02-04-2021 19:33

«Επτάψυχος» ο Π.Α.Ο.Κ. στο Μαρούσι νίκησε με 3-2 σετ τον Παναθηναϊκό

Ο Π.Α.Ο.Κ. των πολλών απουσιών και με τον Μάκη Κανέλλο να αγωνίζεται ως ακραίος επικράτησε με 3-2 σετ του Παναθηναϊκού στο κλειστό του Αγίου Θωμά, στην 1η αγωνιστική των πλέι οφ για τις θέσεις 1-4. Ανατροπή από το 14-12 έκανε ο Δικέφαλος του Βορρά, ο οποίος με τα σερβίς του Θανάση Τερζή έκανε σερί 4-0 και πήρε τους δύο βαθμούς της νίκης.

Από τον ΠΑΟΚ απουσίασαν λόγω κορονοϊού ο Κουμεντάκης και ο Εβάντρο, ενώ λίμπερο αγωνίστηκε ο Αντωνιάδης. Είναι μία νίκη γοήτρου για τον ΠΑΟΚ σπάζοντας σερί τεσσάρων νικών του τριφυλλιού στις μεταξύ τους αναμετρήσεις.

Οι πράσινοι παρότι αγωνίστηκαν πλήρεις και είχαν μεγάλο στόχο το τρίποντο προηγήθηκαν 1-0 σετ αλλά στη συνέχεια έκαναν πολλά λάθη στην τελική προσπάθεια βάζοντας τον ΠΑΟΚ στον αγώνα.

Ο δικέφαλος όχι μόνο προηγήθηκε με άνεση 2-1 σετ αλλά ακόμα και όταν βρέθηκαν να χάνει με 13-10 και 14-12 στο 5ο σετ κατάφερε με τα σερβίς του Τερζή, δύο πόντους του Κοκκινάκη και δύο άουτ επιθέσεις από Ανδρεόπουλο, Ράπτη να επικρατήσει 16-14 και να πάρει τη νίκη με 3-2 σετ. Και οι δύο ομάδες είχαν σημαντικές βαθμολογικες απώλειες και ουσιαστικά αμφότερες βγήκαν ζημιωμένες όσον αφορά το κυνήγι του πρωτοπόρου Ολυμπιακού.

O Παναθηναϊκός μπήκε γερά στον αγώνα και με δύο άσσους του Ανδρεόπουλου και γενικά με πίεση στο σερβίς ξέφυγε 10-5, διατήρησε και αύξησε τη διαφορά και με δύο πόντους του Ράπτη έκλεισε το σετ 25-16 για το 1-0.
Με τρία συνεχόμενα μπλοκ (δύο του Πελεκούδα και ένα του Τσάτσιτς) ο Παναθηναϊκός έκανε σερί 3-0 και προηγήθηκε 10-8. Ο ΠΑΟΚ ισορρόπησε τον αγώνα και με τον άσσο του Άντριτς ισοφάρισε 13-13. Ακολούθησε ράλι μέχρι το 22-22. Ο Βαν ντε Ντρις με επίθεση και μπλοκ έκανε το 24-22 για τον ΠΑΟΚ και με το λάθος του Ράπτη το 25-22 για το 1-1 σετ.

Με τους Πελεκούδα και Ρανγκέλ ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε 13-8 αλλά ο ΠΑΟΚ και πάλι επανήλθε χάρις τα διαδοχικά λάθη των γηπεδούχων. Με τον Βαν ντε Ντρις να πυροβολεί από τα τρία μέτρα και τον Κανέλλο να πιέζει στο σερβίς ο ΠΑΟΚ έκανε σερί 3-0 και μείωσε 13-12 και στη συνέχεια προσπέρασε 20-15 με νέο σερί 4-0 από το σερβίς του Άντριτς. Το σετ έκλεισε 25-18 με άσσο του Κοκκινάκη.

Στο 4ο σετ έγινε μάχη πόντο πόντο μέχρι το 17-17. Ο Ράπτης με επίθεση και ο Ανδρεόπουλος με άσσο αλλά και δύο πόντου από Ρανγκέλ, Τσάτσιτς ο Παναθηναϊκός έκανε σερί 4-0 και ξέφυγρ 21-17. Το σετ έκλεισε 25-19 ο Πανταλέων.

Στο 5ο σετ ο Παναθηναϊκός με τον άσσο του Τσάτσιτς ξέφυγε 7-4, διατήρησε το +3 μέχρι το 13-10. Ο Κοκκινάκης με επιθεση και ο Άντριτς με άσσο μείωσαν 13-12, ο Πανταλέων έκανε το 14-12 αλλά ο Κοκκινάκης και τα λάθη των Ράπτη, Ανδρεόπουλου έδωσαν σερί 4-0 στον ΠΑΟΚ και πήρε τη σπουδαία νίκη με 16-14 και 3-2 σετ.

Διαιτητές: Βασιλειάδης Στ., Κουτσούλας. Παρατηρητής: Ράπτης. Επόπτες: Τόλιος, Χατζηβασιλείου. Γραμματεία: Εμμανοηλίδη.

1ο σετ: 8-5, 16-10, 21-14, 25-17
2ο σετ: 6-8, 16-15, 20-21, 22-25
3ο σετ: 8-5, 14-16, 17-21, 18-25
4ο σετ: 7-8, 16-15, 21-17, 25-19
5ο σετ: 5-3, 10-7, 12-9, 14-16

*Οι πόντοι του Παναθηναϊκού προήλθαν από 10 άσσους, 52 επιθέσεις, 19 μπλοκ και 23 λάθη αντιπάλων και του Π.Α.Ο.Κ. προήλθαν από 12 άσσους, 49 επιθέσεις, 8 μπλοκ και 33 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 2-3 (25-17, 22-25, 18-25, 25-19, 14-16) σε 121'

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ Α.Ο. (Δημήτρης Ανδρεόπουλος): Τσάτσιτς 12 (6/18 επ., 4 άσσοι, 2 μπλοκ, 50% υπ. - 15% άριστες), Γιάκομπσεν 5 (3/3 επ., 2 μπλοκ), Ρανγκέλ 13 (5/11 επ., 2 άσσοι, 6 μπλοκ), Ανδρεόπουλος 18 (13/18 επ., 4 άσσοι, 1 μπλοκ, 59% υπ. - 21% άριστες), Ράπτης 18 (16/46 επ., 2 μπλοκ), Πελεκούδας 8 (5/7 επ., 3 μπλοκ) / Στεφάνου (λ, 61% υπ. - 33% άριστες), Συναδινός (λ), Ρουσόπουλος, Πανταλέων 7 (4/7 επ., 3 μπλοκ).

Π.Α.Ο.Κ. (Νίκολα Ματιάσεβιτς): Τερζής 1 (1 μπλοκ), Άγκανιτς 13 (4/10 επ., 5 άσσοι, 4 μπλοκ), Κοκκινάκης 17 (15/36 επ., 2 άσσοι, 71% υπ. - 38% άριστες), Τακουρίδης 7 (6/9 επ., 1 μπλοκ), Κανέλλος 6 (3/10 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ, 55% υπ. - 30% άριστες), Μπούτος 2 (2/8 επ.) / Αντωνιάδης (λ, 54% υπ. - 29% άριστες), Πριγέν, Κομητούδης, Σωτηρίου, Βαν Ντε Ντρις 23 (19/40 επ., 3 άσσοι, 1 μπλοκ).