Τα σετ: 22-25, 25-23, 21-25, 25-20, 15-09
ΒΕΛΓΙΟ (Βαν Ντε Μπρόικ): Ντίρικχ Φράουκε 23, Χέρμαν Λάουρα 11, Λέις Σαρλότ 19, Άλμπερχτ Φρέια 6, Βαν Χέκε Λίσε 6, Ρουσσό Ελένε 12/ Κουρτουά Βαλερί(λ, 58%), Βαντεστίν Έλς 16, Μπλαντ Ανζί 1, Βαν Ντε Βίβερ 1, Κούλμαν Νίνα
ΓΑΛΛΙΑ (Βιάλ Φαμπρίς): Κλοστέρ Μύριαμ 12, Σουπλί Αστρίντ 18, Μπάουερ Χριστίνα 14, Τουφούα Λέιλα 3, Ρουμπατσέφσκι Άννα 12, Σλέκ Ελένε 13/ Ορτσίτ Ντέμπορα (λ, 59%), Tζούπιτερ Αλεξάνδρα 5, Ορλέ Μάεβα, Ροσσέλ Αλεξάνδρα, Στέχ Μάλλορι
ΓΑΛΛΙΑ (Βιάλ Φαμπρίς): Κλοστέρ Μύριαμ 12, Σουπλί Αστρίντ 18, Μπάουερ Χριστίνα 14, Τουφούα Λέιλα 3, Ρουμπατσέφσκι Άννα 12, Σλέκ Ελένε 13/ Ορτσίτ Ντέμπορα (λ, 59%), Tζούπιτερ Αλεξάνδρα 5, Ορλέ Μάεβα, Ροσσέλ Αλεξάνδρα, Στέχ Μάλλορι
Ημιτελικοί
Χάλε (Γερμανία)
Παρασκευή 13 Σεπτεμβρίου 2013
Ρωσία - Σερβία
Γερμανία - Βέλγιο
Γερμανία - Βέλγιο
Προημιτελικοί
Χάλε (Γερμανία)
Τετάρτη 11 Σεπτεμβρίου 2013
Γερμανία - Κροατία 3-0 (25-23, 25-23, 25-18)
Ρωσία - Τουρκία 3-0 (25-20, 25-23, 25-19)
Ζυρίχη (Ελβετία)
Τετάρτη 11 Σεπτεμβρίου 2013
Βέλγιο - Γαλλία 3-2 ( 22-25, 25-23, 21-25, 25-20, 15-09)
Σερβία - Ιταλία 3-0 (25-14, 28-26, 25-18)
Πλέι οφ για 8αδα
Χάλε (Γερμανία)
Τρίτη 10 Σεπτεμβρίου 2013
18.00: Τουρκία - Λευκορωσία 3-0 (25-16, 25-13, 25-17)
21.00: Κροατία - Ολλανδία 3-2 (23-25, 25-11, 22-25, 25-23, 15-11)
21.00: Κροατία - Ολλανδία 3-2 (23-25, 25-11, 22-25, 25-23, 15-11)
Ζυρίχη (Ελβετία)
Τρίτη 10 Σεπτεμβρίου 2013
18.30: Ιταλία - Πολωνία 3-0 (25-22, 25-22, 25-13)
21.30: Τσεχία – Γαλλία 2-3 (25-20, 25-09, 23-25, 23-25, 18-20)
ΟΙ ΟΜΙΛΟΙ
Α΄ΟΜΙΛΟΣ: Γερμανία, Ισπανία, Ολλανδία, Τουρκία.
Α΄ΟΜΙΛΟΣ: Γερμανία, Ισπανία, Ολλανδία, Τουρκία.
Β΄ΟΜΙΛΟΣ: Ιταλία, Ελβετία, Γαλλία, Βέλγιο.
