Με κορυφαίο τον Ιβάν Ράιτς του Εθνικού Αλεξανδρούπολης που σημείωσε 20 πόντους η Κροατία νίκησε την γηπεδούχο Τουρκία 3-2 σετ. Στον άλλο ημιτελικό το Βέλγιο με εκπληκτικό σερβίς νίκησε την Τσεχία 3-0 σετ και έφτασε για πρώτη φορά σε τελικό Ευρωπαϊκού Λιγκ. Υπενθυμίζεται πως η κάτοχος του τίτλου θα πάρει και το εισιτήριο για τα προκριματικά του Παγκοσμίου Λιγκ.
Από τις ομάδες του φάιναλ-4 μόνο η Τσεχία έχει κατακτήσει τρόπαιο στη συγκεκριμένη διοργάνωση και μάλιστα ήταν το 2004 στην πρώτη διοργάνωση του Ευρωπαϊκού Λιγκ ανδρών. Υπενθυμίζεται πως η Εθνική Ελλάδας δεν συμμετείχε για οικονομικούς λόγους.
ΦΑΙΝΑΛ-4 (Μαρμαράς - Τουρκία)
Σάββατο 13 Ιουλίου - Ημιτελικοί
15.00: Τσεχία - Βέλγιο 0-3 (17-21, 18-21, 20-22)
18.00: Τουρκία - Κροατία 2-3 (15-21, 21-10, 17-21, 21-12, 12-15)
Κυριακή 14 Ιουλίου - Τελικοί
15.00: Μικρός τελικός: Τουρκία - Τσεχία
18.00: Τελικός: Βέλγιο - Κροατία
Οι όμιλοι του Ευρωπαϊκού Λιγκ 2013
Α΄ΟΜΙΛΟΣ: Δανία, Σλοβακία, Βέλγιο, Αυστρία
Β΄ΟΜΙΛΟΣ: Ισπανία, Τσεχία, Ουγγαρία, Μαυροβούνιο
Γ΄ΟΜΙΛΟΣ: Ισραήλ, Κροατία, Λευκορωσία, Τουρκία
Α΄ΟΜΙΛΟΣ
(4η εβδομάδα 04-06 Ιουλίου 2013)
(Νίτρα - Σλοβακία)
04/07, 17.30: Δανία - Βέλγιο 0-3 (16-21, 12-21, 10-21)04/07, 20.00: Σλοβακία - Αυστρία 3-0 (21-18, 21-14, 21-18)
05/07, 17.30: Βέλγιο - Αυστρία 3-0 (23-21, 21-15, 21-18)
05/07, 20.00: Σλοβακία - Δανία 3-1 (21-10, 19-21, 21-13, 21-13)
06/07, 17.30: Αυστρία - Δανία 3-1 (22-20, 26-24, 18-21, 22-24)
06/07, 20.00: Βέλγιο - Σλοβακία 3-1 (23-25, 21-10, 21-14, 21-18)
(3η εβδομάδα 28-30 Ιουνίου 2013)
(Ντουρνέ, Αντβέρπ - Βέλγιο)
28/06, 18.00: Δανία - Αυστρία 0-3 (20-22, 18-21, 19-21)
28/06, 21.00: Βέλγιο - Σλοβακία 3-1 (25-23, 17-21, 21-19, 21-18)
29/06, 18.00: Αυστρία - Σλοβακία 1-3 (21-16, 14-21, 19-21, 16-21)
29/06, 21.00: Δανία - Βέλγιο 0-3 (20-21, 13-21, 17-21)
30/06, 16.00: Σλοβακία - Δανία 3-0 (21-10, 21-15, 21-18)
30/06, 19.00: Αυστρία - Βέλγιο 0-3 (25-27, 16-21, 13-21)
(2η εβδομάδα 20-22 Ιουνίου 2013)
(Σλεγκέλσε - Δανία)
20/06, 18.00: Σλοβακία - Αυστρία 1-3 (21-13, 18-21, 17-21, 19-21)
20/06, 20.30: Βέλγιο - Δανία 3-0 (21-17, 21-18, 21-16)
21/06, 18.00: Αυστρία - Βέλγιο 2-3 (14-21, 21-19, 21-17, 14-21, 15-17)
21/06, 20.30: Δανία - Σλοβακία 1-3 (14-21, 23-25, 21-19, 12-21)
