25-08-2019 19:47

Ευρωπαϊκό γυναικών: Ελλάδα - Φινλανδία 3-1

Η Εθνική γυναικών αντιμετωπίζει στις 19.30 την Φινλανδία για την 3η αγωνιστική του Α' ομίλου του ευρωπαϊκού πρωταθλήματος. Η «γαλανόλευκη» με νίκη θα βρεθεί ακόμα πιο κοντά στη πρόκριση στις 16 καλύτερες ομάδες της Ευρώπης και το volleynews.gr θα σας μεταφέρει πόντο πόντο την εξέλιξη του αγώνα.

Διαιτητές: STOICA Bogdan Laurentiu, OLEYNIK Vladimir

Ευρωπαϊκό γυναικών: Το πανόραμα της δεύτερης ημέρας (αποτελέσματα, βαθμολογίες)

17.22: Αυτή την ώρα διεξάγεται ο αγώνας της Σερβίας με την Βουλγαρία, με την δεύτερη να προηγειται με 1-0 σετ με 25-16.

17.55: Ισοφάρισε η Σερβία με 21-25

18.25: Με 25-20 στο τρίτο σετ η Σερβία προηγείται πλέον 2-1 σετ.

18.49: Η Σερβία ολοκληρώνει την ανατροπή με 16-25 στο τέταρτο σετ και πέτυχε τη δεύτερη νίκη της στον Α' όμιλο του #EurovolleyW.

19.00: Ξεκίνησε ζέσταμα η Εθνική γυναικών.

Gre zestama

Το ζέσταμα της Εθνικής γυναικών λίγο πριν την έναρξη του αγώνα με την Φινλανδία #eurovolleyw pic.twitter.com/gDM9ffR0VE

— volleynews.gr (@volleynews) August 25, 2019

Όλα έτοιμα για την έναρξη του αγώνα. Όπως και στο παιχνίδι με την Γαλλία, ο Ισπανός ομοσπονδιακός ξεκινάει με τις Στράντζαλη, Βλαχάκη στα άκρα, κεντρικές τις Λαμπρούση, Εμμανουηλίδου, διαγώνια την Βασιλαντωνάκη, πασαδόρο την Χριστοδούλου και λίμπερο την Αρτακιανού.