Γ΄ΟΜΙΛΟΣ: Αζερμπαϊτζάν, Κροατία, Λευκορωσία, Ρωσία
Δ΄ΟΜΙΛΟΣ: Σερβία, Βουλγαρία, Τσεχία, Πολωνία
Α΄ΦΑΣΗ 28ΟΥ ΕΥΡΩΠΑΪΚΟΥ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΟΣ ΓΥΝΑΙΚΩΝ
Α΄ΟΜΙΛΟΣ
(Χάλε – Γερμανία)
1η ημέρα – 6 Σεπτεμβρίου 2013
18.00: Γερμανία – Ισπανία 3-0 (25-15, 25-15, 25-17)
21.00: Ολλανδία – Τουρκία 2-3 (15-25, 16-25, 27-25, 26-24, 12-15)
2η ημέρα – 7 Σεπτεμβρίου 2013
18.00: Γερμανία – Ολλανδία 3-2 (27-25, 20-25, 22-25, 25-23, 15-09)
21.00: Ισπανία – Τουρκία 0-3 (13-25, 19-25, 15-25)
3η ημέρα – 8 Σεπτεμβρίου 2013
16.00: Ισπανία – Ολλανδία 0-3 (16-25, 14-25, 18-25)
19.00: Τουρκία – Γερμανία 0-3 (19-25, 23-25, 25-27)
Α ΟΜΙΛΟΣ | ||||
Θ. | Χώρα | ΑΓ. | Β | Σετ |
1. | Γερμανία | 3 | 8 | (9-2) |
2. | Τουρκία | 3 | 5 | (6-5) |
3. | Ολλανδία | 3 | 5 | (7-6) |
4. | Ισπανία | 3 | 0 | (0-9) |
Β΄ΟΜΙΛΟΣ
(Ζυρίχη - Ελβετία)
1η ημέρα – 6 Σεπτεμβρίου 2013
19.00: Ιταλία – Ελβετία 3-0 (25-13, 25-11, 25-13)
21.30: Γαλλία – Βέλγιο 1-3 (25-22, 19-25, 17-25, 17-25)
2η ημέρα – 7 Σεπτεμβρίου 2013
16.00: Ιταλία – Γαλλία 3-1 (25-16, 25-15, 20-25, 25-16)
19.00: Ελβετία – Βέλγιο 0-3 (21-25, 16-25, 23-25)
3η ημέρα – 8 Σεπτεμβρίου 2013
16.30: Γαλλία – Ελβετία 3-2 (17-25, 25-17, 24-26, 25-17, 15-09)
19.30: Βέλγιο – Ιταλία 3-1 (22-25, 25-16, 26-24, 25-18)
Β ΟΜΙΛΟΣ | ||||
Θ. | Χώρα | ΑΓ. | Β | Σετ |
1. | Βέλγιο | 3 | 9 | (9-2) |
2. | Ιταλία | 3 | 6 | (7-4) |
3. | Γαλλία | 3 | 0 | (2-6) |
4. | Ελβετία | 3 | 0 | (0-6) |
C΄ΟΜΙΛΟΣ
(Δρέσδη - Γερμανία)
1η ημέρα – 6 Σεπτεμβρίου 2013
18.30: Αζερμπαϊτζάν – Κροατία 0-3 (15-25, 23-25, 21-25)
21.30: Λευκορωσία – Ρωσία 1-3 (21-25, 25-22, 14-25, 14-25)
2η ημέρα – 7 Σεπτεμβρίου 2013
16.00: Αζερμπαϊτζάν – Λευκορωσία 1-3 (23-25, 20-25, 25-17, 22-25)
19.00: Κροατία – Ρωσία 1-3 (21-25, 24-26, 25-23, 22-25)
3η ημέρα – 8 Σεπτεμβρίου 2013
16.00: Λευκορωσία – Κροατία 0-3 (19-25, 10-25, 19-25)
19.00: Ρωσία – Αζερμπαϊτζάν 3-0 (25-16, 25-20, 28-26)
C ΟΜΙΛΟΣ | ||||
Θ. | Χώρα | ΑΓ. | Β | Σετ |
1. | Ρωσία | 3 | 9 | (9-2) |
2. | Κροατία | 3 | 6 | (7-3) |
3. | Λευκορωσία | 3 | 3 | (4-7) |
4. | Αζερμπαϊτζάν | 3 | 0 | (1-9) |
D΄ΟΜΙΛΟΣ
(Σβέριν - Γερμανία)
1η ημέρα – 6 Σεπτεμβρίου 2013
18.00: Σερβία – Βουλγαρία 2-3 (25-23, 25-13, 22-25, 28-30, 13-15)
21.00: Τσεχία – Πολωνία 3-2 (24-26, 25-21, 25-21, 24-26, 15-12)
2η ημέρα – 7 Σεπτεμβρίου 2013
18.00: Σερβία – Τσεχία 3-0 (25-21, 26-24, 25-23)
21.00: Βουλγαρία – Πολωνία 1-3 (22-25, 25-18, 13-25, 18-25)
3η ημέρα – 8 Σεπτεμβρίου 2013
16.00: Τσεχία – Βουλγαρία 3-2 (14-25, 25-20, 29-31, 25-19, 15-11)
19.00: Πολωνία – Σερβία 1-3 (18-25, 18-25, 25-22, 21-25)
D ΟΜΙΛΟΣ | ||||
