Η Ολλανδία έκανε το χειρότερο παιχνίδι της στη διοργάνωση και οι προσδοκίες του κοινού δεν δικαιώθηκαν. Κι όμως ο αγώνας ξεκίνησε με τις καλύτερες προϋποθέσεις για τις οράνιε. Προηγήθηκαν με 8-4 και όλα έδειχναν ότι η Ρωσία δεν θα είχε ευκολο έργο. Τότε όμως ανέβασε στροφές η Κοσέλεβα και το 20-12 δεν έδωσε πολλά περιθώρια στις διοργανώτριες. Κάτι ανάλογο έγινε και στα υπόλοιπα σετ με την Ολλανδία να μην έχει διάρκεια και τις Ρωσίδες να φτάνουν τα 19 τρόπαια.
Τα σετ: 0-3 (14-25, 20-25, 20-25)
ΟΛΛΑΝΔΙΑ (Γκουιντέτι): Μπέλιεν 3, Ντε Κρόιφ 5, Γκρότιες2, Σλότιες 11, Μπόις 5, Ντικέμα 1 / Σταμ (λ, 50% υπ), Σοτ (λ, 59% υπ), Στόλτενμποργκ 3, Πλακ 10, Στενμπέργκεν 4, Πίτερσεν, Νούμερντορ 1
ΡΩΣΙΑ (Μάριτσεφ): Ομπμοτσάεβα 20, Κοσιανένκο 1, Φετίσοβα 5, Κοσέλεβα 19, Ζαριάζκο 5, Ιλτσένκο 5 / Μάλοβα (λ, 69% υπ), Στάρτσεβα, Μάλιχ
Τελικός (Ρότερνταμ)
Ολλανδία - Ρωσία 0-3 (14-25, 20-25, 20-25)
Μικρός τελικός (Ρότερνταμ)
Τουρκία - Σερβία 0-3 (19-25, 17-25, 18-25)
Ημιτελικά (Ρότερνταμ)
Ολλανδία - Τουρκία 3-0 (25-22, 25-18, 28-26)
Ρωσία - Σερβία 3-1 (25-23, 25-23, 21-25, 25-22)
Προημιτελικά (Αμβέρσα)
Τουρκία - Γερμανία 3-2 (25-20, 21-25, 20-25, 25-23, 15-12)
Σερβία - Βέλγιο 3-1 (19-25, 29-27, 25-11, 25-18)
Προημιτελικά (Ρότερνταμ)
Ολλανδία - Πολωνία 3-1 (25-16, 23-25, 25-16, 25-16)
Ρωσία - Ιταλία 3-1 (30-28, 20-25, 25-23, 25-20)
Play Off (Αμβέρσα)
Βέλγιο - Τσεχία 3-1 (25-12, 23-25, 25-21, 25-9)
Γερμανία - Ουγγαρία 3-0 (25-18, 25-17, 25-14)
Play Off (Ρότερνταμ)
Ιταλία - Κροατία 3-0 (25-22, 25-21, 25-20)
Λευκορωσία - Πολωνία 2-3 (17-25, 13-25, 25-22, 25-20, 12-15)
Α όμιλος (Άπελντορν)
1η αγωνιστική (26/9)
Σλοβενία-Ολλανδία 0-3 (12-25, 14-25, 22-25)
Ιταλία - Πολωνία 3-1 (25-20, 21-25, 25-17, 25-16)
2η αγωνιστική (27/9)
Ολλανδία - Πολωνία 3-1 (25-15, 25-11, 19-25, 25-18)
Σλοβενία - Ιταλία 1-3 (9-25, 12-25, 26-24, 11-25)
3η αγωνιστική (28/9)
Πολωνία - Σλοβενία 3-0 (25-18, 25-19, 25-21
Ολλανδία - Ιταλία 3-0 (25-15, 25-18, 25-22)
ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ | |||||
Α ΟΜΙΛΟΣ | |||||
Θέση | Χώρα | Αγ. | Βαθ. | Σετ | Νίκες-Ήττες |
1. | Ολλανδία | 3 | 9 | 9-1 | 3-0 |
2. | Ιταλία | 3 | 6 | 6-5 | 2-1 |
3. | Πολωνία | 3 | 3 | 5-6 | 1-2 |
4. | Σλοβενία | 3 | 0 | 1-9 | 1-2 |
Β όμιλος (Αμβέρσα)
1η αγωνιστική (26/9)
Ουγγαρία - Βέλγιο 0-3 (15-25, 08-25, 18-25)