1ο σετ: 1-0 με καρφί της Στράντζαλη ξεκινάει η αναμέτρηση, 1-1 Κόκονεν στην ευθεία, 2-1 κακό σερβίς της Κόκονεν, 2-2 Κάρχου, 3-2 νέο κακό σερβίς της Φινλανδίας, 3-3 χαμένη κόντρα επίθεση της Βασιλαντωνάκη και η Κάρχου ισοφαρίζει, 4-3 Στράντζαλη από τη θέση «6», 4-4 μπλοκ άουτ Μάρσεν, 5-4 υποδοχή και επίθεση της Στράντζαλη που είναι η μόνη που έχει σκοράρει από την Ελλάδα, 5-5 μπλοκ άουτ Κόκονεν, 5-6 πρώτο προβάδισμα της Φινλανδίας με άσσο της Μάντσεν, 6-6 πάιπ της Βασιλαντωνάκη, 6-7 άουτ επίθεση της Στράντζαλη στην κόντρα μετά από άμυνα της Κονόμι, 7-7 Βασιλαντωνάκη στη μικρή διαγώνιο, 7-8 Κόρχονεν, 7-9 άσσος της Κόκονεν για το +2 της Φινλανδίας, 8-9 μπλοκ της Βασιλαντωνάκη στην Κάρχου, 8-10, 8-11, 8-12 άουτ επίθεση της Βλαχάκη, Μερτέκη αντί της Βλαχάκη και τάιμ άουτ από τον Γκιγιέρμο Ναράνχο, 9-12 μειώνει η Βασιλαντωνάκη, 10-12 μπλοκ της Λαμπρούση στην Κάρχο, 10-13 άουτ σερβίς της Βασιλαντωνάκη, 11-13 Λαμπρούση με την δεύτερη προσπάθεια, 11-14 μπλοκ σε επίθεση της Βασιλαντωνάκη από τη θέση «6», 11-15 άσσος της Κάρχου στην Μερτέκη, 11-16 μπλοκ της Αλάκνο στην Στράντζαλη, δεύτερο τάιμ άουτ για την Ελλάδα, 12-16 πλασέ της Χριστοδούλου, 13-16 άσσος της Λαμπρούση, 13-17 μπλοκ άουτ Κόκονεν, 14-17 έξυπνο πέρασμα της Βασιλαντωνάκη μετά από κακή υποδοχή της Μερτέκη, 14-18 άουτ σερβίς της Χριστοδούλου, 14-19 μπλοκ της Τσζάκαν στην Βασιλαντωνάκη, 15-19 μειώνει η Στράντζαλη, 16-19 άουτ επίθεση της Κόρχονεν, 17-19 μπλοκ άουτ της Μερτέκη στην κόντρα επίθεση - τάιμ άουτ για την Φινλανδία, 17-20 πρώτος χρόνος Λάκονεν, 18-20 με δεύτερη προσπάθεια η Βασιλαντωνάκη σκοράρει, 18-21, 19-21 επίθεση της Βασιλαντωνάκη στην ευθεία, 19-22 πλασέ της Κάρχου, 19-23 κακή υποδοχή της Μερτέκη και η Μάντσεν καρφώνει, 20-23 νέα χαλασμένη υποδοχή της Μερτέκη αλλά η Βασιλαντωνάκη τελειώνει τη φάση, 21-23 φάση διαρκείας και η Στράντζαλη μειώνει πάλι στους δύο, 22-23 εκατέρωθεν άμυνες και η Στράντζαλη μειώνει στον πόντο - τάιμ άουτ για την Φινλανδία, 23-23 κόντρα επίθεση και η Βασιλαντωνάκη ισοφαρίζει, 4-0 σερί της Ελλάδας με την Μερτέκη στο σερβίς, 24-23 σετ μπολ με την Στράντζαλη, 24-24 άουτ σερβίς Μερτέκη, 25-24 Στράντζαλη, 26-24 άσσος της Λαμπρούση και η Ελλάδα ολοκληρώνει την ανατροπή για 1-0 σετ.

2ο σετ: 1-0 επίθεση της Μερτέκη στην κόντρα, 1-1 μπλοκ στην Μερτέκη, 1-2 άσσος της Λάκονεν, 1-3 Μάντσεν, 1-4 άσσος με την βοήθεια και του φιλέ από την Λάκονεν, 4-0 της Φινλανδίας, 2-4 άουτ αυτή τη φορά το σερβίς της Λάκονεν, 2-5 στο φιλέ το σερβίς της Εμμανουηλίδου, 2-6 άουτ επίθεση της Μερτέκη, 2-7, γρήγορα το πρώτο τάιμ άουτ από την Εθνική γυναικών, 2-8 λάθος της Ελλάδας, 2-9 φιλέ από την Βασιλαντωνάκη, 2-10 άσσος της Κόρχονεν στην Μερτέκη, (επιστρέφει η Βλαχάκη αντί της Μερτέκη που έχει μεγάλο προβλημα στην υποδοχή), 2-11 άσσος της Κόρχονεν στην Βλαχάκη - δεύτερο τάιμ άουτ από τον Γκιγιέρμο Ναράνχο, δεν έχει άλλο μέχρι το τέλος του σετ, 3-11 η Βλαχάκη βάζει στοπ στο σερί 7-0 της Φινλανδίας, 4-11 πάλι η Βλαχάκη στη κόντρα, 5-11 άσσος της Βασιλαντωνάκη, 6-11 άουτ το πλασέ της Αλάνκο, τάιμ άουτ για την Φινλανδία, 6-12 μπλοκ της Μάντσεν στην Βλαχάκη στη κόντρα επίθεση - χαμένη ευκαιρία για την Εθνική να μειώσει, 6-13 άσσος της Κάρχου στην Βλαχάκη, 6-14 Κόκονεν, 6-15 η διαφορά και πάλι στους 9, 6-16 στο +10 η Φινλανδία με μπλοκ της Μάντσεν στην Στράντζαλη, 6-17 άουτ επίθεση της Βασιλαντωνάκη, (Οικονομίδου αντί της Βασιλαντωνάκη και Παπαφωτίου αντί της Χριστοδούλου), 6-18 άσσος της Κάρχου στην Στράντζαλη, 7-18 επίθεση Οικονομίδου, 7-19 Μάντσεν, 8-19 Στράντζαλη, 9-19, 10-19 άσσος της Λαμπρούση, 11-19 λάθος της Φινλανδίας, 11-20 μπλοκ άουτ Κόκονεν, (Καλαντάτζε αντί της Εμμανουηλίδου), 12-20 Στράντζαλη, 12-21 πρώτος χρόνος Λάκονεν, 12-22 μπλοκ της Λάκονεν στην Στράντζαλη, 12-23 άουτ επίθεση της Οικονομίδου, 12-24 διπλή μπαλιά της Οικονομίδου, 13-24 μπλοκ άουτ Στράντζαλη, 14-24 μπλοκ της Καλαντάτζε στην Λάκονεν, 15-24 άσσος Στράντζαλη, 15-25 Κόρχονεν. Η Ελλάδα πρέπει να ξεχάσει γρήγορα το κακό δεύτερο σετ και να μπει με μεγαλύτερη συγκέντρωση στο τρίτο.