22/06, 16.00: Βέλγιο - Σλοβακία 3-1 (18-21, 22-20, 21-17, 21-17)
22/06, 18.30: Δανία - Αυστρία 3-1 (21-15, 14-21, 21-15, 21-17)
(1η εβδομάδα 13-15 Ιουνίου 2013)
(Μπουντοσέντερ - Βιέννη)
13/06, 17.30: Δανία - Σλοβακία 0-3 (15-21, 19-21, 16-21)
13/06, 20.30: Βέλγιο - Αυστρία 3-2 (15-21, 21-14, 16-21, 21-15, 15-11)
14/06, 19.00: Αυστρία - Σλοβακία 3-1 (24-22, 15-21, 21-18, 21-19)
14/06, 21.30: Βέλγιο - Δανία 3-0 (21-16, 22-20, 21-19)
15/06, 19.00: Αυστρία - Δανία 0-3 (16-21, 17-21, 30-32)
15/06, 21.30: Σλοβακία - Βέλγιο 0-3 (12-21, 12-21, 20-22)
Α΄ΟΜΙΛΟΣ | ||||
ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ | ||||
Θ. | ΟΜΑΔΕΣ | ΑΓ. | Β. | ΣΕΤ |
1. | Βέλγιο | 12 | 34 | (36-7) |
2. |
Σλοβακία | 12 | 18 |
(23-21) |
3. |
Αυστρία | 12 | 14 | (18-27) |
4. | Δανία | 12 | 6 | (9-31) |
Β΄ΟΜΙΛΟΣ
(4η εβδομάδα 04-06 Ιουλίου 2013)
(Οπάβα - Τσεχία)
05/07, 16.00: Μαυροβούνιο - Ισπανία 3-1 (18-21, 21-17, 23-21, 21-13)05/07, 19.00: Τσεχία - Ουγγαρία 3-1 (21-16, 12-21, 21-17, 21-15)
06/07, 16.00: Ισπανία - Ουγγαρία 3-1 (21-17, 22-20, 16-21, 21-13)
06/07, 19.00: Μαυροβούνιο - Τσεχία 3-2 (21-13, 17-21, 21-19, 17-21, 15-07)
07/07, 16.00: Ουγγαρία - Μαυροβούνιο 0-3 (19-21, 15-21, 15-21)
07/07, 19.00: Τσεχία - Ισπανία 3-2 (22-20, 18-21, 21-18, 21-23, 15-12)(3η εβδομάδα 28-30 Ιουνίου 2013)
(Μποντγκόριτσα, Μαυροβούνιο)
28/06, 18.30: Τσεχία - Ισπανία 1-3 (30-28, 11-21, 17-21, 19-21)
28/06, 21.00: Μαυροβούνιο - Ουγγαρία 3-0 (21-17, 22-20, 21-15)
29/06, 18.30: Τσεχία - Ουγγαρία 3-1 (21-11, 22-20, 19-21, 21-12)
29/06, 21.00: Ισπανία - Μαυροβούνιο 3-1 (21-19, 24-22, 18-21, 21-18)
30/06, 18.30: Ουγγαρία - Ισπανία 0-3 (16-21, 14-21, 10-21)
30/06, 21.00: Μαυροβούνιο - Τσεχία 3-2 (21-16, 16-21, 18-21, 21-18, 18-16)
(2η εβδομάδα 21-23 Ιουνίου 2013)
(Βαρκελώνη - Ισπανία)
21/06, 18.00: Oυγγαρία - Τσεχία 0-3 (15-21, 20-22, 15-22)
21/06, 21.00: Ισπανία - Μαυροβούνιο 2-3 (17-21, 21-14, 20-22, 22-20, 08-15)
22/06, 16.00: Τσεχία - Μαυροβούνιο 3-1 (16-21, 21-14, 21-14, 21-17)
22/06, 19.00: Ισπανία - Ουγγαρία 3-2 (21-17, 21-19, 19-21, 20-22, 15-13)
23/06, 16.00: Μαυροβούνιο - Ουγγαρία 3-0 (25-12, 25-16, 25-17)
