15-05-2021 00:23

Στο Euro το Μαυροβούνιο, νίκη με οποιοδήποτε σκορ θέλει η Εθνική κόντρα στους Αζέρους

Aνταπόκριση Ε.ΟΠ.Ε από Ποντγκόριτσα Μαυροβουνίου: Ηλίας Παπαϊωάννου

Στα τελικά του ευρωπαϊκού πρωταθλήματος βρίσκεται από σήμερα το Μαυροβούνιο, καθώς στην πρεμιέρα του β’ προκριματικού γύρου του 6ου ομίλου του ευρωπαϊκού πρωταθλήματος στην Ποντγκόριτσα, η οικοδέσποινα ομάδα, «ίδρωσε», αλλά όπως και στην Τιφλίδα, έκαμψε στα σημεία με 3-1 (25-16, 25-12, 20-25, 26-24) σετ την αντίσταση του πολύ καλού και μαχητικού, μετά τα δύο πρώτα σετ Αζερμπαϊτζάν.

Με την εξέλιξη αυτή και σε συνδυασμό με τη νίκη της Σλοβακίας επί της Ελβετίας στον Ε' όμιλο, η Εθνική μας ομάδα με νίκη με οποιοδήποτε σκορ απέναντι στο Αζερμπαϊτζάν το Σάββατο (15/05, 18.00 COSMOTE SPORT 5) θα πάρει και αυτή το εισιτήριο για την τελική φάση του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος ανδρών και θα μπει στη κλήρωση της 27ης Μαΐου.

Το ματς στην Ποντγκόριτσα ξεκίνησε με το μαχητικό Αζερμπαιτζάν, χάρις σε καλές άμυνες και καλοστημένο μπλοκ, να μην επιτρέπει στους Μαυροβούνιους να ξεφύγουν στο σκορ, 5-5, 9-9. Το πιεστικό σερβίς όμως των γηπεδούχων, χάλασε υποδοχή και συγκέντρωση των αντιπάλων, με αποτέλεσμα η παρέα του πρώην πρωταθλητή του Παναθηναϊκού, Βόγιν Τσάτσιτς να ξεφύγει από λάθη των φιλοξενούμενων με 18-13. Τελικά οι επιθέσεις του Μίνιτς και του αρχηγού Τσάτσιτς έγειραν την πλάστιγγα υπέρ των γηπεδούχων, που κατέκτησαν το σετ με 25-16.

Στο β’ σετ το Μαυροβούνιο με καλό σερβίς και μπλοκ πήρε προβάδισμα από την αρχή 8-3 για να εκτοξευτεί μετέπειτα η διαφορά στο 17-7, με το καλό σερβίς του Στρούγκαρ και τα λάθη των Αζέρων.  Το μπλοκ του Τσάτσιτς ανέβασε τη διαφορά στο 23-11, για να ζευγαρώσει ο πασαδόρος Στρούγκαρ, μετά από κερδισμένη μονομαχία στο φιλέ, τα σετ του Μαυροβουνίου, 2-0 με 25-12.

«Με την πλάτη στον τοίχο» η ομάδα του Αζέρου τεχνικού Σαμαντόφ, ξεκίνησε δυνατά στο τρίτο σετ με αποτέλεσμα να προηγηθεί με πόντους των Μπαράνοφ (μπλοκ) και Βασιλένκο (άσο) με 8-5.  Το Μαυροβούνιο με άσο του Τσάτσιτς έφερε το σκορ στα ίσα, 9-9.  Το «πεναλτι» του Μπαράνοφ έδωσε και πάλι αέρα πολύτιμης διαφοράς στους Αζέρους με 16-12, υποχρεώνοντας τον ομοσπονδιακό τεχνικό του Μαυροβουνίου, Μπάσιτς, σε τάιμ άουτ.

Συνεχόμενοι πόντοι του Μπαράνοφ  από μπλοκ και επίθεση α’ χρόνου ανέβασαν τη διαφορά στο 19-14 , με τους γηπεδούχους να δείχνουν πελαγωμένους. Από την άλλη οι Αζέροι , μετά το 22-17 , με πιο καθαρό μυαλό και λύσεις από Αλιγιεφ και Αγκαζάντε,  παρέμειναν με 25-20 «ζωντανοί» στο ματς μειώνοντας σε 2-1 σετ.

Αμφίρροπο ήταν το ξεκίνημα του 4ου σετ με τις δύο ομάδες, μέχρι και το 5-5, αλλά στη συνέχεια από λάθη των γηπεδούχων, το ψυχωμένο Αζερμπαϊτζάν ξέφυγε με 7-5 και 11-8. Με πρωταγωνιστή σε σερβις και επίθεση τον θηριώδη Μίνιτς,  το Μαυροβούνιο ισοφάρισε 14-14 και με μπλοκ του πρώην άσου της Νίκης Αιγινίου, Στρούγκαρ, πήρε προβάδισμα, μετά από πολλή ώρα με 16-15.