3ο σετ: Με πασαδόρο την Παπαφωτίου και την Καλαντάτζε κεντρική η Εθνική στο ξεκίνημα του τρίτου σετ, 1-0 επίθεση στην ευθεία από την Βασιλαντωνάκη, 1-1 στο φιλέ το σερβίς της Στράντζαλη, 1-2 πλασέ Κόρχονεν, 2-2 Βλαχάκη με δεύτερη προσπάθεια, 2-3 μπλοκ στην Βασιλαντωνάκη, 3-3 άουτ επίθεση της Κάρχου, 3-4 μπλοκ άουτ Κάρχου, 4-4 πρώτος χρόνος της Λαμπρούση, 4-5 άουτ το σερβίς της Βλαχάκη, 5-5 επίθεση της Βασιλαντωνάκη από τη θέση «6», 5-6, 5-7 άουτ επίθεση της Στράντζαλη, 6-7 στο φιλέ το σερβίς της Μάντσεν, 7-7 κακή επίθεση της Κόρχονεν, 7-8 άουτ σερβίς της Παπαφωτίου, 8-8 μπλοκ άουτ Στράντζαλη, 8-9 Κόκονεν, 9-9 άουτ επίθεση της Κάρχου, 9-10 μπλοκ άουτ Κάρχου, 9-11 μπλοκ της Μάντσεν στην Βλαχάκη, 10-11 μειώνει η Βλαχάκη, 11-11 πρώτος χρόνος της Λαμπρούση, 12-11 φιλέ της Αλάκνο και η Εθνική με σερί 3-0 περνάει μπροστά στο σκορ, 13-11 κόντρα επίθεση με την Βασιλαντωνάκη - τάιμ άουτ Φινλανδία, 14-11 άσσος Βασιλαντωνάκη, 15-11 κόντρα επίθεση της Βλαχάκη - 6-0 σερί με την Βασιλαντωνάκη σέρβερ, 15-12 Κόρχονεν, 15-13 μπλοκ στην Βλαχάκη, 16-13 άουτ σερβίς της Κόρχονεν, 17-13 άουτ επίθεση της Κόρχονεν, 18-13 κόντρα επίθεση με την Βασιλαντωνάκη - τάιμ άουτ η Φινλανδία ενώ βρίσκεται πίσω με έξι, 18-14 άουτ σερβίς της Βλαχάκη, 19-14 πάιπ της Βασιλαντωνάκη, 19-15 άουτ σερβίς της Λαμπρούση, 19-16 άσσος της Μάντσεν - τάιμ άουτ Ελλάδα, 19-17 διπλό μπλοκ στην Στράντζαλη, 20-17 στο φιλέ το σερβίς της Μάντσεν, 21-17 άουτ επίθεση της Κόκονεν, 22-17 τελειώνει τη φάση η Στράντζαλη στην κόντρα επίθεση της Ελλάδας, 22-18 Λάκονεν, 22-19 η Λάκονεν νικάει την Παπαφωτίου πάνω στο φιλέ, 23-19 επίθεση στη μεγάλη διαγώνιο από την Βασιλαντωνάκη, 23-20 Κόρχονεν, 24-20 άουτ σερβίς Κόκονεν, 24-21, 25-21 μπλοκ άουτ Βασιλαντωνάκη και η Εθνική παίρνει και πάλι κεφάλι στο σκορ.

