΕΥΡΩΠΑΪΚΟΥ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΟΣ ΑΝΔΡΩΝ
EΥΡΩΠΑΪΚΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΑΝΔΡΩΝ |
|||||
Έτος (Έδρα) | Χρυσό | Ασημένιο | Χάλκινο | 4η θέση | Ελλάδα |
2017 (Πολωνία) | Ρωσία | Γερμανία | Σερβία | Βέλγιο | - |
2015 (Βουλγαρία - Ιταλία) | Γαλλία | Σλοβενία | Ιταλία | Βουλγαρία | - |
2013 (Πολωνία - Δανία): | Ρωσία | Ιταλία | Σερβία | Βουλγαρία | - |
2011 (Βιέννη): | Σερβία | Ιταλία | Πολωνία | Ρωσία | - |
2009 (Σμύρνη): | Πολωνία | Γαλλία | Βουλγαρία | Ρωσία | 8η |
2007 (Μόσχα): | Ισπανία | Ρωσία | Σερβία | Φινλανδία | 13η |
2005 (Ρώμη): | Ιταλία | Ρωσία | Σερβία Μαυρ. | Ισπανία | 6η |
2003 (Βερολίνο): | Ιταλία | Γαλλία | Ρωσία | Σερβία | 11η |
2001 (Οστράβα): | Γιουγκοσλαβία | Ιταλία | Ρωσία | Τσεχία | - |
1999 (Βιέννη): | Ιταλία | Ρωσία | Γιουγκοσλαβία | Τσεχία | - |
1997 (Αϊτχόβεν): | Ολλανδία | Γιουγκοσλαβία | Ιταλία | Γαλλία | 9η |
1995 (Αθήνα): | Ιταλία | Ολλανδία | Γιουγκοσλαβία | Βουλγαρία | 7η |
1993 (Τουρκού): | Ιταλία | Ολλανδία | Ρωσία | Γερμανία | - |
1991 (Βερολίνο): | Κοινοπολιτεία | Ιταλία | Ολλανδία | Γερμανία | 9η |
1989 (Στοκχόλμη): | Ιταλία | Σουηδία | Ολλανδία | ΕΣΣΔ | 10η |
1987 (Γάνδη): | ΕΣΣΔ | Γαλλία | Ελλάδα | Σουηδία | 3η |
1985 (Αμστερνταμ): | ΕΣΣΔ | Τσεχοσλοβακία | Γαλλία | Πολωνία | 7η |
1983 (Αν.Βερολίνο): | ΕΣΣΔ | Πολωνία | Βουλγαρία | Ιταλία | 9η |
1981 (Βάρνα): | ΕΣΣΔ | Πολωνία | Βουλγαρία | Τσεχοσλοβακία | - |
1979 (Παρίσι): | ΕΣΣΔ | Πολωνία | Γιουγκοσλαβία | Γαλλία | 12η |
1977 (Ελσίνκι): | ΕΣΣΔ | Πολωνία | Ρουμανία | Ουγγαρία | - |
1975 (Βελιγράδι): | ΕΣΣΔ | Πολωνία | Γιουγκοσλαβία | Ρουμανία | - |
1971 (Μιλάνο): | ΕΣΣΔ | Τσεχοσλοβακία | Ρουμανία | Αν.Γερμανία | 18η |
1967 (Κωνσταντινούπολη) | ΕΣΣΔ | Τσεχοσλοβακία | Πολωνία | Αν.Γερμανία | 20η |
1963 (Βουκουρέστι): | Ρουμανία | Ουγγαρία | ΕΣΣΔ | Βουλγαρία | - |
1958 (Πράγα): | Τσεχοσλοβακία | Ρουμανία | ΕΣΣΔ | Βουλγαρία | - |
1955 (Βουκουρέστι): | Τσεχοσλοβακία | Ρουμανία | Βουλγαρία | ΕΣΣΔ | - |
1951 (Παρίσι): | ΕΣΣΔ | Βουλγαρία | Γαλλία | Ρουμανία | - |
1950 (Σόφια): | ΕΣΣΔ | Τσεχοσλοβακία | Ουγγαρία | Βουλγαρία | - |
1948 (Ρώμη): | Τσεχοσλοβακία | Γαλλία | Ιταλία | Πορτογαλία | - |
ΤΑ ΜΕΤΑΛΛΙΑ ΣΤΟ ΕΥΡΩΠΑΪΚΟ ΑΝΔΡΩΝ | |||||
ΘΕΣΗ | ΧΩΡΑ | ΧΡΥΣΟ | ΑΣΗΜΕΝΙΟ | ΧΑΛΚΙΝΟ | ΣΥΝΟΛΟ |
1. | ΕΣΣΔ | 11 | - | 2 | 13 |
2. | Ιταλία | 6 | 4 | 3 | 13 |
3. | Τσεχοσλοβακία | 3 | 4 | - | 7 |
4. | Ρωσία | 2 | 3 | 3 | 8 |
5. | Πολωνία |
1 | 5 | 2 | 8 |
6. | Γαλλία | 1 | 4 | 2 | 7 |
7. | Ολλανδία | 1 | 2 | 2 | 5 |
8. | Ρουμανία | 1 | 2 | 2 | 5 |
9. | Γιουγκοσλαβία | 1 | 1 | 4 | 6 |
10. | Σερβία | 1 | - | 4 | 5 |
11. | Σλοβενία | 1 | 1 | ||
12. | Ισπανία | 1 | - | - | 1 |
13. | Κοινοπολιτεία | 1 | - | - | 1 |
14. | Βουλγαρία | - | 1 | 4 | 5 |
15. | Ουγγαρία |
- | 1 | 1 | 2 |
16. | Σουηδία |
- | 1 | - | 1 |
17. | Γερμανία | - | 1 | - | 1 |
18. | ΕΛΛΑΔΑ | - | - | 1 | 1 |
19. | Σερβία Μαυροβούνιο | - | - | 1 | 1 |