18-10-2020 22:41

Ο Π.Α.Ο.Κ. νίκησε τον Φίλιππο Βέροιας με 3-0 αλλά προκρίθηκαν και οι δύο στα ημιτελικά

Είναι από τους αγώνες που νικητές και χαμένοι πανηγυρίσαν μαζί την πρόκριση. Ο ΠΑΟΚ νίκησε τον Φίλιππο στην Βέροια με 3-0 σετ και οι δύο ομάδες προκρίθηκαν στα ημιτελικά του Λιγκ Καπ Νίκος Σαμαράς μαζί με τον Oλυμπιακό και τον Φοίνικα ΟΝΕΧ.
Η νίκη του Φοίνικα επί του Παναθηναϊκού με 3-0 σετ λίγο νωρίτερα ατόνισε το ενδιαφέρον στον τελευταίο αγώνα των δύο ομάδων της Μακεδονίας καθώς ανεξαρτήτως αποτελέσματος και οι δύο ομάδες θα προκρίνονταν στα ημιτελικά της διοργάνωσης.

Μάλιστα οι γηπεδούχοι δεν έκρυψαν την ικανοποίηση τους καθώς η ιστορική επιτυχία της παρθενικής πρόκρισης τους ήρθε μέσα από... ήττα.

Το τελικό 3-0 για τον ΠΑΟΚ αδικεί τον Φίλιππα και κρύβει τις δυσκολίες που αντιμετώπισε ο ΠΑΟΚ μέχρι να φτάσει στην καθαρή νίκη.

Μάλιστα στο 1ο σετ ο Φίλιππος πάλεψε απέναντι σε έναν έμπειρο αντίπαλο. Προηγήθηκε και 17-15 αλλά τα σερβίς του Ντεσποτόφσκι πίεσαν την υποδοχή του Φιλίππου και ήρθαν τα πάνω κάτω. Ο ΠΑΟΚ με σερί 4-0 πέρασε στη θέση του οδηγού (19-17) και κράτησε το +2 μέχρι το 24-22 όταν κάρφωσε ο Βαν ντε Ντρις. Τα λάθη από Αγκάνιτς, Κουμεντάκη έφεραν την ισοφάριση 24-24 αλλά ο Βαν ντε Ντρις με επίθεση και το λάθος του Τζιουμάκα έκριναν το σετ 26-24 για τον ΠΑΟΚ.

Ο Φίλιππος το πάλεψε και στο 2ο σετ μέχρι το 12-10 αλλά ο ΠΑΟΚ με εκφραστές Βαν ντε Ντρις, Σωτηρίου έκανε σερί 3-0 και προσπέρασε 18-17. Τα λάθη των γηπεδούχων και οι επιθέσεις του Βαν ντε Ντρις έκαναν τη διαφορά και ο ΠΑΟΚ πήρε το 2ο σετ 25-22.

Στο 3ο σετ ο ΠΑΟΚ κυριάρχησε πλήρως και πήρε τη νίκη.

Διαιτητές: Γεωργιάδης, Παπακοσμάς, Παρατηρητής: Δεληκωστίδης, Γραμματεία: Ψάρρα.

1ο σετ: 7-8, 16-14, 19-21, 24-26
2ο σετ: 8-6, 16-14, 20-21, 22-25
3ο σετ: 5-8, 11-16, 17-21, 21-25

*Οι πόντοι του Φίλιππου Βέροιας προήλθαν από 1 άσσο, 42 επιθέσεις, 13 μπλοκ και 12 λάθη αντιπάλων και του Π.Α.Ο.Κ. προήλθαν από 2 άσσους, 45 επιθέσεις, 6 μπλοκ και 24 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 0-3 (24-26, 22-25, 21-25) σε 77'

Α.Π.Σ. ΦΙΛΙΠΠΟΣ ΒΕΡΟΙΑΣ (Σωκράτης Τζιουμάκας): Μπίσετ 13 (9/12 επ., 4 μπλοκ, 33% υπ. - 0% άριστες), Προύσαλης, Τζιουμάκας Στ. 7 (6/15 επ., 1 μπλοκ, 44% υπ. - 17% άριστες), Γάτσης 4 (1/9 επ., 3 μπλοκ), Τζιουμάκας Γ. 21 (20/38 επ., 1 μπλοκ), Στουντζίνσκι 10 (5/13 επ., 1 άσσος, 4 μπλοκ, 78% υπ. - 50% άριστες) / Μπουράκης (λ, 81% υπ. - 57% άριστες), Μπουτόπουλος (λ), Μιχελάκης, Φερέλ 1 (1/1 επ.).

Π.Α.Ο.Κ. (Κώστας Δεληκώστας): Άγκανιτς 6 (4/7 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Κουμεντάκης 9 (8/19 επ., 1 μπλοκ, 69% υπ. - 31% άριστες), Σωτηρίου 10 (9/18 επ., 1 μπλοκ, 36% υπ. - 20% άριστες), Τακουρίδης 5 (5/5 επ.), Ντεσποτόβσκι 2 (1 άσσος, 1 μπλοκ), Βαν Ντε Ντρις 18 (16/32 επ., 2 μπλοκ) / Κοκκινάκης (λ, 67% υπ. - 33% άριστες), Παπαλεξίου 2 (2/4 επ.), Καπετανίδης, Μπούτος.