4ο σετ: 0-1 Κάρχου, 1-1 μπλοκ άουτ Βλαχάκη, 1-2 μπλοκ άουτ Κόρχονεν, 1-3 άουτ επίθεση της Βασιλαντωνάκη, 2-3 η Παπαφωτίου νικάει τη Κάρχου πάνω στο φιλέ, 2-4 μπλοκ άουτ Κάρχου, 3-4 έξυπνο πλασέ της Παπαφωτίου, 4-4 μονό μπλοκ της Παπαφωτίου στην Κόκονεν, 4-5 Κόκονεν, 4-6 άσσος της Μάντσεν, 5-6 μπλοκ άουτ Στράντζαλη, 6-6 μονό μπλοκ της Βασιλαντωνάκη στην Κόκονεν, 7-6 μπροστά η Ελλάδα με κόντρα επίθεση της Στράντζαλη, 8-6 νέα κόντρα επίθεση της Στράντζαλη - τάιμ άουτ Φινλανδία, 4-0 της Ελλάδας, 9-6 τρίτη σερί πετυχημένη κόντρα επίθεση της Στράντζαλη, 9-7, 10-7 Βασιλαντωνάκη, 10-8, 11-8 καρφί της Βασιλαντωνάκη στη μικρή διαγώνιο, 12-8 άουτ επίθεση της Κόρχονεν, 12-9 Κάρχου, 12-10, 13-10 επίθεση Βασιλαντωνάκη, 14-10 άσσος της Βασιλαντωνάκη, 14-11 Κόρχονεν, 14-12, 15-12 μπλοκ άουτ Στράντζαλη μετά το βίντεο ρέφερι που ζήτησε η διεθνής ακραία, 15-13 Μάντσεν, 15-14 Έσκο, 16-14 Βασιλαντωνάκη, 16-15 πρώτος χρόνος Μαντσεν,17-15 επίθεση της Στράντζαλη στη μεγάλη διαγώνιο, 17-16 άουτ της Βασιλαντωνάκη, 18-16 καρφί της Βασιλαντωνάκη στα τρία μέτρα, 19-16 μονό μπλοκ της Καλαντάτζε στην Λάκονεν, 19-17 Κόκονεν,20-17 μπλοκ άουτ Βλαχάκη 20-18 Κάρχου, 21-18 τέσσερις μπαλιές Φινλανδία, 21-19, 21-20 Κόρχονεν, τάιμ άουτ Ελλάδα,  21-21 αντένα της Βλαχάκη, 22-21 πάιπ Βασιλαντωνάκη, 22-22 Κάρχου, 22-23 άσσος της Κάρχου στην Στράντζαλη, νέο τάιμ άουτ για την Ελλάδα, 23-23 η Στράντζαλη διορθώνει το προηγούμενο λάθος της, 23-24 Κόκονεν, 24-24 άουτ επίθεση Κόκονεν, 24-25 κακή πάσα της Παπαφωτίου στην Βασιλαντωνάκη και χαμένη ευκαιρία της Εθνικής, 25-25 άουτ επίθεση Κόρχονεν, 27-25 η Ελλάδα στους 16!