Τουρκία - Αζερμπαϊτζάν 3-0 (25-21, 28-26, 25-13)
2η αγωνιστική (27/9)
Βέλγιο - Αζερμπαϊτζάν 3-0 (25-17, 25-20, 27-25)
Ουγγαρία - Τουρκία 0-3 (20-25, 20-25, 14-25)
3η αγωνιστιή (28/9)
Αζερμπαϊτζάν - Ουγγαρία 1-3 (16-25, 28-26, 22-25, 16-25)
Βέλγιο - Τουρκία 0-3 (18-25, 17-25, 16-25)
ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ | |||||
Β ΟΜΙΛΟΣ | |||||
Θέση | Χώρα | Αγ. | Βαθ. | Σετ | Νίκες-Ήττες |
1. | Τουρκία | 3 | 9 | 9-0 | 3-0 |
2. | Βέλγιο | 3 | 6 | 6-3 | 2-0 |
3. | Ουγγαρία | 3 | 0 | 3-7 | 1-2 |
4. | Αζερμπαϊτζάν | 3 | 0 | 1-9 | 0-3 |
Γ ΄όμιλος (Ρότερντάμ)
1η αγωνιστική (26/9)
Βουλγαρία - Ρωσία 0-3 (06-25, 14-25, 25-27))
Κροατία - Λευκορωσία 0-3 (19-25, 18-25, 24-26)
2η αγωνιστική (27/9)
Ρωσία - Λευκορωσία 3-0 (25-18, 25-16, 25-21)
Βουλγαρία - Κροατία 2-3 (23-25, 25-22, 25-14, 22-25, 13-15)
3η αγωνιστική (28/9)
Λευκορωσία - Βουλγαρία 3-2 (25-21, 25-23, 14-25, 20-25, 15-11)
Ρωσία - Κροατία 0-3 (21-25, 24-26, 24-26)
ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ | |||||
Γ ΟΜΙΛΟΣ | |||||
Θέση | Χώρα | Αγ. | Βαθ. | Σετ | Νίκες-Ήττες |
1. | Ρωσία | 3 | 6 | 6-3 | 2-1 |
2. | Λευκορωσία | 3 | 5 | 6-5 | 2-1 |
3. | Κροατία | 3 | 5 | 6-5 | 2-1 |
4. | Βουλγαρία | 2 | 2 | 4-9 | 0-3 |
Δ όμιλος (Αϊντχόφεν)
1η αγωνιστική (26/9)
Τσεχία - Ρουμανία 3-0 (25-13, 25-18, 25-15)
Σερβία - Γερμανία 3-0 (25-18, 25-22, 25-19)
2η αγωνιστική (27/9)
Ρουμανία - Γερμανία 1-3 (14-25, 26-24, 15-25, 19-25)
Τσεχία - Σερβία 0-3 (20-25, 23-25, 18-25)
3η αγωνιστική (28/9)
Γερμανία - Τσεχία 3-0 (25-17, 25-23, 25-17)
Ρουμανία - Σερβία 0-3 (20-25, 14-25, 15-25)
ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ | |||||
Δ ΟΜΙΛΟΣ | |||||
Θέση | Χώρα | Αγ. | Βαθ. | Σετ | Νίκες-Ήττες |
1. | Σερβία | 3 | 9 | 9-0 | 3-0 |
2. | Γερμανία | 3 | 6 | 6-4 | 2-1 |
3. | Τσεχία | 3 | 3 | 3-6 | 1-2 |
4. | Ρουμανία | 3 | 0 | 1-9 | 0-3 |
-
EΥΡΩΠΑΪΚΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΓΥΝΑΙΚΩΝ |
|||||
Έτος (Έδρα) | Χρυσό | Ασημένιο | Χάλκινο | 4η | Ελλάδα |
2015 (Ρότερνταμ & Αντβέρπ): | Ρωσία | Ολλανδία | Σερβία | Τουρκία | - |
2013 (Βερολίνο & Ζυρίχη): | Ρωσία | Γερμανία | Βέλγιο | Σερβία | - |
2011 (Μόντσα & Βελιγράδι): | Σερβία | Γερμανία | Τουρκία | Ιταλία | - |
2009 (Λοτζ): | Ιταλία | Ολλανδία | Πολωνία | Γερμανία | - |