23/06, 19.00: Τσεχία - Ισπανία 3-2 (21-18, 21-12, 20-22, 16-21, 15-13)(1η εβδομάδα 15-17 Ιουνίου 2013)
(Κεσκεμέτ - Ουγγαρία)15/06, 16.30: Ισπανία - Τσεχία 1-3 (16-21, 21-17, 18-21, 19-21)
15/06, 19.00: Ουγγαρία - Μαυροβούνιο 0-3 (13-21, 15-21, 21-23)
16/06, 16.30: Τσεχία - Μαυροβούνιο 3-1 (15-21, 21-15, 22-20, 21-19)
16/06, 19.00: Ουγγαρία - Ισπανία 1-3 (24-22, 14-21, 17-21, 16-21)
17/06, 16.30: Μαυροβούνιο - Ισπανία 3-1 (21-19, 21-19, 22-24, 21-19)
17/06, 19.00: Τσεχία - Ουγγαρία 3-1 (17-21, 21-17, 21-18, 21-16)Β΄ΟΜΙΛΟΣ | ||||
ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ | ||||
Θ. | ΟΜΑΔΕΣ | ΑΓ. | Β. | ΣΕΤ |
1. | Τσεχία | 12 | 27 | (32-19) |
2. | Μαυροβούνιο | 12 | 24 | (30-17) |
3. | Ισπανία | 12 | 20 | (27-24) |
4. | Ουγγαρία | 12 | 1 | (7-36) |
C΄ΟΜΙΛΟΣ
(4η εβδομάδα 04-06 Ιουλίου 2013)
(Μογκίλεφ - Λευκορωσία)
05/07, 17.00: Κροατία - Ισραήλ 3-0 (25-23, 21-10, 21-14) 05/07, 19.30: Τουρκία - Λευκορωσία 0-3 (13-21, 19-21, 22-24)
06/07, 17.00: Ισραήλ - Λευκορωσία 3-0 (24-22, 21-18, 21-14)
06/07, 19.30: Κροατία - Τουρκία 3-0 (25-23, 21-16, 21-13)
07/07, 17.00: Λευκορωσία - Κροατία 1-3 (17-21, 21-18, 14-21, 16-21)
07/07, 19.30: Ισραήλ - Τουρκία 0-3 (07-21, 17-21, 16-21)(3η εβδομάδα 28-30 Ιουνίου 2013)
(Μπούρσα, Τουρκία)
28/06, 15.00: Κροατία - Τουρκία 3-0 (25-23, 25-15, 25-13)
28/06, 17.30: Ισραήλ - Λευκορωσία 1-3 (21-17, 17-21, 21-23, 14-21)
29/06, 15.00: Τουρκία - Ισραήλ 0-3 (18-21, 18-21, 17-21)
29/06, 17.30: Λευκορωσία - Κροατία 1-3 (21-12, 18-21, 19-21, 25-27)
30/06, 15.00: Τουρκία - Λευκορωσία 1-3 (22-20, 18-21, 15-21, 17-21)
30/06, 17.30: Κροατία - Ισραήλ 3-1 (19-21, 21-11, 21-12, 21-15)
(2η εβδομάδα 21-23 Ιουνίου 2013)
(Ραανανά - Ισραήλ)
21/06, 17.00: Ισραήλ - Κροατία 3-2 (18-21, 15-21, 21-15, 22-20, 15-10)
21/06, 19.30: Λευκορωσία - Τουρκία 3-2 (21-11, 13-21, 21-14, 17-21, 15-11)
22/06, 17.00: Κροατία - Λευκορωσία 1-3 (18-21, 21-19, 19-21, 18-21)
22/06, 19.30: Τουρκία - Ισραήλ 3-0 (25-20, 25-20, 25-18)
23/06, 17.00: Κροατία - Τουρκία 3-1 (19-21, 21-14, 21-13, 21-10)
23/06, 19.30: Ισραήλ - Λευκορωσία 3-1 (22-24, 21-17, 21-14, 21-17)(1η εβδομάδα 14-16 Ιουνίου 2013)
(Ροβινί - Κροατία)14/06, 19.00: Ισραήλ - Κροατία 0-3 (10-21, 17-21, 17-21)
14/06, 21.30: Λευκορωσία - Τουρκία 1-3 (19-21, 17-21, 21-19, 14-21)