Θ. | Χώρα | ΑΓ. | Β | Σετ |
1. | Σερβία | 3 | 8 | (9-3) |
2. | Πολωνία | 3 | 4 | (6-7) |
3. | Τσεχία | 3 | 4 | (6-7) |
4. | Βουλγαρία | 3 | 2 | (5-9) |
EΥΡΩΠΑΪΚΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΓΥΝΑΙΚΩΝ |
|||||
Έτος (Έδρα) | Χρυσό | Ασημένιο | Χάλκινο | 4η | Ελλάδα |
2015 (Ρότερνταμ & Αντβέρπ): | |||||
2013 (Βερολίνο & Ζυρίχη): | |||||
2011 (Μόντσα & Βελιγράδι): | Σερβία | Γερμανία | Τουρκία | Ιταλία | - |
2009 (Λοτζ): | Ιταλία | Ολλανδία | Πολωνία | Γερμανία | - |
2007 (Σαρλερουά & Λουξεμβούργο): | Ιταλία | Σερβία | Ρωσία | Πολωνία | - |
2005 (Ζάγκρεμπ & Πούλα): | Πολωνία | Ιταλία | Ρωσία | Αζερμπαϊτζάν | - |
2003 (Άγκυρα): | Πολωνία | Τουρκία | Γερμανία | Ολλανδία | - |
2001 (Βάρνα): | Ρωσία | Ιταλία | Βουλγαρία | Ουκρανία | 12η |
1999 (Ρώμη): | Ρωσία | Κροατία | Ιταλία | Γερμανία | - |
1997 (Μπρνο): | Ρωσία | Κροατία | Τσεχία | Βουλγαρία | - |
1995 (Άρνεμ): | Ολλανδία | Κροατία | Ρωσία | Γερμανία | - |
1993 (Μπρνο & Ζιλίν): | Ρωσία | Τσεχία | Ουκρανία | Ιταλία | 11η |
1991 (Ρώμη): | ΕΣΣΔ | Ολλανδία | Γερμανία | Ιταλία | 8η |
1989 (Στουτγκάρδη): | ΕΣΣΔ | Αν.Γερμανία | Ιταλία | Ρουμανία | - |
1987 (Γάνδη): | Αν.Γερμανία | ΕΣΣΔ | Τσεχοσλοβακία | Βουλγαρία | - |
1985 (Αρνεμ): | ΕΣΣΔ | Αν.Γερμανία | Ολλανδία | Τσεχοσλοβακία | 12η |
1983 (Ρόστοκ): | Αν.Γερμανία | ΕΣΣΔ | Ουγγαρία | Βουλγαρία | - |
1981 (Σόφια): | Βουλγαρία | ΕΣΣΔ | Ουγγαρία | Αν.Γερμανία | - |
1979 (Λιόν & Παρίσι): | ΕΣΣΔ | Αν.Γερμανία | Βουλγαρία | Ουγγαρία | - |
1977 (Τάμπερε): | ΕΣΣΔ | Αν.Γερμανία | Ουγγαρία | Πολωνία | - |
1975 (Βελιγράδι): | ΕΣΣΔ | Ουγγαρία | Αν.Γερμανία | Βουλγαρία | - |
1971 (Ρέτζιο Εμίλια): | ΕΣΣΔ | Τσεχοσλοβακία | Πολωνία | Βουλγαρία | - |
1967 (Σμύρνη) | ΕΣΣΔ | Πολωνία | Τσεχοσλοβακία | Αν.Γερμανία | - |
1963 (Κονστάντζα): | ΕΣΣΔ | Πολωνία | Ρουμανία | Αν.Γερμανία | - |
1958 (Πράγα): | ΕΣΣΔ | Τσεχοσλοβακία | Πολωνία | Ρουμανία | - |
1955 (Βουκουρέστι): | Τσεχοσλοβακία | ΕΣΣΔ | Πολωνία | Ρουμανία | - |
1951 (Παρίσι): | ΕΣΣΔ | Πολωνία | Γιουγκοσλαβία | Γαλλία | - |
1950 (Σόφια): | ΕΣΣΔ | Πολωνία | Τσεχοσλοβακία | Βουλγαρία | - |
1949 (Πράγα): | ΕΣΣΔ | Τσεχοσλοβακία | Πολωνία | Ρουμανία | - |
ΕΥΡΩΠΑΪΚΟ ΛΙΓΚ ΓΥΝΑΙΚΩΝ |
|||||
Έτος (Έδρα) | Χρυσό | Ασημένιο | Χάλκινο | 4η | Ελλάδα |
2013 (Βάρνα) | Γερμανία | Βέλγιο | Βουλγαρία | Ρουμανία | - |
2012 (Κάρλοβι Βάρι): | Τσεχία | Βουλγαρία | Σερβία | Ολλανδία | 10η |
2011 (Κωνσταντινούπολη): | Σερβία | Τουρκία | Βουλγαρία | Τσεχία | 12η |
2010 (Άγκυρα): | Σερβία | Βουλγαρία | Τουρκία | Ισραήλ | 8η |
2009 (Καϊσέρι): | Σερβία | Τουρκία | Βουλγαρία | Γαλλία | 8η |