Το μπλοκ του Μπαράνοφ, έδωσε ξανά βραχεία κεφαλή 19-18 στους φιλοξενούμενους. Από εκείνο το σημείο το ματς απέκτησε χαρακτήρα «θρίλερ», με το Μαυροβούνιο να φτάνει σετ ματς μπολ 24-23, αλλά ο Ζβίτσερ να χάνει το σερβίς.  αλλά στο δεύτερο ματς μπολ των γηπεδούχων, ο Βασιλένκο να αστοχεί στην επίθεση και να χαρίζει με 26-24 τη νίκη στους γηπεδούχους. Με αυτό το «χρυσό» τρίποντο το Μαυροβούνιο προκρίθηκε στην τελική φάση του ευρωπαϊκού πρωταθλήματος.

Για αυτό και με το σφύριγμα της λήξης οι γηπεδούχοι ξέσπασαν σε μπουγέλα εντός του γηπέδου και έξαλλους πανηγυρισμούς ακόμη και την ώρα των δηλώσεων του λίμπερο της ομάδας, Λάκσεβιτς στην κάμερα του Eurovolley της CEV, με την παρέα του Τσάτσιτς να… μπουκάρουν όλοι μαζί στο πλάνο,  φωνάζοντας συνθήματα και τραγουδώντας, μέσα σε ντελίριο ενθουσιασμού.

Διαιτητές: Σιμόνοβιτς, Στόιτσα.

1ο σετ: 8-6, 16-12, 21-15, 25-16
2ο σετ: 8-3, 16-7, 21-9, 25-12
3ο σετ: 5-8, 12-16, 15-21, 20-25
4ο σετ: 8-7, 16-15, 21-20, 26-24

*Οι πόντοι του Μαυροβουνίου προήλθαν από 5 άσσους, 48 επιθέσεις, 6 μπλοκ και 37 λάθη αντιπάλων και του Αζερμπαϊτζάν προήλθαν από 3 άσσους, 39 επιθέσεις, 10 μπλοκ και 25 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-1 (25-16, 25-12, 20-25, 26-24) σε 101'

ΜΑΥΡΟΒΟΥΝΙΟ (Βέλκο Μπάσιτς): Μίνιτς 14 (13/28 επ., 1 άσσος), Ζβίτσερ 14 (14/28 επ., 65% υπ. - 46% άριστες), Στρούγκαρ 4 (2/4 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Τσάτσιτς 14 (12/29 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 91% υπ. - 65% άριστες), Μίλιτς 8 (4/5 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ), Γεσμένιτσα 5 (3/7 επ., 2 μπλοκ) / Λάκτσεβιτς (λ, 75% υπ. - 42% άριστες), Κόσοβιτς, Μπάμπιτς, Ράντονιτς, Παβίτσεβιτς.

ΑΖΕΡΜΠΑΪΤΖΑΝ (Παρβίζ Σαμάντοφ):
Χασανλι 5 (2/4 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Αγκαζάντε 16 (14/33 επ., 2 μπλοκ, 50% υπ. - 25% άριστες), Αλίεφ 5 (5/12 επ.), Αλισάνοφ 4 (3/11 επ., 1 μπλοκ), Μπαράνοφ 8 (5/13 επ., 3 μπλοκ), Βασιλένκο 14 (10/26 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ, 71% υπ. - 18% άριστες) / Αλαχβερντίγιεφ (λ, 64% υπ. - 32% άριστες), Γκούρσκι, Νικουλένκο, Αγκαμπάγιοφ.

Δηλώσεις

Β. Μπάσιτς (Προπονητής Μαυροβουνίου):
«Αρχίσαμε πολύ καλά το παιχνίδι, μετά όμως το 2ο σετ κάποιοι πίστεψαν πως το ματς τελείωσε. Ξέρουμε όμως πως το Αζερμπαϊτζάν είναι πολύ επικίνδυνη ομάδα και το απέδειξε και σήμερα. Είμαστε πολύ χαρούμενοι γατί με αυτή τη νίκη προκριθήκαμε στα τελικά κάτι που ήταν και ο στόχος μας.

Β. Τσάτσιτς (Ακραίος Μαυροβουνίου): «Το Αζερμπαϊτζάν έπαιξε σήμερα πολύ καλά, προηγηθήκαμε 2-0 σετ, αλλα στο 3Ο μας πίεσαν πολύ. Εμείς τους δυσκολέψαμε στο 4ο και πήραμε τη νίκη που μας στέλνει στα τελικά. Έχουμε αύριο ένα εύκολο έργο με τη Γεωργία και την Κυριακή περιμένουμε το ντέρμπι με την Ελλάδα, για να πανηγυρίσουμε όλοι μαζί στο ξενοδοχείο τις προκρίσεις των ομάδων μας».

Π. Σαμάντοφ (Προπονητής Αζερμπαϊτζάν: «Είμαι ικανοποιημένος τόσο από την εμφάνιση της ομάδας μου, όσο και από το αποτέλεσμα.  Δυστυχώς δε είχαμε πολύ χρόνο στη διάθεσή μας για προετοιμασία, αλλά πιστεύαμε μετά τους αγώνες στην Τιφλίδα, ότι θα εμφανιστούμε καλύτεροι στο Μαυροβούνιο για το β΄ γύρο των προκριματικών.  Θέλουμε ακόμη αρκετό χρόνο για να μπορέσουμε να παίξουμε καλύτερα, αλλά για να είμαι ειλικρινής, δεν περίμενα σήμερα πως θα παίξουμε τόσο καλά, κόντρα στο Μαυροβούνιο».

Το πρόγραμμα του δεύτερου τουρνουά στο Μαυροβούνιο (Ποντγκόριτσα)