15/06, 19.00: Κροατία - Τουρκία 3-1 (21-15, 20-22, 21-17, 21-18)
15/06, 21.30: Ισραήλ - Λευκορωσία 0-3 (18-21, 17-21, 17-21)
16/06, 19.00: Κροατία - Λευκορωσία 3-1 (21-18, 19-21, 21-13, 21-15)
16/06, 21.30: Τουρκία - Ισραήλ 3-1 (21-13, 21-16, 15-21, 21-14)C΄ΟΜΙΛΟΣ | ||||
ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ | ||||
Θ. | ΟΜΑΔΕΣ | ΑΓ. | Β. | ΣΕΤ |
1. | Kροατία | 12 | 31 | (33-12) |
2. | Λευκορωσία | 12 | 17 | (23-23) |
3. | Τουρκία | 12 | 13 | (17-26) |
4. | Ισραήλ | 12 | 11 | (15-27) |
ΧΡΥΣΗ ΒΙΒΛΟΣ
2012: Ολλανδία
2011: Σλοβακία
2009: Γερμανία
2008: Σλοβακία
2007: Ισπανία
2006: Ολλανδία
2005: Ρωσία
2004: Τσεχία
ΠΙΝΑΚΑΣ ΜΕΤΑΛΛΙΩΝ | |||||
Χώρες | Χρυσά | Ασημένια | Χάλκινα | Σύνολο | |
1. | Ολλανδία | 2 | 1 | 1 | 4 |
2. | Σλοβακία | 2 | 2 | ||
3. | Ισπανία | 1 | 3 | 2 | 6 |
4. | Πορτογαλία | 1 | 1 | 1 | 3 |
5. | Ρωσία | 1 | 1 | 2 | |
6. | Γερμανία | 1 | 1 | ||
7. | Τσεχία | 1 | 1 | ||
8. | Τουρκία | 1 | 2 | 3 | |
9. | Κροατία | 1 | 1 | ||
10. | Φινλανδία | 1 | 1 | ||
11. | Ελλάδα | 1 | 1 | ||
12. | Σλοβενία | 1 | 1 | ||
13. | Σλοβακία | 1 | 1 | ||
ΣΥΝΟΛΟ | 27 |
2012
Τελικός: Ολλανδία - Τουρκία 3-2 (25-15, 25-16, 22-25, 23-26, 26-14)
Μικρός τελικός: Ισπανία - Σλοβακία 3-1 (28-26, 27-29. 25-20, 28-26)
2011
Τελικός: Σλοβακία - Ισπανία 3-2 (25-22, 22-25, 24-26, 25-22, 15-12)
Μικρός τελικός: Σλοβενία - Ρουμανία 3-0 (25-20, 25-18, 25-22)
2010
Μικρός τελικός: Τουρκία – Ρουμανία 3-2
2009
Τελικός: Γερμανία – Ισπανία 3-2
Μικρός τελικός: Πορτογαλία – Σλοβακία 3-0
2008
Τελικός: Σλοβακία – Ολλανδία 3-1
Μικρός τελικός: Τουρκία – Γερμανία 3-2
2007
Τελικός: Ισπανία – Πορτογαλία 3-2
Μικρός τελικός: Σλοβακία – Σλοβενία 3-1
2006
Τελικός: Ολλανδία – Κροατία 3-1
Μικρός τελικός: Ελλάδα – Τουρκία 3-2 Foto
2005
Τελικός: Ρωσία – Φιλανδία 3-0
Μικρός τελικός: Ισπανία – Τουρκία 3-1
2004
Τελικός: Τσεχία – Ρωσία 3-1
Μικρός Τελικός: Ολλανδία – Γερμανία 3-1
ΠΛΑΣΑΡΙΣΜΑΤΑ ΕΛΛΑΔΑΣ
2012: 10η (Νίκες: 3, Ήττες: 9)
2011: 9η (Νίκες: 3, Ήττες: 9)
2010: 5η (Νίκες: 5, Ηττες: 7)
2009: 6η (Νίκες: 4, Ηττες: 8)
2008: 6η (Νίκες: 4, Ηττες: 8)
2007: 8η (Νίκες: 5, Ηττες: 7)
2006: 3η (Νίκες: 8, Ηττες: 6) Final-4
2005: Δεν έλαβε μέρος
2004: Δεν έλαβε μέρος