26-09-2015 22:57

Μεγάλες νίκες για Σερβία, Ιταλία, Τουρκία (το πανόραμα του Eurovolley γυναικών)

Με σπουδαία ματς ξεκίνησε απόψε το Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα γυναικών που διεξάγεται στα γήπεδα της Ολλανδίας και του Βελγίου.

Στον Α όμιλο οι οικοδέσποινα Ολλανδία νίκησε με 3-0 την Σλοβενία με χαρακτηριστική ευκολία. Ωστόσο αυτή που έκλεψε την παράσταση είναι η Ιταλία, η οποία έκανε τη... δήλωσή της με το «καλημέρα» νικώντας την Πολωνία με 3-1. Μέχρι το 2ο σετ είχαμε ντέρμπι, αλλά στη συνέχεια η Μαρτίνα Γκουίτζι και η Αντονέλα Ντελ Κόρε οδήγησαν την Ιταλία στην εύκολη νίκη.

Η έτερη οικοδέσποινα,  ομάδα του Βελγίου ξεκίνησε και αυτή με νίκη, αφού... διέλυσε την Ουγγαρία με 3-0. Το 25-8 του δεύτερου σετ τα μιλάει για την ανωτερότητα του Βελγίου, το οποίο είδε 5.400 φιλάθλους να δίνουν το παρών. Στον άλλο αγώνα, η Τουρκία σημείωσε μια μεγάλη νίκη με 3-0 κόντρα στο Αζερμπαϊτζάν. Η διαγώνια της Φενέρμπαχτσε Πολέν Ουσλουπαχλιβάν με 11 πόντους και η συμπάίκτριά της κεντρική Εντά Ερτνέμ Ντουντάρ με 10 ήταν οι κορυφαίες.

Στον Γ όμιλο, η μέρα ξεκίνησε με τη Ρωσία να αντιμετωπίζει πρόβλημα μόνο στο τρίτο σετ και να παίρνει μια νίκη με 3-0 κόντρα στην Βουλγαρία. Δεύτερος διαιτητής σε αυτό το ματς ήταν ο Σωτήρης Δεληκωστίδης. Το ίδιο έκανε και η Λευκορωσία που επικράτησε της Κροατίας με το ίδιο σκορ.

Τη νίκη της βραδιάς, ωστόσο, σημείωσε η Σερβία που πήρε εύκολα το ματς απέναντι στην ασημένια το 2013,  Γερμανία.  Η πρωταθλήτρια Ευρώπης και Κόσμου με την Ετζασίμπασι,  Τιγιάνα Μπόσκοβιτς έκανε μεγάλο παιχνίδι με 18 πόντους. Στο άλλο ματς η Τσεχία δεν θα μπορούσε να αντιμετωπίσει πρόβλημα απέναντι στην πρωτάρα και αδύναμη Ρουμανία.