2007 (Σαρλερουά & Λουξεμβ): | Ιταλία | Σερβία | Ρωσία | Πολωνία | - |
2005 (Ζάγκρεμπ & Πούλα): | Πολωνία | Ιταλία | Ρωσία | Αζερμπαϊτζάν | - |
2003 (Άγκυρα): | Πολωνία | Τουρκία | Γερμανία | Ολλανδία | - |
2001 (Βάρνα): | Ρωσία | Ιταλία | Βουλγαρία | Ουκρανία | 12η |
1999 (Ρώμη): | Ρωσία | Κροατία | Ιταλία | Γερμανία | - |
1997 (Μπρνο): | Ρωσία | Κροατία | Τσεχία | Βουλγαρία | - |
1995 (Άρνεμ): | Ολλανδία | Κροατία | Ρωσία | Γερμανία | - |
1993 (Μπρνο & Ζιλίν): | Ρωσία | Τσεχία | Ουκρανία | Ιταλία | 11η |
1991 (Ρώμη): | ΕΣΣΔ | Ολλανδία | Γερμανία | Ιταλία | 8η |
1989 (Στουτγκάρδη): | ΕΣΣΔ | Αν.Γερμανία | Ιταλία | Ρουμανία | - |
1987 (Γάνδη): | Αν.Γερμανία | ΕΣΣΔ | Τσεχοσλοβακία | Βουλγαρία | - |
1985 (Αρνεμ): | ΕΣΣΔ | Αν.Γερμανία | Ολλανδία | Τσεχοσλοβακία | 12η |
1983 (Ρόστοκ): | Αν.Γερμανία | ΕΣΣΔ | Ουγγαρία | Βουλγαρία | - |
1981 (Σόφια): | Βουλγαρία | ΕΣΣΔ | Ουγγαρία | Αν.Γερμανία | - |
1979 (Λιόν & Παρίσι): | ΕΣΣΔ | Αν.Γερμανία | Βουλγαρία | Ουγγαρία | - |
1977 (Τάμπερε): | ΕΣΣΔ | Αν.Γερμανία | Ουγγαρία | Πολωνία | - |
1975 (Βελιγράδι): | ΕΣΣΔ | Ουγγαρία | Αν.Γερμανία | Βουλγαρία | - |
1971 (Ρέτζιο Εμίλια): | ΕΣΣΔ | Τσεχοσλοβακία | Πολωνία | Βουλγαρία | - |
1967 (Σμύρνη) | ΕΣΣΔ | Πολωνία | Τσεχοσλοβακία | Αν.Γερμανία | - |
1963 (Κονστάντζα): | ΕΣΣΔ | Πολωνία | Ρουμανία | Αν.Γερμανία | - |
1958 (Πράγα): | ΕΣΣΔ | Τσεχοσλοβακία | Πολωνία | Ρουμανία | - |
1955 (Βουκουρέστι): | Τσεχοσλοβακία | ΕΣΣΔ | Πολωνία | Ρουμανία | - |
1951 (Παρίσι): | ΕΣΣΔ | Πολωνία | Γιουγκοσλαβία | Γαλλία | - |
1950 (Σόφια): | ΕΣΣΔ | Πολωνία | Τσεχοσλοβακία | Βουλγαρία | - |
1949 (Πράγα): | ΕΣΣΔ | Τσεχοσλοβακία | Πολωνία | Ρουμανία | - |
ΤΑ ΜΕΤΑΛΛΙΑ ΣΤΟ ΕΥΡΩΠΑΪΚΟ ΓΥΝΑΙΚΩΝ | |||||
ΘΕΣΗ | ΧΩΡΑ | ΧΡΥΣΟ | ΑΣΗΜΕΝΙΟ | ΧΑΛΚΙΝΟ | ΣΥΝΟΛΟ |
1. | ΕΣΣΔ | 13 | 4 | - | 17 |
2. | Ρωσία | 6 | 3 | 9 | |
3. | Πολωνία | 2 | 4 | 5 | 11 |
4. | Αν.Γερμανία | 2 | 4 | 1 | 7 |
5. | Ιταλία | 2 | 2 | 2 | 6 |
6. | Ολλανδία | 1 | 4 | 1 | 6 |
7. | Τσεχοσλοβκία | 1 | 3 | 3 | 7 |
8. | Σερβία | 1 | 1 | 1 | 3 |
9. | Βουλγαρία | 1 | 2 | 3 | |
10. | Κροατία | 3 | 3 | ||
11. | Γερμανία | 2 | 2 | 4 | |
12. | Ουγγαρία | 1 | 3 | 4 | |
13. | Τουρκία | 1 | 1 | 2 | |
14. | Τσεχία | 1 | 1 | 2 | |
15. | Βέλγιο | 1 | 1 | ||
16. | Ουκρανία | 1 | 1 | ||
17. | Ρουμανία | 1 | 1 | ||
18. | Γιουγκοσλαβία | 1 | 1 |